Jan Andreae over het jaarverslag Ahold Flitsen april 1999 Komt Jan Andreae. sinds hij geen directe leiding meer geeft aan Albert Heijn, nog wel eens in een winkel? 'Heel veel juist. En in heel veel ver schillende winkels. In hypermark- ten, supermarkten, cash carry's. Ik vind dat ook leuk, ik hou van winkels. Waarom? We zien er heel direct de uitwerking van onze ideeën. Winkels kunnen niet liegen. Je kunt een winkel oppoetsen, maar een goede winkel kun je niet in één dag opzetten. Waar we als Raad van Bestuur ook komen, een winkelbe zoek staat altijd op het programma. Het is een thermometer, de uitslag dient als startpunt van discussie.' organisatie als de onze. Ik zeg er wel bij dat wij niet regelrecht ex porteren. Over de hele wereld geloven we in de lokale markt, lokaal management en lokale fine tuning.' Hoe belangrijk is Europa eigenlijk? In het jaarverslag staat: Activiteiten in Europa. Tempoversnelling. 'Europa is in toenemende mate belangrijk voor Ahold. We hebben eerst het vizier gericht op markten buiten Europa, die nog niet verzadigd waren. De thuismarkten in de drie grootste Europese landen (Frankrijk, Groot-Britannië en Duitsland) werden gedomineerd door bedrijven waarvoor Ahold in die tijd nog geen partij was. Inmid dels zijn er twee zaken veranderd. De Europese markt begint steeds meer één markt te worden en het is dus belangrijk je positie te verstevi gen. Twee: Ahold is zelf een grote speler geworden. Vorige week verscheen het jaarverslag van Ahold. Een omvangrijk boekwerk, waaraan veel mensen maanden lang intensief hebben gewerkt. Flitsen las het verslag en vroeg Jan Andreae, lid van de Raad van Bestuur, naar de rol van een jaarverslag en het hoe en waarom van enkele passages. initiatief. De klanten verwachten dat ook van ons.' Een zin uit het verslag: 'Onderlinge vergelijking van prestaties is binnen onze onderneming een tweede natuur geworden. Dit stimuleert het management overal ter wereld voortdurend resultaten te boeken.' 'We zijn ambitieus. Niet alleen de bovenlaag, maar door het hele bedrijf heen. Het is onze cultuur. Ja, het is een beetje Amerikaans, dat elkaar oppeppen. Je kunt het zien als een wedstrijdje, maar het gebeurt heel professioneel. Het gaat natuur lijk niet alleen om vergelijking, het gaat een stap verder. Je leert van elkaar en leergierigheid en een open sfeer zijn goede kwaliteiten.' Over dat leren. "Van de 279.235 medewerkers die eind 1998 wereldwijd in dienst waren, volgde vorig jaar ca. 70% een interne opleiding of training op een specifiek gebied van de detailhandel.' 'Daar kan ik kort over zijn. Onze medewerkers zijn het belangrijkste kapitaal op de balans. Klanten hebben recht op competente mensen. En vergis je niet, de ontwikkelingen in onze branche gaan sneller dan ooit. En Ahold is een bedrijf dat de lat hoog legt. We gaan niet alleen maar voor tevreden klanten. We gaan voor klanten die blij zijn dat wij er zijn. Op elk gebied.' 'Een beursgenoteerde onderneming is verplicht een jaarverslag uit te brengen. In eerste instantie voor haar aandeelhouders, maar verder voor iedereen die in ons bedrijf geïnteresseerd is. Bewust kiezen we voor een verslag dat meer is dan een opsomming van cijfers. Naast een weergave van een aantal feiten over de onderneming, geven we ook onze strategie aan. De grote lijn is elk jaar hetzelfde, want Ahold is een consistent bedrijf. Het enige wat we doen is accenten leggen, een beetje slijpen hier en daar. Dit jaar liggen die accenten op investeren in medewerkers en maatschappelijke betrokkenheid. In ons jaarverslag moetje, vinden wij, ook kunnen lezen wie we willen zijn.' In het jaarverslag staat dat Ahold een bijdrage wil leveren aan de gehele maatschappij. 'Dat is niet iets van de laatste jaren, hoewel de nadruk er wel wat ste viger op ligt. Maar het heeft altijd bij ons gehoord. Na de Tweede Wereldoorlog was Albert Heijn's maatschappelijke rol het bereikbaar maken van goede voeding. Een breed assortiment, betere kwaliteit. Nu is Albert Heijn bijvoorbeeld heel actief met Aarde Waarde, gecon troleerde teelt, maar bijvoorbeeld ook op de koffieplantages in Guatemala, waar we rechtstreeks kopen van de boeren. Maar elders binnen Ahold gebeurt ook veel. Zo staan onze collega's in de V.S. bekend om hun lokale activiteiten en hun steun aan goede doelen. Ons uit gangspunt als Ahold is: niet reactief, maar De Europese werkmaatschappijen en joint ventures van Ahold zijn in 1998 veel nauwer gaan samenwerken, vooral ten aanzien van inkoop, ontwikkeling van nieuwe formules, logistiek en manage ment development' 'Wil je van elkaar leren dan moetje dat organiseren. We hebben op Europees niveau een Support Office in het leven geroepen. De di recteuren van de Europese werk maatschappijen leveren daaraan hun bijdragen. Ze volgen eikaars projecten in Europa. Er worden 'best practices' (de beste aanpak /red.) uitgewisseld. Mensen in een onder ling samenwerkingsverband bren gen is heel belangrijk in een grote 'Vooral Albert Heijn is zeer innovatief en een proeftuin voor nieuwe initiatieven die later elders ter wereld toegepast kunnen worden.' 'Ja, ook dat zit sterk in onze cultuur. Zeker in die van Albert Heijn. Het hoort bij het marktleider zijn en willen blijven datje altijd voor oploopt. Albert Heijn is met veel noviteiten gekomen. WM, Soen- daplein, biologische producten, home shopping. Je ziet zo'n tendens ook bij de speciaalzaken. ETOS, De Tuinen en Gall Gall zijn stuk voor stuk met nieuwe formules gestart. In andere landen, Tsjechië bijvoorbeeld, is de ontwikkeling van supermarkten vergelijkbaar met ons niveau van dertig jaar terug. Maar ze zijn met een enorme inhaalrace bezig. Vooral onze winkelwerkmaatschap pijen in die landen kunnen van een bedrijf als Albert Heijn veel leren, zonder het, zoals ik al aangaf, direct te kopiëren.'

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 4