Pa en ma shoppen, Tops vermaakt de kids TOPS opent Thais DC voor houdbare producten Monty Python in Peru 5 Playhouses en Playland: speelparadijzen in de supermarkt Ahold koopt 75 Argentijnse supermarkten as Uitlevering bijna 100 procent Ahold Flitsen april 1999 Tops Friendly Markets, één van Ahold's supermarktketens in de Verenigde Staten, houdt zijn jongste klanten flink be zig. Als 'mum and dad' de boodschappen doen, worden de kids van 3 tot 8 jaar vermaakt in het Playhouse of in Playland, de speelparadijzen van Tops. Al geruime tijd beschikken vier Tops-supermarkten over een Playhouse. In deze speci aal voor de jongsten ingerich te hoek van de winkel krijgen zowel de kinderen als hun ouders gelijke polsbandjes om, zodat er bij het ophalen geen verwisselingen mogelijk zijn. Ouders krijgen boven dien een pieper mee, zodat ze tijdens het shoppen meteen opgepiept kunnen worden als er iets loos is of als de kinde ren opgehaald willen worden. Op verschillende plekken in de supermarkt hangen beeld schermen, waarop ze kunnen zien hoe het hun kroost ver gaat. Ze spelen er - verant woorde - interactieve videoga mes, doen spelletjes waarmee ze hun reken- en taalvaardig heden oefenen of ontwikke len hun bouwtalenten aan de Uitbreiding met twee winkelketens Ahold heeft in Argentinië via de 50/50 joint venture met Velox de supermarktke tens Supamer en Gonzalez overgenomen. Supamer telt in de provincie Cordoba 46 supermarkten onder de naam Americanos en 18 gemakswinkels onder de naam Mini Sol, samen goed voor een omzet van zo'n 380 miljoen gulden. Gonza lez heeft in de provincie San Juan 11 supermarkten met een totale omzet van circa 84 miljoen gulden. Ahold heeft na deze overname - die naar verwachting eind april wordt afgerond - in totaal 186 supermarkten in Argentinië, met een totale omzet van circa 3,7 miljard gulden. In totaal heeft Ahold nu 350 winkels in zes Latijns-Amerikaanse lan den, Argentinië, Chili, Peru, Paraguay, Ecuador en Brazi lië. Met een totaalomzet van circa 10 miljard gulden is Ahold de op één na grootste detailhandelsonderneming op dit continent. Het Franse Carrefour is op dit moment nog de grootste in Latijns- Amerika. Lego-tafel. Rondom de feest dagen organiseert Tops er bo vendien speciale thema-acti viteiten. In veilige handen 'Ouders kunnen ervan op aan dat hun kinderen in veilige handen zijn', zegt Stefanie Zakowicz, woordvoerder bij Tops. 'De medewerkers in de speelparadijzen zijn opgeleid om te werken in een kinder dagverblijf.' Playland is een nieuwe, uitgebreidere versie van de Playhouses, daar kunnen kinderen zelfs in een kleine speeltuin met glijbaan te recht. Het eerste Playland ging op 17 maart open. Zakowicz: 'We denken dat we hiermee op dit moment de enige supermarkt ter wereld zijn. Dit Playland is gelegen naast het restaurant in de su permarkt. Daar serveren we voor de kleine klantjes ook speciale menu's, onze 'mun ch buddies'.' Gezien de en thousiaste reacties van groot én klein ligt het voor de hand dat meerdere Tops-super- markten met een Playhouse of Playland zullen worden in gericht. Na eerst zeven jaar voor Ahold in Europa gewerkt te hebben, maakte Gert ter Harmsel (48) samen met vrouw Anne-Marie en één van hun zonen de grote stap over de oceaan. Sinds augustus 1998 wonen Gert en zijn gezin in Buenos Aires, waar hij werkt voor de Argentijnse supermarktketen Disco en de Chileense Santa Isabel-supermarkten. Als je woont in Latijns- Amerika kom je wel eens voor vreemde verrassingen te staan. In Peru hebben we 19 Santa Isabel supermarkten. Alle groen ten en fruit worden direct aan de