'Het begin r 'Reken erop: we geven tegenwicht' 'We gaan meer samen werken dan ooit tevoren' 'De drempel om elders te gaan praten wordt lager' 'Ik doe hier veel indrukken en ideeën op' 'Door OR-werk krijgen mensen meer uitstraling' I 'We gebruiken bewust onze kleinschaligheid' 'We zijn verplicht om te slagen' 10 Ahold Flitsen juni 1999 OR'en tijdens driedaagse officieel van start NIEUWS Op 17,18 en 19 mei kwamen alle nieuw gekozen OR'en bij elkaar in Veldhoven voor een eerste kennis making: met elkaar, met de bestuur der en met het OR-werk. Er was een 'smoelenboek', dat hielp om de juis te man of vrouw te vinden tussen de 170 die er rondliepen. Verder werd er door bestuurders en OR'en drie dagen lang gepraat en nog eens gepraat. Lees op deze pagina hoe bestuurders en OR-leden aankijken tegen de komende driejaar. COR-voorzitter Ruud Beumer: 'Bestuurders', zegt COR-vooizitter Ruud Beumer op de tweede dag van 'Veldhoven' tegen de verzamelde di rectieleden, 'u kunt ons erop aan spreken dat wij een mening formule ren - dat we tegenwicht zullen geven.' De COR-voorzitter benoemt ook wat de OR'en van de bestuur ders hopen te zien: 'Geef ons de uren die we voor dit werk nodig heb ben. Uiteraard in goed overleg. En betrek uw OR vroegtijdig bij plannen voor verandering. De OR moet kun nen uitleggen waarom bepaalde keu zes worden gemaakt. Dat kan veel beter als zij zelf bij die keuzes be trokken is.' Ook vertelt Beumer over een aantal plannen, waarmee alle OR'en straks hun voordeel kunnen doen. Er komt een databank voor snelle onderlinge contacten en uit wisseling van ervaring. En er komen 'kennisgroepen' die veel weten over telkens één onderwerp dat bij meer dere OR'en speelt. 'Kennis delen' wordt de regel bij de nieuwe OR'en. Willem Meiman, OR Marvelo 'We hadden van te voren onze ver wachtingen ten aanzien van de be stuurder, Teun Winkel, op papier ge zet. Hij had hetzelfde gedaan ten aanzien van ons. Hier in Veldhoven houden we die wensen tegen elkaar aan. Aangezien we elkaar vaker hebben gesproken over dit onder werp, blijken we al aardig op één lijn te zitten. Op een paar dingetjes na. Teun vindt het belangrijk dat we ons onafhankelijk kunnen opstellen - ook van de vakbond en van onze achterban. Daar hebben we onder ling over gediscussieerd, voor we het eens waren. Dit wordt mijn der de zittingsperiode. Die gedachte van betrekkelijke onafhankelijkheid was voor mij niet onbekend. Voor de ze ven nieuwe OR-leden van Marvelo lag dat soms anders. We kunnen ons er trouwens wel in vinden. Wat ik het belangrijkste vind van deze dagen is dat alle neuzen van alle OR'en dezelfde kant op komen te staan. Je deelt één basisgedachte. En we gaan meer samenwerken met andere OR'en dan ooit tevoren.' Edwin van Gils, OR Prhnarkt 'De OR van Primarkt bestaat net twee jaar. We hebben dit jaar dus geen verkiezingen gehad. Zelf ben ik pas anderhalve maand bij de OR.' Edwin van Gils gebaart naar de Wilma Jansen, OR Albert Heijn Winkelorganisatie 'Ik heb er zin in,' zegt nieuwbakken OR-lid Wilma Jansen van AH-1085 in Doetinchem. 'Bij de vorige verkie zingen heb ik er al over gedacht om me kandidaat te stellen, maar toen had ik het nog te druk met andere zaken. Voorbeelden van OR-leden uit m'n omgeving heb ik niet. Ik stap er heel blanco in. Maar ik ben een nieuwsgierig mens, een grenzenzoe ker, en juist die omslag naar een nieuwe medezeggenschap vind ik heel interessant Tijdens deze dagen in Veldhoven doe ik hartstikke veel indrukken en ideeën op. Je krijgt al- mensen die verderop aan zijn tafel zitten. 