1 Goede opkomst in DCs en fabrieken, matige opkomst in winkels 'Hoe weet ik nou op wie ik moet stemmen?' 'Nationaliteit? Er zijn belangrijker zaken als je gaat stemmen' 10 Gewoonte NlEtR MtNSEN STEM^UETTeN mUN INLEVEREN OR-verkiezingen 1999: NIEUWS OR-rol Geen verkiezingen In sommige winkels werd wat discussie ge voerd over de verkiezin gen. In Distributiecen trum Zaandam ontstond opschudding. Maar in de meeste winkels, fa brieken en kantoren ver liepen de OR-verldezin- gen van eind april zonder veel ophef. Wel liet de Centrale Onderne mingsraad onderzoeken waarom we gingen stem men - of niet - en wat we verwachten van de OR die ons over de drempel van het millennium zal brengen. 'Geloof het of niet, maar veel mensen stemmen uit gewoonte.' Overal, dat wil zeggen: in acht Ahold-bedrijfsonderdelen, verliepen de verkiezingen rustig. Bij DC Zaan dam zorgde de vondst van een sta peltje stembiljetten in het fietsenhok echter voor gerechtvaardigde op schudding. Omdat sommige mede werkers zich bovendien stoorden aan de aanwezigheid van kandida ten bij het stemlokaal, was de be slissing gauw genomen: deze verkie zingen moesten nog eens over. Favoriet Nejdet Dönmez die in beide rondes zijn drie medekandidaten ver achter zich liet, bleef er laconiek on der: 'Beter dit, dan een smet op je naam.' Een goede opkomst bij de distribu tiecentra en de fabrieken, een mati ge tot slechte opkomst bij de win kels. Dat was het algemene beeld. Ambtelijk secretaris Jolanda Wasse- Ahold Flitsen mei 1999 naar: 'Die kleine opkomst in de win kels is niet zo verbazingwekkend: in de winkels kennen veel mensen de kandidaten vaak niet. Medewerkers weten dus gewoon niet op wie ze moeten stemmen. Ook werken er veel korte parttimers, die zich min der betrokken voelen. Daarnaast,' zegt ze, 'speelt gewoonte nog een woordje mee. Veel mensen hebben ooit een beslissing genomen. Die zeggen: 'Stemmen? Dat doe ik al tijd. Dus nu ook.' Of omgekeerd: 'ik ga nooit. Dus nu ook niet.' Zie dat maar eens te doorbreken.' Uit het ondeizoek van de COR blijkt dat de stemmers goed weten wat ze van hun OR verwachten. Zaken als veiligheid, gezondheid, selectie en scholing en benoeming scoorden hoog. Maar vooral, vinden mede werkers, hoort de OR zich bezig te houden met algemene zaken als de ontwikkeling van de organisatie en strategie voor de lange termijn. 'Ook gaven mensen aan dat ze een rol zien voor de OR in een betere com municatie op de werkvloer. Met de ze wensen en verwachtingen zijn we best tevreden. Ze sporen volgens ons bijzonder goed met de richting die de nieuwe OR heeft gekozen,' aldus Jolanda Wassenaar. Bij vijf bedrijfsonderdelen - De Tuinen, Den Toom, Jamin, HK Support en Primarkt - werd niet gestemd. De redenen liepen uit een van 'precies voldoende kandi daten' bij bijvoorbeeld De Tuinen tot 'in oktober 1997 gestart met een kersverse OR' bij Primarkt. Etos-bedrijfsleider Hans de Vries: Bij Etos gingen 1155 stembiljetten de deur uit en kwamen er op 21 april 172 retour. Onder de schaarse stemmers bevonden zich bedrijfslei der Hans de Vries en een stuk of wat van zijn 17 medewerkers. '70% heeft bij ons gestemd,' schat hij. 