VPRO kijkt wereldwijd achter de schermen hij Ahold VPRO Gall Gall informeert over verkoop aan jongeren Radar Love Binnenkort op televisie: De Nieuwe Wereld Opvallend Actie van slijters, horeca en STIVA GEEN ALCOHOL GEEN STERKE DRANK De praktijk Volwassen worden 3 Zondag als het moet albert heijn Medio juni (de precieze datum was bij het ter perse gaan nog niet bekend) zendt de VPRO de documen taire De Nieuwe Wereld uit. Regisseuse Bregtje van der Haalt volgde Ahold wereldwijd. In vijftig minu ten zien we wat er komt kijken bij het runnen van een AH-filiaal, een overname in Zuid-Amerika of het maken van AllerHande. ken bij Ahold en Albert Heijn worden voorbereid en uitge voerd. 'Imponerend', zegt Van der Haak. 'Ahold is een zeer innovatieve retailer. Maar aan iedere handeling ligt een reden ten grondslag. Achter de spruitjes in ons winkelwagentje zitten een heleboel knappe koppen die niets aan het toeval overla ten. Maar verder zeg ik niks, jullie moeten maar kijken.' Nederland 3 «Vrijdagavond Foodplaza in Amsterdam, waar ik supermarkt manager ben, is zeven dagen in de week open. De winkel ligt in het hart van de stad en heeft een lokale functie voor de bewoners van de grachtengordel, die lo pend hun boodschap pen kunnen doen, maar ook een toeristi sche functie. Op zon dag ontvangen we er veel dagjesmensen. De zon dag is voor ons de drukste dag, een gekkenhuis. Tussen 17.00 en 19.00 uur zijn er zeventien kas sa's open, waar per stuk zo'n twintig klanten staan. 20.000 mensen krijgen we gemiddeld op een zondag over de vloer. Daarmee is het nut van zondagopenstelling voor onze winkel voldoende aangetoond. Albert Heijn huldigt het standpunt dat we daar moeten zijn waar de klant het van ons verlangt. Onze winkel is daarvan een spre kend voorbeeld. Daarmee zeg ik ook dat als mijn winkel aan de rand van Amsterdam had gestaan of in een andere gemeente, ik helemaal niet zo'n voorstander ben van zondag open. Zeven dagen open betekent nogal wat voor je organisatie. Het is nooit eens even klaar. Ik zou het niet een, twee, drie aanraden, maar als er duidelijk vette be hoefte is, als het gebied erom vraagt, zeg ik: ja, dan moeten we er zijn, ook op zondag. Willem van Kuijk supermarktmanager AH Foodplaza Het vertrekpunt voor het kijk je achter de schermen bij Ahold en Albert-Heijn was de gewone AH-buurtwinkel. 'Heel Nederland kent de Albert Heijn bij hem of haar in de buurt. Maar wat daar voor een geoliede, wereldwij de organisatie achter zit, we ten veel minder mensen,' zegt Bregtje van der Haak. 'De samenleving is de laatste twintig jaar door tal van tech nologische veranderingen zó complex geworden dat men sen geen idee meer hebben hoe dingen werken, gemaakt en georganiseerd worden. Wij trachten ze met deze se rie daar een beetje inzicht in te geven.' De makers van De Nieuwe Wereld bezochten in het kielzog van de beleidsbe palers, communicatie verant woordelijken en andere me dewerkers verschillende Ahold-onderdelen. 'We vol gen een dag lang een super marktmanager, zijn bij het maken van de AllerHande ge weest, trokken de oceaan over om in Argentinië en Bra zilië de Ahold-visie op retail in beeld te brengen en film den en passant het maken van de nieuwste reclame spot.' Wat de makers van de film het meeste opviel tijdens hun reis door de Ahold-organisa- tie was de precisie en doel treffendheid waarmee de za- "Drank kopen kent z'n leeftijd" is de campagne-slogan die er mede voor moet zorgen dat de leeftijdsgrenzen waarop jongeren alcohol mogen kopen, duidelijk zijn. Gall Gall neemt haar verantwoordelijkheid als het gaat om de verkoop van alcohol aan jongeren. 'Met goe de voorlichting kunnen we discussies in onze winkels voorkomen,' zegt Willem Klavers van Gall Gall. 'Is ie nou 16 of niet?' Iedere verkoper kent de situatie waarin-ie twijfelt en de jonge klant moet vragen naar zijn leeftijd. 'Het alcoholgebruik onder jongeren neemt toe,' De kijkers van het kritische consu mentenprogramma Radar hebben Albert Heijn verkozen tot het bedrijf dat de beste service verleent. De kij kers van het Tros-programma gingen zelf naar Zaandam om het nieuws bekend te maken. Directeur Winkel bedrijf Tom Heidman was zichtbaar happy met de uitverkiezing. 'Het is een prijs van de ldanten, en daar doen we het allemaal voor.' Hij hing eigenhandig het bordje in de hal van het hoofdkantoor. Albert Heijn werd met 28 procent van de stemmen win naar. Tweede, met 23 procent, was De Postbank. zegt Willem Klavers. 'Daarom zijn we als branche in samen werking met de horeca en de STIVA (de Stichting Verant woord Alcoholgebruik), een actie gestart die helderheid moet scheppen bij de verkoop van alcohol aan jongeren.' De wet schrijft voor dat aan jon geren onder de 16 jaar geen bier, wijn en sterke drank mag worden verkocht. Sterke drank mag ook niet verkocht worden aan jongeren onder de 18 jaar. Het is bewezen dat het lichaam van jongeren zich beter ontwikkelt als er geen of weinig alcoholhou dende drank wordt gedron ken. 'Bij Gall Gall willen we mensen uitsluitend laten ge nieten van lekkere dingen. Misbruik of overmatig ge bruik van alcohol hoort daar dus niet bij,' besluit Klavers. 'Een goede actie die precies op tijd komt,' zegt Richard Kasperink (Gall Gall 6633) in Rotterdam. 'Ik heb voor mijn klanten een stapel met flyers klaarliggen. Daarin staat hoe het zit met de wet op de verkoop van alcohol houdende dranken. Er moet meer verantwoordelijkheid bij de consument ontstaan.' Ook Margriet Faut (7102) in Maastricht hoopt dat het per soneel in de toekomst minder vaak politieagentje hoeft te spelen. 'Het is soms moeilijk in te schatten of iemand 16, 18 of 23 is. Bij volwassen wor den hoort ook het nemen van verantwoordelijkheid. Die ligt net zo goed bij de jeugd als bij de verkoper.' Bij de ac tie worden in totaal 80.000 raam- en toonbankstickers en een half miljoen folders ver spreid. Het actiemateriaal is niet alleen bij Gall Gall, maar ook bij Albert Heijn en verschillende andere Ahold- winkelbedrijven te vinden. Ahold Flitsen mei 1999

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 3