Veel reacties 'Ik zou best meer eigen inbreng willen hebben' 'Eigenlijk gaat er 's ochtends best veel over tafel' 10Ahold Flitsen april 1995 Leuker NIEUWS Scores Gesneden koek -3 J-3fT8N3 Gert de Jong, verkoper Houdbaar AH: "Nee, ik heb deze enquête over werkoverleg niet zelf ontvangen," zegt Gert de Jong van AH-1198 in Rosmalen. "Voor zover ik weet, trou wens niemand uit onze winkel. Als hij bij mij thuis op de mat was be land, had ik hem wel ingevuld. 1 Is altijd praktisch als je je mening ken baar kunt maken. Vooropgesteld eigen winkel en voor de mensen die er werken. Die vergaderingen duren meestal een uur of twee. Bij zo'n vergadering kan iedereen zijn zegje doen. En loopt het uit, dan loopt het uit. Of dat het is, qua overleg? Ja, eigenlijk wel. Behalve dan," bedenkt Ellis zich ter plekke, "dat we in dit fi liaal allemaal drie kwartier voor de opening present zijn. Da's de regel." Ze legt uit: "We maken eerst de win kel op orde, en daarna zitten we even met een bak koffie. Dat is een goed moment om de lopende zaken te bespreken. En roddels. En grap pen. Eigenlijk gaat er 's ochtends best veel over tafel. Ik heb wel be grepen dat dat per filiaal anders ge regeld is. In sommige winkels ko men mensen net voor openingstijd binnen. Ja, dan mis je inderdaad veel overlegtijd. Misschien is dat wat mensen bedoelen, als ze zeg gen: 'Bij ons is geen werkoverleg'..." natuurlijk, dat er naar geluisterd wordt." "Zei 29 procent van de AH'ers die de enquête terugstuurden, dat er geen werkoverleg is in de winkel? Ja, eigenlijk herken ik dat wel. Na tuurlijk heeft het winkelmanagement z'n vaste overleg. En we hebben een maandagochtendpraatje. De super marktmanager vertelt dan wat er die week speelt. Waar we op moeten letten en zo. Omdat ik fulltime werk, zit ik daar vrij vaak bij. Aan de part timers wordt volgens mij gewoon ge delegeerd. Dat werkt ook wel. De er varen parttimers hebben immers aan een half woord genoeg. Maar als het een beetje tegenzit, maken die dus nooit een overleg mee." Gert vraagt zich hardop af: "Is dat niet overal zo? Ik ken alleen deze winkel; aan mij moetje dus niet vra gen hoe het anders kan. Maar ik ben in ieder geval voorstander van meer overleg. Soms lopen dingen langs elkaar heen; bestaan er bin nen het management verschillende ideeën over hoe je het werk moet uitvoeren. Die seintjes van twee kanten: da's verwarrend. Trouwens, al werk ik hier pas een jaar, ik heb zelf ook ideeën over hoe het werk beter of leuker kan. Ik begrijp dat Albert Heijn daar in principe blij mee is, met meer eigen inbreng. Al leen: daar moeten ze dan wel tijd voor vrijmaken in de winkel. Als ik het mocht zeggen? Dan zou ik beter geïnformeerd willen worden. En ja: ik zou m'n eigen inbreng willen spui en. Ik ben dus benieuwd of we op dit vlak veranderingen mogen ver wachten. Ellis Weijs, verkoopster bij Jamin: Ellis Weijs is eerste verkoopster bij Jamin in het Utrechtse Hoog Catha- rijne. Net als andere Jamin'ers, ont ving zij begin dit jaar de werkover- leg-enquête van de Centrale Ondernemingsraad. "Ik heb 'm inge vuld en teruggestuurd", zegt Ellis. "Ik vind dat belangrijk, al heb ik ge merkt dat niet iedereen er zo over denkt." De ondernemende verkoop ster maakte, na de afspraak voor een interview, een belrondje langs collega's. Wat vonden zij zoal van het werkoverleg bij Jamin en had den zij, om te beginnen, de enquête teruggestuurd? "In sommige Jamin- winkels hoorde ik dat de enquête ergens in een laatje was verdwenen. De mensen die hem niet hadden in gevuld, hebben een houding van 'zo'n onderzoek maakt toch niks uit'. In andere collega's herkende ik meer van mijzelf: als je iets wilt ver anderen, dan biedt