Pathmark opent supermarkt in Harlem, NY A&rm Hoofdkantoor Tsjechië naar Praag Berichten/ uti AwtevikA/ Familiegevoel lold Europese overname 'als deze waarde toevoegt' Ahold Flitsen mei 1999 5 Twee kanten Gele schoolbus Ahold koopt kleine keten in Polen Medewerkster Gail Westry (I) van de nieuwe Pathmark m Harlem Midden in de zwarte New Yorkse wijlt Harlem, een stadsdeel dat al jaren met sodale achterstand te maken heeft, opent Pathmark een 5.000 m2 grote, gloednieuwe supermarkt. Een buitengewone onder neming, omdat geen andere supermarktketen dit ooit eerder deed. De Amerikaanse kranten brachten het als groot nieuws en ook de televisiezenders be steedden er aandacht aan. Pathmark, dat over enige maanden officieel deel uit maakt van Ahold, heeft het leeuwendeel van haar win kels in 'The Big Apple'. Op 30 april was de Grand Opening van de Harlem-store in aan wezigheid van wethouders en gouverneurs, die zich hadden verzameld op het enorme parkeerterrein op het dak van de winkel. De supermarkt in Harlem is een prachtig voor beeld van Pathmark's policy om in achterstandswijken sa men met bewoners, lokale be stuurders en politici uit Was hington, een winkel neer te zetten die leefbaarheid in de buurt moet verbeteren en an dere activiteiten moet aan trekken. Het bedrijf heeft daarmee inmiddels een tradi tie opgebouwd. Harlem In een straal van ongeveer een kilometer rond de super markt staan niet alleen veel basketbalveldjes, waar de zwarte bevolking haar talen ten kneedt om ooit toe te tre den tot het keurcorps van de Harlem Globetrotters, er wo nen ook zo'n 450.000 poten tiële klanten in karakteristie ke betonnen 'high rises' (middelhoge flats). Voor de bewoners, over het algemeen afro-americans en hispanics, betekent de supermarkt niet alleen een broodnodige voor ziening, waardoor ze niet lan ger zijn aangewezen op de kleine winkeltjes met hoge prijzen en een beperkt assor timent, het betekent ook werk. Zeventig procent van de driehonderd banen is be stemd voor buurtbewoners. Store manager is Desmond Felix, een afro-american. Hij zegt: 'Er is grote werkloos heid in Harlem. Natuurlijk zijn de mensen blij met dit banenaanbod. We hebben onze nieuwe medewerkers trouwens eerst opgeleid in bestaande Pathmark-winkels.' Als je de winkel binnengaat, loop je direct tussen de groente en het fruit. Wat op valt is het grote aanbod zuid vruchten. 'Afgestemd op de buurt', meldt Felix. Een paar meter verder wordt de eetlust gewekt door Roasted Chic ken, een hele kip voor de ope ningsaanbieding van 2.99. En dan is er de uitgebreide af deling 'Ocean Fish', die de Vanaf deze maand schrijft Marc van Gelder maande lijks een column op deze pagina over leven en werken in Amerika. Hij is daar vice president Supply Chain Management bij Stop Shop. Mare is getrouwd met de Amerikaanse Karah, die eerst bijna den jaar in Nederland heeft gewoond. Ze hebben twee kinderen: Alexander van 6 en Bob van 4. meest heerlijke verse vis toont op een ondergrond van geschaafd ijs. De nieuwe winkel in Harlem heeft al voor de opening de Good Neighborhood Award gekregen. De prijzenkast van Pathmark begint aardig vol te raken, want voor soortgelijke projecten in de New Yorkse wijk Brooklyn en Newark in de staat New Jersey is de su permarktketen ook onder scheiden. Desmond Felix. 