'Wij zien veel punten van overeenkomst met Den Toom. Net als wij waren zij bijvoorbeeld kort geleden nog een familiebedrijf. Dan heb je te maken met oude senti menten. Met hun gaan we eens ver der praten; over hoe zij de participa tiegedachte op de vloer gaan neerzetten. De Tuinen vind ik trou wens ook interessant. Die hebben de participatie al een eind op de rit.' Edwin vindt: 'Door deze dagen wordt de drempel om buiten je ei gen bedrijf te gaan praten veel la ger. En bij ons groeit het Ahold-ge- voel. Hoe zei je dat gisteren', checkt hij bij zijn collega: "We zijn trots op Primarkt - binnen Ahold.' Cor Sterk, bestuurder AH: lemaal puzzelstukjes aangereikt en straks gaan we ermee aan het werk. Het is nog een beetje onwennig om met Albert Heijn-directeur Ronald van Solt aan één tafel te zitten en met hem te discussiëren. Gelukkig hebben we in dit bedrijf een 'je en jij'-cultuur. Dat maakt het wat mak kelijker. En we hebben zes vetera nen (van de 17) in onze OR. Dat scheelt ook.' Jos Jongstra, directeur De Tuinen: 'Bij De Tuinen,' vindt directeur Jos Jongstra, 'heerst een soort club geest. We zijn maar een kleine werkmaatschappij. Die kleinschalig heid gebruiken we bewust bij het werken aan de participatie. Kijk, bij De Tuinen wordt in de winkel al veel zelf geregeld. Medewerkers hebben het over 'mijn Tuin'. Het voordeel is dat beslissingen snel genomen kun nen worden. Het nadeel is dat de winkels eilandjes kunnen worden. In ons geval gaat participatie beteke nen: meer uitwisseling van kennis en ervaring. We gaan kennis délen. We zijn met onze ideeën al een heel eind. De vorige OR heeft daarin al een fantastische prestatie geleverd. Rest ons de schone taak ons en thousiasme over te brengen naar de winkels.' 'Ik zie zeker het nut van een OR die vanaf het begin betrokken is bij be sluitvorming,' zegt Cor Sterk, direc teur AH Support Organisatie. 'Het houdt in datje intensief met elkaar samenwerkt, en dat het eindresul taat van een project gedragen wordt door beide partijen. Mensen doen dit werk naast hun gewone taken. Daarom is veel contact, veel uitwis seling van informatie straks een ver eiste. Als bestuurders hebben we daar vanaf het begin trouwens 'ja' tegen gezegd. Ik denk dat mensen die het OR-werk serieus aanpakken meer visie krij gen, meer uitstraling ook. Dat merk Lid van de Raad van Bestuur Jan Andreae: ik bij sollicitaties. Overigens vind ik het geen enkel punt als ik met zo'n persoon ooit een flink OR-menings- verschil zou hebben gehad. Als de discussie maar goed was.' 'Gefeliciteerd', zegt Jan Andreae, lid van de Raad van Bestuur van Ahold tegen een zaal vol OR-leden. 'U bent gekozen als nieuwe OR en we staan gezamenlijk aan het begin van een fantastisch avontuur: de start van de strategische OR én de invoering van participatie op de werkvloer. Het is onze gemeen schappelijke verantwoordelijkheid om dit avontuur tot een succes te maken. Zakelijk gezien worden steeds meer verantwoordelijkheden bij de werkvloer gelegd. Dat gaat goed, omdat het aansluit bij de be ter opgeleide, moderne medewer ker. Participatie gaat over het mee praten over het belang van teams en medewerkers. We zijn verplicht om het te laten slagen. We hebben namelijk gemotiveerde mensen no dig, die deel uitmaken van de be sluitvorming. Alleen zó kunnen we snel en flexibel blijven.'

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 10