12 Tl Ahold Flitsen mei 1999 In deze rubriek kijken we elke maand achter de schermen bij een leverancier. Hoe worden de producten die we allemaal zo vanzelfsprekend vinden en die we regelmatig door onze handen laten gaan gemaakt? Deze maand volgen we de rozen van Albert Heijn, die in 24 uur van een kwekerij in Zimbabwe naar een Hollandse huiskamer verkassen. Zimbabwe is bij uitstek geschikt voor bloemen teelt', zegt category manager Bert Jongert, 'en vele malen goedkoper dan de Westeuropese landen. Kas sen bijvoorbeeld zijn in het Zuidaftikaanse land niet nodig, er wordt gewerkt met natuurlijke warmte- en lichtbronnen. Maar ook de grond en de arbeidskrachten zijn er goedkoper. Een andere re den waarom Albert Heijn zijn rozen van zover haalt, is het te kleine aanbod op de Nederlandse markt. van Flora Marketing wonen allemaal rond hun kwe kerij Er is een school, een kliniek en de wegen zijn geasfalteerd. Er moet snel kunnen worden getrans porteerd naar het vliegveld. De MP 8384 is geland op Schiphol Airport. De inair-vlucht brengt een gecombineerde lading van groenten, fruit en bloemen naar Holland. Tien r uur heeft de kist in de lucht gehangen. Als dit toe stel aankomt stijgt in Harare de volgende weer op. De laadruimte is gekoeld en er moet op Schiphol snel worden gehandeld. Binnen twee uur moet de hele lading ingeklaard zijn door de douane. 1 Vlakbij het vliegveld van Harare, de hoofdstad n Zimbabwe, heeft het bedrijf Hora Marketing grote kwekerijen. Hier gaan de stekkies de grond in en worden opgekweekt volgens de strenge MPS-nor-, In de hal van Tarzal Koos Minck worden de men. MPS (Milieuproject Sierteelt) is een Nederland-~^ïqzen met rozen uitgepakt en verwerkt. Het is een se norm die weieens wereldwijd voor de bloemen- gekkenhuis. Op het eind van de drie lijnen wordt teelt kan gaan gelden. Het registreert onder andere het gebruik van bestrijdingsmiddelen en energie. De AH rozen voldoen vanaf 1 juni aan de MPS-norm. >j-) In 50 dagen groeien de rozen op. Dan worden ze gesneden en klaargemaakt voor transport. Eenderde van de steel wordt ont daan van blad en doornen. Het is moeder dag in Holland, vier miljoen rozen vertrek ken deze week van Zimbabwe naar de AH winkels.Flora Marketing weet precies waar ze aan toe is', zegt Bert Jongert. 'Met Kerst vooral rode en witte rozen, met Pasen veel geel en Moederdag, da's ook een piek. We doen deze week de grootste bloemen- actie uit de geschiedenis van Albert Heijn: 25 rozen voor een tientje.' De medewerkers De roos, familienaam Rosaceae, is een hele oude plant. In Noord- Amerika zijn fossiele resten gevonden die minimaal 32 miljoen jaar oud zijn. We weten dat vijfduizend jaar geleden in Afrika, China en West-Azië al rozen werden geteeld. De roos is ook de meest bezongen bloem. In talrijke liederen en gedichten van de oude Grieken tot vandaag de dag is de roos het symbool van liefde en romantiek. De roos was in vroegere eeuwen een luxe,, maar inmiddels is de roos gemeengoed geworden. Er zijn duizenden soorten met de meest spraakmakende namen. De Baccara-roos is wellicht de bekendste. Maar die lange rode roos wordt al jaren niet meer gekweekt. Populair zijn nu de Frisco, de Eskimo en de Lambada. Bij Albert Heijn maakt de roos 40 procent uit van de totale bloemenomzet. In het Sir Albert's Garden assortiment vind je 40 centimeter lange gele en witte rozen, wat veruit de populairste kleuren zijn, daarnaast rode en assorti. een zakje Chiysal toegevoegd, een barcode en een sticker van AH's bloemenhuismerk Sir Albert's Gar den. Koos Minck, dat in korte tijd uitdijde tot een bedrijf met meer dan honderd medewerkers, heeft een samenwerkingsverband met Flora Marketing. k De rozen komen aan bij de Bloemencentrale in .Bleiswijk. Hier werken drie Albert Heijn medewer kers, logistiek manager Frans Dreesens, Marleen van Bemmel (Kwaliteit) en assortimentsmanager Rijk van de Pol. Het is voor de distributeurs aanpo ten, maar voor de AH mensen in Bleiswijk zit de drukste periode erop. Het is nu aan de winkels. Hoelang doet de roos erover om die winkel te berei ken? Bert Jongert: '24 uur. Kijk, Zimbabwe is ver, maar we kopen rechtstreeks. We hoeven dus niet naar de veiling en daar winnen we weer tijd.' In de winkel gaat het om massale presentatie. Lange tijd was de bedienings- bloemenafdeling niet rendabel, maar vol gens Jongert is de stap naar zelfbediening de stap naar winstgroei geweest. We leve ren nu een prima kwaliteit bloemen en planten. Dat resulteerde in tien procent om zetstijging en winstgroei. De markt voor bloemen in de supermarkt zit nog lang niet aan z'n top. We kunnen met z'n allen nog veel extra omzet halen.' Albert Heijn garan deert z'n bloemen in ieder geval een week. Voor optimale 'uitbloeitijd' van een boeket je adviseert Rijk van de Pol: 1 zalge Chrysal (Sir Albert's Garden), handwarm water, de rozen schuin afknippen en een schone, liefst glazen vaas gebruiken.

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 12