'Dat is niet de reden om su permarkten in achterstands wijken te openen. Het is ge woon goed zakendoen. Nieuwe klanten trekken, daar gaat het om. En als je dat op deze manier kunt doen, snijdt het mes aan twee kan ten: goed voor de buurt en goed voor Pathmark'. In november 1998 ben ik begon nen bij Stop Shop. Ik leid hier een project a la Vandaag Voor Morgen bij Albert Heijn. Amerika nen zijn heel geïnteresseerd in ons fijnmazige distributiesysteem. Bij Stop Shop is de hele distri butie nog traditioneel ingericht met veel voorraden in de winkel en in de DC's. Hoewel er voldoende ruimte is in die winkels (zo'n 60.000 vierkante meter) zijn er toch veel voordelen te behalen door de logistiek in te richten zo als Albert Heijn dat heeft gedaan. Begin februari zijn wij dan ook met ons hele team bij Albert Heijn geweest om te leren van hun erva ringen. De Amerikanen waren erg onder de indruk van de efficiëntie in de DC's en in de winkels. Be stellen bijvoorbeeld gebeurt bij Stop Shop nog handmatig. Ver gelijk dat eens met de Bestelas- sistent in Nederland. Nu zijn wij druk alle ervaringen uit Nederland te vertalen voor onze organisatie. Ons team bestaat uit negen men sen, inclusief twee Nederlanders. Behalve ikzelf werkt ook Jan de Heij van de IS&T-afdeling (Infor matiesystemen Technologie) van Albert Heijn zo'n zes maanden bij ons. Alles bij elkaar 142 jaar erva ring bij Stop Shop. Degene met de langste dienstjaren werkt hier al 37 jaar. Dat is geen uitzondering. Bij Stop Shop heerst een echt familiegevoel, veel families werken van generatie op generatie bij het bedrijf. Trouwens, mijn eigen familie begint ook al aardig te wennen. Tijdens de kro kusvakantie zijn we verhuisd naar Boston, een mooie, beetje Engelse stad. En meteen na de vakantie zijn de kinderen naar school ge gaan. Voor hun was de bekende, gele schoolbus het hoogtepunt. Ze werden thuis met de bus opge haald en aan het eind van de dag weer thuisgebracht. Ahold heeft z'n overname-oog laten vallen op acht supermarkten van Cen trum, een Poolse familie-onderneming. De winkels liggen in het zuidoos ten van Polen, vlakbij de grens met Tsjechië. Jan Andreae, lid van de Raad van Bestuur met Europa in z'n portefeuille: 'We zien steeds meer voordelen ontstaan voor synergie tussen Tsjechië en Polen. De uitwisse ling van kennis en ervaring zal ongetwijfeld bijdragen aan de verbetering van het resultaat in beide landen.' Ahold Polska beschikt, met de acht nieuwelingen mee, over bijna honderd winkels, waaronder ook twee hy- permarkten. Er werken drieduizend mensen die wekelijks een half miljoen klanten bedienen. De Centrum-winkels, gemiddeld 900 m2 groot, zullen worden omgebouwd naar de formules van Ahold Polska. Ahold-president Cees van der Hoeven: Raad van Bestuur-voorzitter Cees van der Hoeven zei op 11 mei tijdens de aandeel houdersvergadering dat Ahold 'uitsluitend een grote Europese acquisitie of fusie zal doen als er sprake is van aanzienlijke waardetoevoe ging, als de cultuur van de over te nemen onderneming past bij die van Ahold en als de overname zal leiden tot synergie en versterking elders in de wereld.' Ook de andere Ahold-winkelketens moeten dus kunnen profiteren van de kennis en ervaring van zo'n nieuwe overname. Cees van der Hoeven: 'Alle partijen moeten er voordeel van heb ben.' Het hoofdkantoor van Euro- Nova, de holding die in Tsjechië de meer dan tachtig Mana-supermarkten en de twee hypermarkten onder de naam HyperNova voert, is ver huisd van de provinciestad Bmo naar Praag, de hoofd stad en het economisch hart van Tsjechië. De administra tieve en operationele activi teiten blijven in Brno. De organisatie is volwassen ge worden en toe aan verdere uitbouw. Op 1 mei was de ver- huisoperatie, die zo'n 120 medewerkers van werkplek liet wisselen, achter de rug. Ook is een naamswijziging doorgevoerd. EuroNova heet voortaan Ahold Chzech Republic.

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 5