■■BBBBDIlRim GVA gaat Tweede Kamer voeden Varkenshouders op bezoek Stelregel Twee kanten Van kroket tot staatsbanket Product Waar te koop Wanneer te koop Prijs Bijzonderheid Ahold Flitsen april 1999 Product Waar te koop Wanneer te koop Prijs Bijzonderheid Blavod wodka Gall Gall vanaf week 14 32,99 voor een fles van 70cc In tegenstelling tot de gangbare wodka's, is Blavod zwart. Daardoor is Blavod uitermate geschikt voor het maken van mixen: die krijgen een heel bijzonder uiterlijk. Probeer zelf maar eens! De GVA-wagen bij het bekende toegangspoortje naar Het Binnenhof: voortaan een vertrouwd beeld Grootverbruik Ahold (GVA) heeft een driejarig contract afgeslo ten met de Staat der Nederlanden. In ieder geval tot november 2001 voorziet GVA het restaurantbedrijf van de Tweede Kamer van dagversartikelen, brood en banket, diepvriesproducten en droge kruidenierswaren. Een overeenkomst die goed is voor anderhalf miljoen gulden omzet per jaar. Na een Europese aanbeste ding waar meerdere leveran ciers op konden inschrijven, heeft het presidium, zoals het bestuur van de Kamer ge noemd wordt, gekozen voor GVA. Regionaal verkoopdirec teur Remmen t Eilander van GVA: 'De leden van de Kamer zijn allemaal zelfstandigen. Daarom ook hebben ze alle maal een stem in de keuze van wat er gegeten en ge dronken wordt. Een trend op dit moment is de grote vraag naar biologische en ecologi sche producten. GVA speelt daarop in. Ook het gemak van één totaalpakket, één fac tuur, één bestelpunt en een minimum aantal leveringen per dag zijn redenen waarom is gekozen voor GVA.' Andere redenen? 'Het schema van de vergaderingen van de Kamer is erg ingewikkeld en wordt vaak op het laatste moment nog gewijzigd. Ook de op komst bij een zitting of debat varieert nogal. Daarom is een nauwkeurig en flexibel be stelsysteem van groot belang. Ons bestelsysteem Gebis wordt gekoppeld aan dat van de Kamer. Dat is uniek. GVA zit dan op het computernet werk van de Tweede Kamer.' Het restaurant van de Kamer moet van alle markten thuis zijn. De stelregel is 'Van kro ket tot staatsbanket'. Eilan der: 'Er komt dus van alles op tafel. Veranderingen in het assortiment zijn soms net po litieke beslissingen. Het merk koffie dat gedronken wordt, mag niet gewijzigd worden zonder toestemming van bij voorbeeld de voorzitter van de Tweede Kamer.' Vervolg van pagina 1. Maar AH wees erop dat de toekomst meer veranderin gen staan te wachten. Dat zal ook van de varkenshouders investeringen vragen. De doelstellingen zijn helder. Albert Heijn wil honderd procent van het reguliere vo lume vlees en vleeswaren produceren volgens Aarde Waarde principes en boven dien het volledige actievolu me halen uit een door Aarde Waarde gecontroleerde ke ten. Uiteindelijk moet op de verpakking van vlees en vlees waren de tekst staan: 'Dit hoogwaardige varkensvlees product komt voort uit een exclusief welzijnsprogramma van AH, waarbij de zorg om mens, dier en milieu centraal staat.' In de Centrale Slagerij in Zaandam bekeken de var kenshouders de wijze waarop Albert Heijn het vlees ver werkt. De CS is één schakel van de keten. 'U begrijpt het', sprak Van der Laan, 'wij con formeren ons volledig aan ons Aarde Waarde pro gramma. Maar daarmee zeggen we ook dat we ons conformeren aan u. Het mes snijdt dus aan twee kanten. We hebben elkaar nodig.' Varkenshouders bekijken een deel van de verwerking in de Centrale Slagerij. Samenwerking in de keten is belangrijk om Aarde Waarde Varkensvlees te laten slagen. Albert Heijn Roerbakboek in het non-foodschap van Albert Heijn vanaf week 15 19,95 Dit Roerbakboek is het zesde deel in de reeks eetboeken van Albert Heijn. De meeste gerechten zijn binnen twintig minuten te bereiden. Het boek kwam uit in een periode dat roerbakken in de winkels van AH centraal stond. Product Warme Broodjes Waar te koop Albert Heijn Wanneer te koop vanaf week 16 Prijs per stuk 1,99 Bijzonderheden Na het succes van de broodjes Balcpao nu drie nieuwe varianten: Surinaamse Kip, Ham-Kaas en Mexicaans Rundvlees. Even in de magnetron of oven en je hebt een lekkere snack voor tussendoor.

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 9