'How are you today, de zondagse groet' 'Ze bellen als ze niet kunnen printen' in de zaterdag' 'Duitsers in de rij voor koffie' Paul Bontenbal parttime-medewerker Foodplaza Amsterdam Erik van Egmond, operator AH hoofdkantoor f47 Amsterdam Ter Huurne) René Duyf, verkoper bij Ludwig aus Venlo (onderdeel van DAG Het is zondagochtend 11.30 uur als we Paul Bontebal tref fen achter de counter van Foodplaza, in hartje Amster dam. 'Het is hier druk, heel druk of ontzettend druk. En dat is gelijk het lekkere van het werken in Foodplaza op zondag. De dag vliegt voorbij zonder dat je je ook maar een minuut verveelt. De hele we reld komt hier op zondag voor zijn boodschappen. Vooral Amerikaanse toeristen vallen op. Ze komen altijd binnen met hun standaard begroe ting "Hi, how are you today Vaak vragen ze hier bij de counter om medicijnen die wij helemaal niet mogen ver kopen. 'Het lijkt hier net Schiphol,' zegt Paul. Wat ver der opvalt is de beveiliging die duidelijk een oogje in het zeil houdt. 'Naast heel veel gezelli ge inwoners kent Amsterdam ook minder gezellige men sen.' De winkel gaat zondags om 19.00 uur dicht. 'Vaak zijn de laatste twee uur het drukst. Eenmaal thuis op mijn studentenkamer, zak ik lekker onderuit en droom ik weg bij mijn favoriete filmmuziek. Mijn zondag heeft heel duide lijk twee gezichten,' besluit Paul. Bij Ludwig aus Venlo zijn ze één keer per maand op de zon dag open. Verkoper René Duyf werd gevraagd om op deze dag te werken. 'Daar heb ik gelijk ja op gezegd. De werk sfeer is relaxed en als het geen gekkenhuis is lam je het werk dat op zaterdag is blijven lig gen afmaken.' De Limburger is verantwoordelijk voor de productgroep Koffie Koffie is bij ons veel goedkoper dan in Duitsland, daarom bezoeken in het weekend duizenden Duitsers onze winkel. Het komt geregeld voor dat de oos terburen op zaterdag bellen en alvast 300 pakken koffie bestellen. Die komen ze dan op zondagochtend afhalen. Op studente Elisa Overpelt zondag gewoon één van ;ven dagen van de week. om uit een omgeving r werken op zondag de ge ilste zaak van de wereld lijn vriend werkt trou- s ook op zondag.' De ivoortse houdt van de spe- ke sfeer die er dan in de pel hangt. Je gelooft het [wanneer je de mensen- sa in het centrum ziet, r op zondag zijn onze ten vaalc heel ontspan- De belangrijkste bood- ppen zijn al gedaan. De isen hebben nu tijd voor oede dingen des levens, bij Elisa valt het grote al toeristen in de winkel ct op. 'Mijn talenkennis lt er elk weekend beter let geeft echt voldoening neer je een Amerikaan op heldere manier kunt uit leggen hoe een Cabernet Sauvignon smaakt.' Maar ook de Nederlandse dagjesmensen zorgen voor unieke taferelen. 'Dit is een winkel die zich ui termate goed leent voor het spelen van verstoppertje.' Werkt Elisa niet op zondag dan geniet ze vaak van het uit gestrekte strand bij haar voor de deur. 'Daar kom ik alleen of samen met mijn vriend he lemaal tot rust.' Vooral in de winter wanneer Zandvoort er verlaten bij ligt, is het con trast met de drukte in Amster dam groot. 'Toch moet ik er niet aan denken dat de win kels op zondag dicht zijn. De maatschappij is anders inge richt dan vijftien jaar geleden en de zondag heeft voor veel mensen een andere betekenis gekregen. Wij voorzien in de behoefte van duizenden men sen.' Als mensen je drie keer bel len en je kunt drie keer niet omdat je moet werken, dan bellen ze de vierde keer niet meer. Dan moetje dus zelf bel len en zeggen: hé, ik ben vrij, zullen we wat gaan doen? Ik heb een vriend die kok is, die heeft zo'n zelfde ritme als ik. Vaak drinken we met z'n tweeën dan nog wat. En als ik vrij ben, vind je me hardlo pend in de duinen. Even uit waaien.' Hij werkt die avond tot 23.00 uur. Als Erik naar huis gaat, is de nachtploeg op de hoogte van wat er die avond is gepasseerd. Het is zondagavond 2 mei. Het hoofdkantoor van Albert Heijn in Zaandam lijkt leeg. Maar op de achtste verdieping brandt licht, staan 24 beeldschermen aan en zijn drie man aan het werk. Erik van Egmond en twee studenten. Erik bewaakt het logistieke proces van de computers. De mainframes, de centrale computers waar alle data-informatie, van Bonus kaart tot bestellingen, wordt opgeslagen en doorgegeven, draaien hun programma's af. Waar iets hapert, grijpt hij in. Als die avond om 23.00 uur het DC gaat werken, ziet hij de activiteit op de beeld schermen toe nemen. 'Stel je voor dat ze op het DC de bestellingen van de filialen niet kunnen printen, dan hangen ze dus bij mij aan de lijn', zegt hij. 'Dan moeten we zien dat we dat ter plekke oplossen, want dat zou beteke nen dat de winkels de volgen de ochtend leeg zijn.' De post is 365 dagen per jaar 24 uur per dag bemand. 'Ik was wel gewend aan het werken in ploegendiensten en op zon dag', zegt hij. 'Ik werkte in een jeugdherberg. Tuurlijk, je moet harder trekken aan je so ciale contacten dan een ander. vrijdag hou ik met bestellen rekening met de mogelijke drukte op zondag.' René houdt van uitgaan in het ge moedelijke Venlo, maar zoekt op zaterdag op tijd z'n bed op. 'Rond twaalven zwaai ik af. Doe ik dat niet dan ben ik zondags niet fit. Mijn vrien den respecteren dat.' Krijg je eigenlijk meer betaald op zon dag? 'Jazeker, tweehonderd procent. Een mooie compensa tie voor het opgeven van de rustdag.' Hoe zit het verder met de vrije tijd? 'Naast uit gaan doe ik aan modelbouw. Een echte hobby voor regen achtige middagen. Lekker ge concentreerd bouwen aan je eigen Titanic.'

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 7