TOPS-klantenkaart succes in China Latijn Centrale Berlcktefiv uit distributiecentra Overname Pathmark 70 procent van de klanten heeft 'm al! Direct voordeel Toestemming Volgooien graag! Kortingscoupons Ahold Flitsen maart 1999 Om nog meer trouwe klanten in haar winkels te verwelkomen, de verkopen verder te laten stijgen en zich te onderscheiden van de concurrentie, introduceerde TOPS in China eind januari haar eigen klantenkaart. Een bliksemactie waar men in Shanghai behoorlijk voor warmliep. Een maand na de introductie hadden al meer dan 100.000 Chinezen de TOPS Savings Card op zak. Dat is bijna driekwart van het totaal aantal klanten dat bij TOPS zijn boodschappen doet. 'Eind vorig jaar zijn we in Amerika geweest om onder andere bij BI-LO ons licht op te steken. De Amerikaanse kennis en ervaring hebben we gebundeld met onze eigen ervaringen op de specifieke Chinese markt', zegt Kees Postma, die verantwoordelijk is voor de succesvolle intro ductie van de klantenkaart. 'We wilden onze kaart in de veertig TOPS-winkels versprei den vóór het Chinese nieuw jaar, dat dit jaar op 15 en 16 februari viel. De weken rond om dit feest vormen de druk ste periode van het jaar, te vergelijken met de kerstdruk te in Nederland.' Op 26 januari konden de Chinezen voor het eerst ken nismaken met de klanten kaart. 'Men is hier ongeloof lijk gevoelig voor direct voordeel. In het dynamische Shanghai moetje bijvoor beeld niet aankomen met langlopende spaarprogram ma's,' aldus Postma. 'Onze kaart moet niet alleen meer klanten trekken, klanten moeten ook vaker en meer boodschappen doen in onze winkels.' Vanwege de korte voorbereidingstijd en de ra zendsnelle introductie zal de kaart in drie fasen worden geïntroduceerd. 'Nu krijg je met de kaart korting op een deel van het assortiment. Als we alles op een rijtje hebben en onze database hebben op- Na eerst zeven jaar voor Ahold in Europa gewerkt te hebben, maakte Gert ter Harmsel (47) samen met vrouw Anne-Marie en één van hun zonen de grote stap over de oceaan. Sinds augustus wonen Gert en zijn gezin in Buenos Aires, waar hij werkt voor de Argentijnse supermarktketen Disco en de Chileense Santa Isabel-supermarkten. gebouwd, volgen product- specifieke kortingen en dan zal de klant ook punten kun nen gaan sparen. Kortlopende spaarprogramma's van maxi maal zo'n tweeënhalve maand. Want zoals gezegd: langlopende acties werken hier niet, dan verslapt de aan dacht. Waaraan men die pun ten kan besteden? Daar wer ken we nu aan.' De kaart wordt aan de kassa gescand en is op twee manieren ver krijgbaar. De klant krijgt hem automatisch bij beste ding van 88 RMB (iets meer dan twintig gulden) of kan hem kopen voor 10 RMB (on geveer f2,50). Bij Albert Heijn is het heel gewoon dat winkels bijna honderd procent van de door hen bestelde produc ten vanuit centrale distributiecen tra aangeleverd krijgen. Vertel je dat hier in Argentinië of Chili dan kijkt men je verbaasd en ongelovig aan. Op dit moment vindt slechts eenderde van alle leveringen via eigen DC'tjes plaats, de rest komt rechtstreeks van leveranciers. Dat is een nadeel, je hebt namelijk on voldoende grip op het logistieke proces. De kwaliteit van met name verse producten laat vaak te wen sen over en goederen komen lang niet altijd op tijd aan. Om 'nee verkoop' te voorkomen leggen win kels enorme voorraden aan, waar door de magazijnen van de winkels soms net zo groot zijn als de winkelvloer. Bovendien liggen producten er her en der verspreid. Niet alleen gelijkvloers, maar ook in de kelder en op de zolders! Combo's Zowel bij Disco als Santa Isabel lagen plannen klaar om de distri butie te centraliseren. Samen heb ben we die plannen nog eens goed bestudeerd en verbeterd. Wat bij zo'n proces opvalt, is dat men enerzijds de hulp van de nieuwe 'grote broer' Ahold enorm waar deert, maar anderzijds wil men toch ook zelf verantwoordelijk blij ven. Zowel in Argentinië als Chili komen de distributiecentra nu flink van de grond, er verrijzen drie 'combo's' van 40.000 vierkante meter groot. Van daaruit zullen droge kruidenierswaren en verse producten aangeleverd worden. Ahold draagt - ook vanuit Neder land - keer op keer bij, ook als het gaat om het optimaliseren van pro cessen. Zo hebben we voor zowel de vloerconstructie als de brand beveiliging assistentie gehad van uit Zaandam en stemmen we logis tieke processen af met collega's in het Albert Heijn DC in Geldermal- sen. Minder magazijn, meer winkelvloer De winkels laten we intussen wen nen aan het gecentraliseerd aanle veren, aan scan-kassa's en aan het werken zonder voorraden in de winkel. Er komen nieuwe, betere plattegronden en indelingen. We gebruiken minder magazijnruimte in de winkel, dus kan de winkel vloer groter worden en stijgen de omzetten. Kunnen we mooi die nieuwe DC's van betalen! Vervolg van pagina 1 Gemiddeld zijn de Path- mark-supermarkten 4.000 m2 groot. Bij het bedrijf werken 28.000 medewer kers. Een aantal Pathmark- supermarkten ligt in arme wijken van New York. Niet alleen wonen er veel klan ten maar ook werkt de ope ning van een kwaliteitssu permarkt als Pathmark als een magneet op andere be drijven, die zich in de buurt vestigen. Met als gevolg: nog meer aanloop van klan ten en dus een positieve in vloed op de totale wijk. Dat past prima in de Ahold- cultuur, waarin maatschap pelijke betrokkenheid en stedelijke vernieuwing een belangrijke plaats innemen. Ahold verwacht dat in de tweede helft van dit jaar de overname wordt afgerond. Eerst moet gewacht worden op toestemming van de Amerikaanse mededingings autoriteiten. Om het tanken te promoten zijn sommige producten in Meer dan 100.000 Chinese TOPS-klanten tonen tegenwoordig hun klantenkaart aan de kassa GRAliD OPENING tingscoupon. Bij inlevering ervan bij de pomp krijgen Giant-klanten extra korting op benzine. De succesvolle in troductie van het Giant-benzi- nestation in Mechanicsburg krijgt direct een vervolg. Bin nenkort wordt een tweede benzinestation bij de Giant- supermarkt in Martinsburg, West Virginia, geopend. Bij Giant Carlisle in Mechanicsburg (Pennsylvania) slaan klanten voortaan twee vliegen in een klap. Na het shoppen kunnen ze nu ook tanken bij Giant's eerste benzinestation. In en rond deze supermarkt van Giant Carlisle (de nieuwe naam voor Giant Food Stores) gooien steeds meer klanten uit de omgeving naast hun boodschappenkarretje ook snel even de tank van hun wagen vol met regular, medi um of high grade. Diesel ont breekt, daarop rijden in Ame rika alleen vrachtwagens. De klanten zijn zeer te spreken over de combinatie van shop pen en tanken. Niet zo gek; bijna elke Amerikaan doet zijn boodschappen met de au to en de afstanden die men in Pennsylvania aflegt zijn over het algemeen groot. de supermarkt tijdelijk voor zien van een speciale kor-

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 5