zo'n enquête daartoe een kans. Meedoen dus." 28 Procent van de Jamin'ers die de enquête terugstuurden, vindt dat er in hun winkel geen werkoverleg is. In principe een goede reden voor een wandeling naar de brievenbus. Hoorde Ellis ook bij die 28 procent? "Je hoort mij niet klagen", verzekert zij. "Zo'n vier keer per jaar komen we met de volle winkelbezetting 's avonds bij elkaar. Van te voren stuurt de bedrijfsleidster een agen da rond waar we punten aan toe kunnen voegen. Die vier avonden gaan over'grotere' zaken: hetJa- min-beleid voor de komende perio de en wat dat betekent voor onze Eind maart presenteerde de Universiteit van Twente aan de Ahold OR'en de eerste resultaten van een on derzoek over werkoverleg. Aan dit onderzoek werk ten duizenden Ahold'ers mee. De COR en de OR'en willen weten hoe de zaken er nu voor staan. Het werkoverleg is immers belangrijk bij de invoering van participatie op de werkvloer. Maar: vindt het overal plaats, en zijn medewerkers tevreden over de kwaliteit ervan? Aan het enthousiasme van de me dewerker lag het in ieder geval niet 13.250 Ahold'ers ontvingen de en quête en ruim 49 procent stuurde hem, ingevuld en wel, weer terug. Bij de kleinere winkelmaatschappij en en productiebedrijven kon ieder een z'n mening geven; alleen bij Al- bert Heijn-filialen viel de envelop bij één op de tien medewerkers op de mat "We hebben de onderzoeker natuurlijk wel op het hart gedrukt dat die 10 procent AH'ers een door snee moesten vormen van de hele groep", aldus COR-voorzitter Ruud Beumer. De uitkomst vindt hij redelijk posi tief. "Overal blijkt werkoverleg te zijn", zegt hij. "en driekwart van de mensen die meededen vindt dat er tijdens het overleg goede afspraken worden gemaakt en dat de zaak niet wordt afgeraffeld." Het tijdstip van de enquête, vlak voor de nieuwe OR'en aantreden, is geen toeval. "De nieuwe OR'en gaan de komende drie jaar veel aandacht besteden aan de invoe ring van participatie", legt Ruud Beumer uitDan moetje natuurlijk wel weten waar het al goed gaat en welke zaken kunnen worden verbe terd. Op de vraag 'Wordt op jouw ONDER VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE CENTRALE ONDERNEA1INGSRAAD AHOLD werk werkoverleg gevoerd?' zien we bijvoorbeeld dat bij Albert Heijn 79 procent van de medewerkers die meededen positief reageert. Dat be tekent dat er desondanks nog een grote groep is, die telkens een stuk je informatie mist. En dat is jammer, want die informatie maakt datje er bij hoort en datje je goed voelt in de winkel. Welke groep(en) het pre cies betreft, weten we trouwens pas als de ondeizoeksresultaten volledig zijn uitgewerkt." De winkelorganisaties scoorden bij de vraag 'Wordt op jouw werk werk overleg gevoerd?' overigens alle maal lager dan de distributiecentra en de productiebedrijven. Jamin zat na Albert Heijn het laagst met 72 procent, tegen de Vers Vlees organisatie als laagste bij de niet- winkelorganisaties (95,5 procent). Bij Marvelo wordt het meest bewust overlegd: daar was de score 100 procent "In het begin van de zomer, als alle cijfers per werkmaatschappij be kend zijn, worden de directies geïn formeerd," zegt de COR-voorzitter. "Niet alleen de OR'en gaan werken aan de kwaliteit van het werkover leg, ook het management kan een steentje bijdragen door het schep pen van randvoorwaarden." Het on derzoek krijgt over ongeveer een jaar een vervolg. Over drie jaar, wanneer de nieuwe OR-leden als er varen oudgedienden terugkijken op hun zittingsperiode, vindt er een eindmeting plaats. Het werkoverleg, én participatie op de werkvloer, moeten dan gesneden koek zijn voor elke Ahold'er.

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 10