'Proef de dag' past bij AH van deze tijd 'Le Sommelier' laat afnemers proeven, luisteren en keuren 0 Dl JCT N D 1 E M E N A A Ahold Flitsen maart 1999 Uitgedaagd Nieuwe trends Café wordt tijdelijk AH-filiaal met carnaval Overtuiging Van 23 tot en met 26 maart vond de traditionele Wijnmanifestatie van 'Le Sommelier', de naam waaronder Grootverbruik Ahold (GVA) en Van der Spelt hun wijnactiviteiten hebben samengebracht, plaats. Voor de twintigste maal konden in Ede afne mers proeven, luisteren en keuren. Honderden afnemers kwa men naar het GVA-kantoor in Ede Wie voor de vierde keer de manifestatie bezocht, werd automatisch lid van de Wijnbroederschap, een tradi tie die sinds jaar en dag aan de Wijndagen is verbonden. 'Wijnbroeders' werden uitge nodigd voor een blindproe- verij tijdens de manifestatie en konden daarmee titels ver dienen. Er werd sowieso veel ge proefd. Er stonden tafels vol wijn en tafels vol hapjes. Bezoekers werden uitgedaagd de beste wijn bij een hapje te kiezen. De Belgische maïtre sommelier en restaurateur Erwin van der Kelen hield een presentatie over het se lecteren van de beste wijn bij een gerecht. Willem Oosterwijk, wijninko per bij GVA, is te spreken over de vier dagen: 'Deze opzet hebben we voor de tweede keer toegepast. Vroeger werd er bij elke wijn een uitgebrei de toelichting gegeven en wa ren die GVA-Wijndagen - zo als we die destijds noemden - vrij statisch omdat iedereen de hele tijd zat en toehoorde. Nu kan men zelf rondkijken en informatie vragen.' Waarom organiseert Le Som melier deze Wijnmanifesta tie? Oosterwijk: 'We willen onze afnemers kennis laten maken met de nieuwe trends, stijgende sterren, zoals de wijnen uit Zuid-Affika, maar ze ook duidelijk maken dat kwaliteit bij ons voorop staat. De manifestatie levert altijd weer nieuwe klanten op.' Wie dit jaar tijdens carnaval bij café Reinders aan de Kruisstraat in Den Bosch binnenstapte, waande zich in een heuse supermarkt van Albert Heijn. De polonaises voerden langs levensechte winkelschappen (foto's op ware grootte aan de muur) en wie vermoeid dreigde te raken kon uithijgen achter of zelfs in een AH-winkelwagen. De dorst werd gelest aan de bar, die voor de gelegenheid was omgebouwd tot AH-kassapark. De metamorfose was be doeld als carnavaleske ode aan de onlangs gesloten Albert Heijn in hef centrum van Den Bosch. Of het 'tijdelij ke filiaal' zich ook aan de winkelsluitingstijdenwet heeft gehouden, valt te betwijfelen, (foto: Jan Timmermans) Het zal niemand zijn ontgaan: 'Proef de dag' is de nieuwe aftiteling van de Albert Heijn-campagne. Een campagne die het kwaliteitsimago van 's lands grootste kruidenier moet opvijzelen. Alles staat in het teken van vijf kernbegrippen: kwaliteit, keuze, innovatie, inspiratie en maatschappelijke betrokkenheid. Celestial Seasonings voedingssupplementen De Tuinen sinds februari 30 tabletten voor f 29,95 Voedingssupplementen op basis van planten- en kruidenextracten. Keuze uit Ginseng Energy (voor extra energie), Mood Mender (voor een opgewekt gevoel), Tension Tamer (werkt ontspannend), 1 Sleepytime Extra (ontspannende valeriaan voor jrf vóór het slapen gaan) en Echinacea Cold JP* Season (met echinacea, zink en vitamine C). Krokodillentournedos Grootverbruik Ahold het hele jaar door f 49,35 per kilo (excl. BTW) Afkomstig uit kwekerijen in onder andere Afrika. De tournedos heeft een stevige visstructuur, de smaak van krokodillenvlees zit tussen die van kip en vis in. GVA levert het product aan met name exclusieve restaurants, die meer en meer op zoek gaan naar dit soort culinaire bijzonderheden. Frangelico-likeur, tijdelijk met gratis chocoladecups Gall Gall actie loopt tot en met 3 april 75 cl voor f26,99 After-dinner hazelnootlikeur op basis van een geheim recept van Italiaanse monniken. Giet een scheutje in een cup, zo maak je zelf een verrukkelijke bonbon. Product Waar te koop Wanneer te koop Prijs Bijzonderheid Product Waar te koop Wanneer te koop Prijs Bijzonderheid Product Waar te koop Wanneer te koop Prijs Bijzonderheid De laatste jaren draaide het bij Albert Heijn vooral om kostenbeheersing en efficiënt werken. Het meest opvallen de resultaat daarvan is Van daag Voor Morgen. Met de nieuwe reclamecampagne wil Albert Heijn terug naar de kern: in de winkels ligt een ruim, eigentijds assortiment van topkwaliteit, geprodu ceerd volgens maatschappe lijk verantwoorde waarden en normen, waarmee Albert Heijn duidelijk wil maken dat het lekker leven en genie ten is als klant van AH. Aan 'Proef de dag' werd lange tijd gewerkt door de afdelin gen Communicatie, Buying Merchandising, de directie en reclamebureau FHV/BBDO. René Repko, manager Corpo rate Communicatie bij Albert Heijn zegt: 'Het is geen om slag die je even in een paar maanden doet. Albert Heijn, dat was synoniem voor 'op de kleintjes letten', maar we moesten ons merkbeeld, zoals alle grote merknamen in Ne derland doen, een nieuwe im puls geven. De slogan 'Proef de dag' hebben we twee jaar geleden al uitgeprobeerd in de winkel aan het Soenda- plein in Haarlem. Na de zo mer van 1998 hebben we de vaart erin gezet. Met Kerst hebben we de slogan nog maals in de winkels getest. We gaan niet over één nacht ijs. Zo'n campagne en die drie woorden moeten staan voor heel veel verschillende din gen. We vertellen de klant dat Albert Heijn elke dag staat voor kwaliteit en genieten. 'Proef de dag' past bij het Albert Heijn van deze tijd.' Inmiddels is 'Proef de dag' zo wel letterlijk als figuurlijk in de filialen geïntroduceerd. Er hangen 'lifestyle'-achtige fo to's aan de plafonds, die alle maal een ander soort 'dag' uitbeelden en het thema 'Bio logisch' kon in alle filialen worden geproefd. 'Maar', schrijft Albert Heijn in een brochure over 'het nieuwe ge zicht': 'Een merk is meer dan een logo, een campagne of een product. Een merk is een overtuiging die door passie en enthousiasme de juiste kleur en het juiste gevoel krijgt. Een verkoper die mee loopt om iets aan te wijzen, een vriendelijke caissière, daar kan geen reclamecam pagne tegenop.'

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 9