'Het is De Tuinen gaat nieuwe formule breed brengen AH laat klanten kennismaken met biologische producten Kennis is Reacties Toppers Vijftigste winkel Nieuwe modules Ahold Flitsen maart 1999 - In week 9 en 10 or ganiseerde AH de Biologische Weken, Een groots opgezet te actie met adverten ties in de landelijke dagbladen en proeverijen in bijna alle 650 supermarkten van AH. Niet voor niets luidt AH's nieuwe slogan 'Proef de dag'. Vorig jaar al werd het eigen merk 'AH Biologisch', waar onder inmiddels ruim hon derd biologische producten worden verkocht, geïntrodu ceerd. Tijdens deze biologi sche weken wilden we onze klanten er massaal mee laten kennismaken', zegt project manager Leontine Gast. 'Dan moetje ze laten proeven, want het is de smaak van bio logische producten die men sen overtuigt. Natuurlijk komt de groeiende belang stelling voor biologische pro ducten ook voort uit de toe nemende zorg om de eigen gezondheid, de zorg om het milieu en diervriendelijk heid. Maar uiteindelijk wil je als klant dat het product dat je koopt lekker is.' En klanten vinden biologisch lekker. Dat blijkt nadat mede werkers dagen achtereen hun klanten trakteerden op biolo gische producten. 'De melk smaakt voller, de karnemelk zuurder, de jam fruitiger en als je een fles appelsap alleen al openmaakt ruik je de ap pels', leert een greep uit de vele reacties. 'Natuurlijk zijn sommige klanten ook scep tisch', zegt Mireille van Lith, verkoopster bij AH 1080 in Amsterdam. 'Er was een me vrouw die zei dat ze het ver schil met gewone speculaas niet proefde, maar ondertus sen at ze m'n hele schaaltje leeg!' Tijdens de Biologische Weken kocht maar liefst 25 procent Waarom is Ahold zo druk met het verspreiden van kennis onder medewerkers? Waarom maken we ons niet alleen druk over de kwaliteit van producten, maar ook over de kwaliteit van onze mensen? Om dat kennis istevreden klanten. Niet alleen produc ten, maar vooral mensen maken de winkel. Een Gall Gall-slijterij kan er prachtig uitzien, wan neer er niemand is die mij kan uitleggen welke wijn ik het beste kan schenken, ben ik als klant ontevreden. Wanneer er in een Etos-winkel alleen medewerkers werken die goed zijn in de spul letjes netjes neerzetten en het vervelend vinden dat de klanten er in rommelen, dan is het met die winkel snel gedaan. In deze periode, waarin de kwaliteit van alle Ahold-winkels centraal staat, is het opleiden van onze mensen een kerntaak geworden. van alle Bonuskaarthouders - de vaste AH-klanten - één of meerdere biologische produc ten. 'De toppers zijn grofweg te verdelen in twee soorten producten. Ten eerste zijn dat biologische 'verwenproduc ten' die de klant nog niet zo goed kent en waarvan men in eerste instantie niet meteen begrijpt wat er nu precies bio logisch aan is. Ik heb het dan bijvoorbeeld over de chocola derepen, de speculaas en het fruitbeleg, die we nu extra onder de aandacht hebben gebracht. Ten tweede hebben we flink gescoord met pro ducten waarbij het smaakver schil overduidelijk te proeven is, zoals de toetjes, yoghurt en vanillevla. Sowieso deed de biologische zuivel het uit stekend. De prijskorting van 25 procent waarmee we op het normale prijsniveau van gewone zuivel kwamen, trok ook enorm veel klanten over de streep. Normaal koopt men gewone melk, nu biolo gische melk. Want waar klan ten tegenaan lopen, zeker als de smaakverschillen niet groot zijn, is de hogere prijs die voor biologische produc ten betaald moet worden.' AH's directeur Marketing Harry Bruijniks, tijdens het op 2 maart 1999 in Noordwijk gehouden congres 'De doorbraak van EKO': - AH wil biologische producten op de kaart van Nederland zetten. - De kwaliteit van biologische producten moet minstens zo goed en liefst nog beter zijn dan de kwaliteit van niet-biologische producten. Op die gebieden is een essentiële rol weggelegd voor de producenten en leveranciers. - Ik pleit voor schaalvergroting binnen de biologische branche en doe een oproep aan agrarische bedrijven om de overstap naar biologisch telen te maken. - Producenten zullen meer moeten investeren in