AH gaat nog meer boeken verkopen tuinbouw Europese retailers stellen standaard land Vertellen wie je bent Gastronoom Thema's en video's GAP moet constante kwaliteit garanderen Eén taal Vervolg pagina 1 In de grootverbruik-markt speelt continuïteit een gro te rol. 'Wil je in deze bran che hoge kwaliteit op alle gebieden handhaven, dan zul je de kosten daarvoor over een breed front moe ten verdelen,' zegt Jan An- dreae, lid van de Raad van Bestuur van Ahold in een reactie op de overname. 'Schaalgrootte en synergie- voordelen zijn nodig om te kunnen blijven investeren in informatiesystemen, dis tributie en service. Door het samenbrengen van bei de ondernemingen kunnen we optimaal inspelen op de snel veranderende eisen die de grootverbruik-markt en uiteindelijk de consument aan maaltijden stelt.' Die consument gaat trouwens steeds vaker buitenshuis eten en wil daarbij genie ten van een steeds hogere kwaliteit. "Voor de kwaliteit hoeft-ie niet te vrezen,' zegt Joyce van Beynum van de verkoop-afdeling bij GVA in Ede. 'We staan nu weer een stukje sterker.' In mei 1998 begon Albert Heijn in 58 filialen met het verkopen van boeken. 'Vanaf het eerste moment hebben onze klanten deze extra service gewaardeerd,' zegt boe kenman Jan van Dam. 'We beginnen daarom aan het volgende hoofdstuk. Vanaf begin juli zullen in 160 AH- filialen de boekenplanken gevuld zijn en zal ook het aantal titels toenemen.' 'We hebben een mooi intro ductiejaar achter de rug,' zegt Van Dam. 'Met een dui delijk, afwisselend en popu lair assortiment, hebben we heel wat lezers weten te be reiken.' De storm van kritiek vanuit de boekhandels is in middels ook gaan liggen. 'We zitten minder in hun vaarwa ter dan ze gedacht hadden.' De uitbreiding zal begin mei van start gaan. 'In juli moe ten in totaal 160 filialen het assortiment in huis hebben. Tegelijkertijd willen we meer titels.' Daarvoor zal in som mige winkels de schapruimte van één naar twee meter gaan. 'We hebben nu een Top 5 waarin de vijf populairste boeken van dit moment staan. In de nieuwe twee meter-stellingen zal er plaats zijn voor een Top 10.' Het idee achter de boekenver koop blijft in takt. 'We blijven ons richten op een breed pu bliek. Voor moeilijke litera tuur zal de klant nog steeds naar de boekhandel moeten. Maar wie een spannend boek zoekt of een handig boekje over bijvoorbeeld "beleggen", kan prima bij ons terecht. Het afgelopen jaar deden Youp van 't Hek, John Gris ham en Baantjer het erg goed. Het is de bedoeling dat het assortiment vooral afwis selend en interessant blijft. 'In de zomer zouden we een aantal leuke reisboeken in het assortiment kunnen op nemen. Als ik nog verder in de toekomst kijk zal de video band en de cd-rom een promi nentere plek gaan innemen. Boeken vallen onder enter tainment. Een gebied dat ons nog vele uitdagingen biedt.' Ahold Flitsen april 1999 In onze winkels komen we dagelijks met duizen den klanten in contact. En net zoals je zelf wilt weten met wie je van doen hebt, willen ook onze klanten steeds meer over ons weten. Ze weten natuurlijk al veel over ons, omdat ze ons zo vaak bezoeken. Daar zien ze onze win kels, onze reclame, onze producten en natuur lijk onze mensen. Maar er is nog zoveel meer te 1 vertellen. Dingen die klanten niet direct zien, maar wel van ons verwachten. Zo hebben we bij voorbeeld ons jaarverslag. Naast een cijfermatig inzicht, is het ook een visitekaartje van ons be drijf. Kijk: daar staat Ahold voor. Verder lees je regelmatig over onze bedrijven in de krant. Onlangs nog uitgebreid over de nieuwe merkstrategie van Albert Heijn "Proefde Dag" en het feit dat Albert Heijn op grote schaal biologi sche producten gaat verkopen. Dat Albert Heijn zich daar echt voor in gaat