Ahold neemt Gastronoom over Varkenshouders op bezoek bij Albert Heijn Deze maand Goede buren Resultaten Reus 56e jaargang nummer 4 april 1999 Nieuws: Europese standaard voor land en tuinbouw, pagina 3 Reactie: Jan Andreae (RvB) over het jaarverslag, pagina 4 Opmerkelijk: Speel- paradijsjes bij Tops, pagina 5 Feestje: De bood schappen van Peter Corbijn, pagina 8 Enquête: Hoe staat het met het werkoverleg, pagina 10 Erespeld: Kaas inkoper Baars onderscheiden, pagina 11 Dreams: Mark van Toor derde op songfestival, pagina 11 Bonbons: The making of... in Brussel, pagina 12 SAH002000645 Flitsen Landelijk apnl 1999 Het jaarverslag is uit. Hoogtepunten en belangrijkste cijfers. Pagina 6 en 7 NIEUWSBLAD VOOR MEDEWERKERS VAN KONINKLIJKE AHOLD NV In maart van dit jaar openden Etos en de Tuinen op twee loca ties nieuwe winkels. In Amster dam, op de Nieuwendijk en in Rijswijk (foto) in winkelcentrum De Terp. Het bijzondere is dat in beide gevallen de winkels dicht bij elkaar gevestigd zijn, en in Rijswijk zelfs onder één dak zit ten. 'Hoewel onze assortimenten elkaar gedeeltelijk overlappen, blijken Etos en de Tuinen prima naast elkaar te kunnen bestaan,' zegt Gerdy van Bellen, projectlei der Etos Stores. In Rijswijk en Amsterdam overtreffen de nieuwe winkels van beide ketens tot nu toe alle omzetverwachtingen. 'In de toekomst worden we misschien wel vaker buren.' Eind maart kwamen zo'n tweehonderd varkenshouders die hun varkens leveren aan AH's leveranciers Dumeco en Hendriks Meat Group, op uitnodiging van Albert Heijn naar Zaandam. Ze bezochten er de Centrale Slagerij (CS) en het distributiecentrum en hoorden hoe Albert Heijn met de hele keten wil zorgen dat de kwaliteit van varkensvlees verder omhoog gaat. Vlees en vleeswaren zijn an- kergroepen. 'Dat wil zeg gen', zei unitmanager San- der van der Laan, 'dat klan ten spedaal daarvoor naar Albert Heijn gaan.' Maar een ankergroep is ook een productgroep waarvan AH de kwaliteit nog sterk wil verbeteren. Dat wil men niet doen door regels op te leggen, maar vooral door samenwerking. Boer, slach terij, CS, distributiecen trum en winkel kunnen er samen voor zorgen dat er een uitstekend stuk var kensvlees bij de klant op het bord ligt. Tijdens het bezoek werd de varkenshouders duidelijk gemaakt dat dat verbeteren van de kwaliteit geen een malig iets is, maar een con tinu proces van aanpassing aan de normen en waarden. In het kader van Aarde Waarde Varkensvlees zijn al mooie resultaten geboekt, zoals een afname van ge bruikte meststoffen, een ge zond stalklimaat, het on derkennen door de varkens houders van het belang van een duidelijk dag- en nacht ritme voor de varkens, het bijhouden van een minera- lenbalans en een positief uitgevallen test met het weglaten van preventieve antibiotica bij varkens tot 40 kilo. Lees verder op pagina 9. Woensdag 7 april maakte Ahold de overname bekend van Gastronoom, een dienstverlener in grootverbruik. Gastronoom heeft met een omzet van f 778 miljoen een belangrijke positie in de buitenhuis-voedingsmarkt. Het bedrijf zal samengevoegd worden met Grootverbruik Ahold |GVA) dat daardoor zijn omzet ziet verdubbelen. Door de overname ontstaat een gespecialiseerde on derneming met een omzet van bijna f 1,6 miljard en een marktaandeel van 10% in de buitenhuis-markt. Ahold is met GVA al enige ja ren bezig met het uitbouwen van haar positie in de snel groeiende buitenhuis-markt. GVA levert ondermeer grote instellingen in de gezond heidszorg, cateraars en ook scholen een compleet assorti ment voedingsmiddelen. Vooral in de distributie van versproducten blinkt GVA uit. Nieuwste aanwinst Gastro noom beschikt over een fijn mazig netwerk dat met achttien distributiecentra en verkoopservicepunten zowel kleine als grote horeca-afhe- mers en andere grootverbrui kers bevoorraad. Naast de razendsnelle bevoorrading levert Gastronoom ook dien sten ten aanzien van de in richting van keukens en kantines. Bij de overname zullen geen gedwongen ont slagen vallen. In totaal wer ken er bij Gastronoom, dat zijn hoofdkantoor in Almere heeft, zo'n duizend mensen. Bij GVA is het overname- vangen. 'Het zat er al een tijd je aan te komen,' zegt logis tiek medewerker Wim Groe- neveld. 'Gastronoom is een reus die heel goed bij ons past. Twee grootheden die de nieuws bijzonder positief ont- krachten gaan bundelen. Daar kunnen we alleen maar profijt van hebben.' Ook bij Van der Spek in Zoetermeer (onderdeel van GVA) is de vreugde voelbaar. José Gare- man van de televerkoop-afde- ling heeft het over een hele grote vis. 'Gastronoom was al tijd een van de grote concur renten. Bij de horeca hebben zij een grote naam en reputa tie. De winnaar bij deze over name is natuurlijk de klant. Die zal in de toekomst nog beter en sneller bediend wor den.' Lees verder op pagina 3.

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 1