productontwikkeling. - Ik ben ervan overtuigd dat we er gezamenlijk - AH en haar leveranciers - voor kunnen zorgen dat het prijsverschil tussen reguliere producten en biologische producten aanmerkelijk kleiner wordt. - Als we een aanzienlijk deel van onze winkelvloeroppervlakte inruimen voor biologische producten, willen we er uiteindelijk ook rendement voor terugzien. In september '98 startte gezondheidsdrogistenketen De Tuinen een pilot-store in Amstelveen. Nog geen jaar later is de kogel door de kerk: de nieuwe winkelformule zal toege past worden in nieuw te openen winkels én drogisterijen die de komende tijd een verbouwing ondergaan. 'Een goed gevoel door natuur lijk evenwicht' zo luidt de slo gan van De Tuinen. Geen wonder dat de pilot-store in Amstelveen een gevoelswin- kel is waar natuurlijke mate rialen de boventoon voeren. De winkel is licht en over zichtelijk dankzij de indeling in de kleuren blauw, groen. terra en geel. Kleuren die staan voor de formuleonder delen gezond, verzorgen, ver wennen en genieten. 'De win kel draait sinds de opening voortdurend boven plan', zegt formule manager Lielce Luttmer. 'Maar omdat het hier een nieuwe winkel be treft, hebben we geen histori sche gegevens om de resulta ten te staven. Daarom hebben we bijvoorbeeld onderzoek onder klanten gedaan. De uit komsten waren zeer positief.' Toch werden naar aanleiding van de bevindingen van het Amstelveense filiaalteam van Lucien IGeikers enkele aan passingen doorgevoerd. 'Een nieuwe en vooral ruimere presentatie van snoep en los se thee bijvoorbeeld. Voor taan kunnen er meer soorten gepresenteerd worden, is de winkelvoorraad groter en wordt nee-verkoop voorko men. Ook de display-opbouw van de terracotta potten is op aanraden van het team aan gepast.' Donderdag 25 maart werd in Rijswijk de vijftigste Tuinen- drogisterij geopend. Met een ontbijt en yogalessen voor le veranciers en relaties en typi sche Tuinen-presentjes voor de ldanten. 'Het is de eerste winkel na Amstelveen vol gens de nieuwe winkelformu le', zegt Luttmer. 'Ook de te heropenen vestiging aan de Haagse Venestraat en onze nieuwe winkel in Hengelo krijgen die look. Daarna vol gen nieuwe winkels in Den Bosch, Emmen en Bergen op Zoom.' In de tussentijd wordt ook een nieuwe winkel geopend op de drukke Amsterdamse Nieuwendijk. Daar zal geëx perimenteerd worden met nieuwe, nog niet eerder ge teste modules. 'Er komt een hoek met informatieve boe ken over gezondheid, aroma therapie, thee, kruiden en an dere onderwerpen die een directe link met ons assorti ment hebben. Verder probe ren we op de Nieuwendijk een theeschenkplek, een de mons tratiepunt middenin de winkel en de verkoop van ge koelde blikjes kruidenffis- drank en biologische dranken uit.' Wat maakt het aantrekkelijk om nieuwe kennis op te doen, je te blijven ontwikkelen? Waarom willen we onze taken verbreden? Omdat kennis isgroei kansen. De wil om te groeien is bij mensen een aan geboren kwaliteit. Nieuwe producten, nieuwe auto matiseringsmogelijkheden, zelf leiding geven; allemaal veranderingen die je de kans geven te groeien, die je een nieuwe kijk geven op je werk en ook op jezelf. Waarom maken deskundige mensen, klanten echt gelukkig? Wat maakt het zo fijn om te zien dat medewerkers zich ontplooien? Waarom is het uit wisselen van kennis een elementair deel van de Ahold-strategie geworden? Omdat kennis isonze succesformule. De klant wil deskundigheid en de medewerker wil zich ontplooien en zo ontstaat een win-win situatie. Daardoor zijn mensen gemotiveerd om hun klanten te verwennen. Daardoor zijn klan ten tevreden en komen ze graag bij ons winkelen. Door onszelf constant te ontwikkelen, hebben we goud in onze handen. Zoals blijkt uit de midden pagina's van deze Ritsen biedt Ahold voldoende mo gelijkheden om je te ontwikkelen en zijn we hard op weg de voordelen van kennis verder uit te bouwen. Tevreden klanten, groeikansen en onze succesformu le, daar gaat het uiteindelijk om. Ariaan van Sandick, hoofd Impuls, Organisatie ontwikkeling en Opleiding.

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 3