zetten. Kijk: daar staan we voor! Vertellen wie we zijn, doen we op nog veel meer manieren. Niet alleen via kranten, radio en tv. Maar ook omdat we als groot bedrijf met veel personen "achter de schermen" praten. Met politi ci over de bereikbaarheid van onze winkels in binnensteden, met branche-organisaties over een verantwoorde verkoop van alcoholhoudende dranken, met de Consumentenbond over de ver- koop van geneesmiddelen. Met de milieu-organi- saties over ons verpakkingenbeleid. In Europees verband over gecontroleerde teelt. Kijk, dat vin den we belangrijk en daar staan we voor. Laten zien wie je bent gebeurt elke dag vooral door jullie: medewerkers in de winkels, DC's, productiebedrijven, bij grootverbruik en op de hoofdkantoren. En laat één ding duidelijk zijn: als onderdeel van Ahold kun je trots vertellen wie we zijn en waar we voorstaan! Saskia Aalbers Hoofd Externe Betrekkingen Albert Heijn Zo'n dertig grote Europese supermarktbedrijven, waar onder Albert Heijn, hebben zich verenigd in de Euro Retailer Group (EUREP). De groep heeft standaarden op gesteld voor de vervaardiging van land- en tuinbouwpro ducten, de zogenaamde Good Agricultural Practice (GAP)- standaarden. Een proef voor productie van perziken, dtrus en broccoli (willekeurig gekozen) volgens GAP vindt dit jaar plaats bij twee grote leveranciers in Spanje en Italië. Willem Hofmans is techno loog bij de afdeling Kwaliteit van Albert Heijn en vice-presi dent van EUREP. Hij zegt: 'De GAP-standaard is vergelijk baar met gecontroleerde teelt, zoals Albert Heijn dat al sinds 1990 doet in Nederland. Alles wat GAP vraagt is ook opgenomen in gecontroleer de teelt. Dat gaat zelfs een aantal stappen verder. Vrij wel alle AGF-producten uit Nederland die Albert Heijn verkoopt, komen van die ge controleerde teelt. Daar we ten we alles van. Waar komt het vandaan, hoe is het gepro duceerd, op welke grond, met welke middelen. Je hebt de hele keten in kaart. Dat bete kent optimale veiligheid en kwaliteit volgens onze nor men.' Maar de situatie op Europees niveau is anders. Ten eerste is de controle op producten moeilijker uit te voeren, ten tweede wijken de normen van de deelnemende retailers hier en daar af. Hofmans legt uit: 'Wij kopen bijvoorbeeld ons citrus bij Martinavarro in Spanje, een grote leverancier, een van de besten van Euro pa. Maar dat bedrijf werkt weer samen met honderden telers in Spanje. Een onover zichtelijke situatie, want wie garandeert ons dat al die te lers volgens onze normen werken? Met de GAP-stan- daard stellen we minimum eisen aan de telers. We zeg gen tegen onze leveranciers: zorg dat alle telers volgens de standaarden werken, zorg dat je dat in kaart kunt brengen en kunt checken. Aanvanke lijk waren ze er niet blij mee, terughoudend. Maar er zit voor de leveranciers ook een groot voordeel aan. Zij kun nen, als ze voldoen aan de GAP-voorwaarden, aan alle EUREP-deelnemers leveren. Bovendien vertellen alle deel nemers hetzelfde verhaal. Ze hoeven niet meer voor de één dit aan te passen en voor de ander dat. Daar wordt zo'n le verancier een beetje gek van. Eén taal, da's duidelijk en voorkomt een hoop extra werk.' Met productie volgens de GAP-standaarden wordt mo menteel een proef gedaan bij Martinavarro en bij het Itali aanse APO. Beide behoren tot de beste leveranciers, maar de eisen van de grote Europe se retailers, hebben nog vol doende uitdaging in zich. Doel van de proef is om sa men met de keten na te gaan of de GAP-voorwaarden toe pasbaar zijn. Eind 1999 wordt de proef geëvalueerd. Aan de hand van de resultaten zul len de voorwaarden worden aangepast. Citrustelers van Martinavarro werken op proef volgens de GAP- standaard

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 3