'Incluis mijzelf.' De Vries legt uit: 'Bij Etos zijn er negen jaar geen verkie zingen geweest: gewoon, omdat er niet voldoende kandidaten waren. Reden te meer, vond ik, om deze gelegenheid aan te grijpen. Ik heb m'n best gedaan om m'n mensen over te halen. Zelf was ik een jaar of tien geleden lid van de OR. Daar Ahmed Aaras, DC Zaandam: houd je toch een speciaal OR-ge- voel van over. Mede daardoor heb ben we in de winkel veel over de verkiezingen gesproken. Ja, bij ons leefde het wel. En dan blijkt dat maar 172 Etos'ers hebben ge stemd. Verbazen doet het me eigen lijk niet. In onze winkel vroegen mensen, die nota bene positief te genover de verkiezingen stonden, aan mij: 'Hoe weet ik nou op wie ik moet stemmen? Ik weet niks van de kandidaten.' Dat probleem, dat leeft natuurlijk overal. Ik vind dat de kan didaten te weinig de moeite hebben genomen om zich te profileren. Ja, we hebben wat schriftelijke informa tie gehad. Maar je weet hoe dat gaat: met al het leeswerk datje bin nenkrijgt, verdwijnt dat al gauw op de grote hoop. Ze hadden beter de landelijke vergaderingen voor verko pers, en die voor bedrijfsleiders kunnen bezoeken. Je kiezers moe ten je horen praten; ze moeten je gezicht zien. Misschien een idee voor de komende drie jaar... Zelf ging ik dit keer voor de mensen met ervaring. Als je met de OR begint, heb je van je zittingstijd van drie jaar ongeveer een halfjaar nodig om je in te werken. Dat hoeven mensen die voor een tweede ronde gaan, tenminste niet te doen. Mijn verwachtingen van deze OR? Ik hoop dat de leden kaders gaan aangeven voor de participatie op de winkelvloer: winkels, en medewer kers hebben door de jaren heen steeds meereigen inbreng gekre gen. Maar bij participatie: ik zou toch wel willen weten waar de gren zen liggen.' 'Bij OR-verkiezingen stem ik altijd,' zegt Ahmed Aaras, die in het AH- Distributiecentrum in Zaandam werkt. En 'altijd' betekent in zijn ge val al een keer of tien. "Ik werk hier dertig jaar en heb heel wat zien ver anderen. Ook het OR-werk. Dat heb ik in de jaren '70 zelf nog gedaan. We hadden toen, alleen voor het DC Zaandam, een OR van twaalf leden. Voor zover ik weet was de opkomst vroeger beter. Er werken hier onge veer 600 a 700 mensen en wat is er nou komen stemmen? Een kleine 400 medewerkers. Voor het DC is dat weinig. Maar de jongeren inte resseert het niet zo, lijkt het wel. De trouwste stemmers zijn trouwens de medewerkers van Turkse afkomst. We hebben er ongeveer honderd. Ze lijken wel meer politiek bewust, ge motiveerder om mee te praten. Ook de OR-leden waren in het verleden vaak Turk. Of ik naar nationaliteit kijk als ik ga stemmen? Nee. Ook niet of ik iemand aardig vind. Ik weet dat anderezaken belangrijker zijn. Erva ring bijvoorbeeld, interesse, goed weten wat er speelt, anderen kunnen overtuigen. Vooral dat laatste is bij deze verkiezingen belangrijk. Elk DC mag immers maar één OR-lid leve ren voor de OR AH-Winkelbedrijf. Dat zijn vijf DC-mensen op een OR van 17 leden. Ik denk dat er onderling meer erkenning gaat komen. Dat is natuurlijk positief. Maar ik denk ook dat alle 17 eerst beginnen met kij ken naar hun eigen achterban, voor ze luisteren naar het OR-lid van een ander deel van AH!" Aaras weet: 'We hebben hier een groot voordeel: kandidaten werken in dit gebouw. Voor de verkiezingen laten ze veel van zich horen. Je weet dus waar je op stemt. Ik heb tegen mijn man ge zegd: 'Houd ons op de hoogte van wat er speelt; wat er met het DC staat te gebeuren. En pas op. Laat je niet uitspelen als vertegenwoordi ger van de DC's, tegenover de verte genwoordigers van de winkels en die van het hoofdkantoor.' Misschien maak ik me druk om niets, maar met mijn ervaring zeg ik: je moet er alert op zijn.'

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 10