filialen geleverd, want we hebben er geen distributiecentrum. Dat betekent dit dat er per dag zo'n 40 bestelwagens van de centrale groente en fruitmarkt bij de win kels komen. Samen met een aan tal Santa Isabel-collega's heb ik daar een kijkje genomen. Een be zoek om niet snel te vergeten! Gekrioel Op de markt staan honderden handelaren: de één verkoopt to maten, de ander uien enz. De hele dag is het een gekrioel van men sen. ledereen koopt hier; huisvrou wen, kioskhouders en dus ook de supermarkten, waaronder Santa Isabel. Als eenmaal een partijtje tomaten, uien of aardappels is verkocht, moet de handelswaar van de kramen naar de bestelwa gens. Vervolgens zie je jongens met een zak van tig kilo op hun rug zeulen. Sommigen hebben een kar met één as, waarop ze zo'n 300 kilo la den. Er gaat een enorm volume om, dus zijn er honderden sjou wers tegelijkertijd bezig. Je bent je leven niet zeker! De een duwt je opzij, de ander vooruit en weer een ander kan helemaal niet meer stoppen, omdat de straatjes ook nog aflopen hier en daar. Glibberig Er is trouwens geen tijd om de straatjes schoon te maken en dus is het met al dat groente- en frui tafval nogal glibberig. Af en toe dacht ik dat ik in een Monty Py thon film figureerde! Dit was de laatste bijdrage van Gert ter Harmsel. De redactie be dankt hem voor zijn maandelijkse enthousiasme. Volgende maand: Mare van Gelder vanuit de VS. Vorig jaar al opende TOPS Thailand de verscentrale 'World Fresh', afgelopen maart werd een gloednieuw DC net buiten de Thaise hoofdstad Bangkok geopend. Daar vandaan worden in middels alle houdbare kruidenierswaren gedistribueerd naar de veertig TOPS-supermarkten. 'Het nieuwe TOPS-DC telt 40.000 m2 vloeroppervlakte en is niet alleen één van de grootste distributiecentra voor houdbare prodcuten in Thailand, maar ook het mo dernste', zegt Charles Wil- lemsen, die in Thailand ver antwoordelijk is voor logistiek en distributie. 'We werken, net als in Nederland, via een systeem van centrale kassa-registratie.' Ordervoorstel Uit die registratie volgt auto matisch een ordervoorstel, een bestelling gebaseerd op de producten die de kassa zijn gepasseerd. In het DC worden de orders met hand scanners verwerkt. Willem- sen: 'Niks nieuws voor ons, maar je begrijpt dat dat hier nog niet eerder is vertoond.' Met de ingebruikname van het nieuwe DC is bestellen er voor het winkelpersoneel een stuk eenvoudiger op gewor den. 'Behalve dat de kassa-re gistratie ze al op weg helpt, kunnen ze voor houdbare kruidenierswaren nu op één adres terecht. Voorheen werd er deels recht streeks bij verschillende leve ranciers besteld. Voordelen? Eén rekening, één bestelfor mulier, één vrachtauto. Vroe ger leverden de meeste leve ranciers rechtstreeks aan de winkels, stonden er tientallen handkarren en riksja's bij de achterdeur. Nu leveren ze hun producten bij het DC af en verzorgt TOPS zelf de ver dere distributie. Dat werkt ef ficiënter en wat dacht je van de kwaliteit? De kwaliteits controle is een stuk overzich telijker,' vertelt Willemsen. 'Alles wordt centraal gecon troleerd. Rijst wordt nog eens apart gecheckt op insecten.' 99,99% De TOPS-supermarkten kun nen er oolc van op aan dat hun bestelling compleet wordt afgeleverd. 'We zitten nu op 99,99% compleetheid van de uitleveringen,' meldt Willemsen. 'Ondanks de be ruchte verkeersproblemen in de Thaise hoofdstad Bangkok zijn we in staat om de win kels in Bangkok in ongeveer twaalf uur te bevoorraden. Voor de andere Thaise TOPS- supermarkten lukt dat bin nen 24 uur.'

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 5