Ahold Flitsen april 199 Nog vóór ons avontuur begint, dompelt fa brieksdirecteur Dirk Arens ons onder in de wereld van de chocolade. 'Je hebt grofweg twee soorten pralines: de gegoten en de over goten. Bij de eerste wordt via een "moule" (vorm) de holle vorm verkregen. Die wordt la ter ingespoten met de gewenste vulling. Bij de overgoten praline wordt de vulling, die ontel bare smaakvariaties kent, overgoten met een dun laagje chocolade.' Om een top-praline te krijgen moeten vulling en chocolade in per fecte harmonie zijn. De vloeibare chocolade (wit, puur of melk) komt bij een temperatuur van rond de vijfenveertig graden de fabriek binnen. De warme chocolade wordt richting de productielijnen gepompt. Om de juiste smaak, structuur en glans te krijgen zal het daar eerst worden afgekoeld. 'Tijdens het afkoelen vindt de kristalli satie plaats die beslissend is voor de kwaliteit,' zegt Arens. In "de keuken" wordt gewerkt aan de vullingen. 'We werken met de meest hoogwaardige producten en grondstoffen. Zo halen we de mooiste hazelnoten uit Turkije en amandelen uit Amerika.' Wat opvalt is het vele handwerk in de keuken. 'Al onze werk nemers zijn opgeleide "chocolatiers". Zij weten precies welke hoeveelheden, roomboter, chocolade en bijvoorbeeld amandelen, nodig zijn voor de perfecte smaak. In een mixer worden de bestanddelen die de smaak van de pralines gaan bepalen, samengevoegd en voor verdere behandeling klaargemaakt. De vanuit de keuken aangevoerde vullin gen worden in "strengen" gesneden en op de band verder afgekoeld voordat het "enrobe- ren" (overgieten) begint. Is de temperatuur te hoog dan zal het chocolade deklaagje samensmelten met de vulling. 'Om dit te voorkomen wordt de temperatuur constant gemeten,' vertelt Arens, terwijl wij uitgeno digd worden voor een kleine proefsessie. De voorgesneden vulling wordt nu overgo ten met een dun laagje chocolade. Tijdens dit proces kijken de "chocolatiers" nauwlettend toe en proeven de praline meerdere malen. Zij weten als geen ander hoe een Mondose- praline moet smaken. Nadat de vulling met de chocolade is overgoten wordt deze nog enkele malen afgeschud. Da's nodig om de overbodige chocolade weg te laten vloeien. Het "enroberen" gebeurt twee maal. Zo krijg je een ideale deklaag. Nu is de praline bijna klaar en wordt nog maals gekoeld en met het oog en de mond op volmaaktheid getest. Daarna worden ze van de band geraapt en zijn klaar voor verpakking in de fraaie "ballotins" (doosjes). De verpakking gebeurt ook hand matig. De meest kwetsbare pralines krijgen een plaatsje boven in het "ballotin". De presentatie van de Mondose- bonbon krijgt de hoogste aandacht. De moederdag-serie wordt voorzien van een sierlijke en met de hand aange brachte strik. De bonbons zijn nu klaar voor vervoer naar de Jamin-winkels, waar zij niet alleen in "ballotins" maar ook los verkocht worden. De praline dankt zijn naam aan de kok van de Franse maar schalk Du Plessis-Praslin. Hij glaceerde aan het begin van de i7dc eeuw als eerste een gebrande amandel met suiker. "Bonbon" is de verzamelnaam voor het snoepgoed dat bestaat uit een chocolade omhulsel met een vulling van suikerwerk. Die vulling, die ook wel "praliné" wordt genoemd, kent talloze smaakvariaties. In België alleen al zijn er meer dan vijfhonderd bonbon-fabrikanten. Bittere chocolade wordt veel gegeten in Zuid-Europa. Hoe noordelijker men komt, hoe lichter de choco lade wordt. De keuze is trouwens enorm. Over de hele wereld worden erzo'n vijfhonderd soorten chocolade gemaakt. Bij Jamin nemen bonbons een derde van het chocolade assortiment in. Met de zestien soorten Mondose-bonbons heeft Jamin een internationaal topmerk in haar winkels liggen. In deze rubriek mogen we elke maand achter de schermen kijken bij een leverancier. Hoe worden de producten die wij allemaal zo vanzelfsprekend vinden en die we elke dag misschien een paar keer door onze handen laten gaan, gemaakt? Voor de Mondose-bonbons van Jamin trokken we naar het mekka van de Belgische bonbons in Brussel. De firma Neuhaus maakt daar al meer dan een eeuw op ambachtelijke wijze exclusieve bonbons, die de Belgen trots "pralines" noemen. Klaar voor de ultieme smaaksensatie?

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 12