'De blik op oneindig en doorratelen' 'De zondag verschilt nm 'Om de klanten te gerieven was de winkel open van zes uur 's ochtends tot tien uur 's avonds, en elke zondag werd na de kerkdienst nog eens de gelegen heid gegeven om klompen te komen passen...' Stukje geschiedenis Zondag bij Ahold Linda Samshuyzen, Etos Schiphol Elisa Overpelt, parttime-medewerkster Gal»4 ophaltal ofzectt Dit is een citaat uit 'Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen', het boek dat Jef de Jager schreef over de geschiedenis van Albert Heijn en Ahold. De geschiedenis is dan pas net begonnen, we schrijven het begin van deze eeuw. Toen was de zondag, de zevende dag, een rustdag en het initiatief van oprich ter Albert Heijn even opmerkelijk als gedurfd. Want bijna 100 jaar later mogen we dan de mond vol hebben over de 24-uurs economie, de verruimde openingstijden en het feit dat we op elk moment klaar moeten staan voor de klant, vooralsnog is een handjevol winkels in aangewezen toeristische gebie den op zondag open. Toch is werken op de zondag geen uitzondering meer. Na een discussie die ten min ste dertig jaar duurde, trad op 1 mei 1932 de Winkelslui tingswet 1930 in werking. De wet bepaalde onder andere dat het verboden was een win kel voor publiek geopend te hebben op zondagen. De nieuwe Winkelsluitings wet van 1 juni 1996 zegt: Op zon- en feestdagen zijn win kels in beginsel gesloten. Voor maximaal 12 zon-en feestda gen per kalenderjaar kan de gemeente een vrijstelling verlenen. Er geldt een aantal uitzonderingen. 1. Voor gemeenten of delen daarvan met een toeristi sche functie (Amsterdam- Centrum, Utrecht Museum kwartier) kan het gemeente bestuur een ruimer regime instellen. 2. Voor winkels gericht op grensoverschrijdend verkeer, gelegen in de nabij heid van grensovergangen, kunnen gemeenten even eens ruimere openingstij den toestaan (Ter Huurne). Op dit moment is minister Jor- ritsma bezig met de evaluatie van de huidige winkeltijden wet. Het CBL (Centraal Bureau Levensmiddelenhandel) heeft ervoor gepleit dat er een vaste zondag komt waarop winkels geopend zijn (bijvoorbeeld de eerste zondag van de maand). Ook wil het CBL dat het aantal zondagen waarvoor vrijstel ling kan worden verleend van 12 naar 15 wordt opge schroefd. Voormalig hoofd PR van Ahold Tiny Plooijer (al tien jaar gepensioneerd), weet dat in haar tijd slechts seizoens winkels op zondag open wa ren. In de zomer mochten winkels in Zandvoort, Bergen, Katwijk e.d. op zondag open. De discussie over zondagsope ning stamt uit eindjaren '80. Sinds de aanpassing van de Winkelsluitingswet in 1996 maken de acht winkels van Albert Heijn in Amsterdam- Centrum, maar ook winkels als Etos op Schiphol, Gall Gall Exclusief in Amsterdam en AH aan de Twijnstraat in Utrecht gebruik van de moge lijkheid om winkels in toeris tische gebieden op zondag open te hebben. In Amster dam is dat al enkele jaren aan de gang. Ook de Albert Heijn vestiging op het Museum plein, die volgende maand van start gaat, is zeven dagen in de week open. Eén van de laatste discussies vond plaats in Utrecht. Daar is AH in de Twijnstraat ook op zondag open. De Twijnstraat ligt in het Museumkwartier, door de gemeente aangewezen als toe ristisch gebied. Hoewel het de bedoeling van de gemeente was alleen winkels open te la ten die het toerisme onder steunen, zoals antiekzaken, mag volgens de wet ook een supermarkt aldaar gewoon ge opend zijn. alles tegen. Veel dagjesmen sen, maar natuurlijk ook veel toeristen uit alle hoeken van de wereld. Weet jij wat 'tot 'Je moet er even aan wennen, aan werken op zondag. Vooral privé. Ik kwam bij een Etos-fï- liaal in Almere vandaan, maar dit is een heel ander ritme. Ik wist het toen ik eraan begon. De zondag en de avonden zijn verplicht. Ook de feestdagen. Dat staat in je con tract. Maar daar staat uiteraard een ander salaris tegenover, plus het feit datje niet snel zo'n leuke werkplek vindt.' De Etos-winkel in Schiphol Plaza is zeven dagen in de week open, van zeven uur 's ochtends tot tien uur 's avonds. 'De zondag is een ver haal apart', zegt Linda. 'Dan is het de blik op oneindig en doorratelen. Je komt hier van ziens' in het Chinees is? Ik wel.' Linda heeft de smaak van de Schiphol-zondag helemaal te pakken. 'De sfeer in het winkelcentrum is ook leuk. Voor iedereen geldt dat jij moet werken als de meeste mensen vrij zijn. Dus dan ma ken we er met z'n allen een leuke dag van.' En de klanten? Zijn dat niet vaak runshop pers? 'De klanten zijn vaak hartstikke vrolijk', zegt ze. 'Ze gaan op vakantie en kopen wat vergeten spullen, zoals zonnebrand. Of ze komen van vakantie terug en willen nog een cadeautje meenemen. Of ze komen iemand ophaltal t van een lange reis, of zect o gewoon een dagje Schipldt e len. Schiphollen, da's vliHet gen kijken en ondertusstnee winkelen.' Om de tweevheli heeft Linda de zaterdag' zondag vrij. Anders eengesloten dagen in 'Dan ben ik wel moe, hoor. Je springt winkel van de hak op maar ik zou het niet missen.' Thuis in zoekt Linda nesscentrum op. Want hard werkt, moet goed spannen.

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 6