12Ahold Flitsen maart 1999 In deze rubriek mogen we elke maand achter de schermen kijken bij een leverancier. Hoe worden die producten die we allemaal zo vanzelfsprekend vinden en die we regelmatig door onze handen laten gaan, gemaakt? Deze maand bezoeken we AH's eigen vleeswarenbedrijf Meester in Wijhe, waar de Yorkham - de topper onder de hamsoorten - wordt gemaakt! 'The making of ham' begint bij Meester op de afdeling Grondstoffen. 'Yorkham wordt uit de beste, magerste stukken van het varken ge maakt: uit de platte bil, de bovenbil, met als toevoeging het spierstulc', zegt Wim Grote Ganseij, teamleider Fijne Vleeswaren. Voorbe werkers ontzwoerden (ontvellen) de hele stuk ken hamvlees machinaal. De uitbeners staan klaar om de lappen vlees van botten en vlie zen te ontdoen. Daarna worden de stukken vlees met be hulp van een ontvliesmachine ontdaan van nog aanwezige vliezen. De vetlaag mag op een Yorkham niet meer dan 1 tot 1,5 cm dik zijn. wegingen wordt de pekel goed verdeeld in het vlees. Bovendien zorgt het voor een betere bin ding van de lappen als ze uiteindelijk worden samengevoegd tot één grote ham. Dit hele pro ces duurt ruim elf uur. Grote Ganseij: 'Als de ham straks gekookt wordt, mag hij niet meer uit elkaar vallen. De losse vleesdelen moeten na het koken één ham vormen.' In de vullerij worden ei-vorinige, gietijze ren potten gevuld met elk 6 kilo hamvlees. Onderop gaat een stuk platte bil met de vet- rand. Daar bovenop een stuk van het spier- stuk. De pot wordt afgevuld met een stuk bo venbil. Een stevige deksel sluit de pot af. Voila, de vorm! De pot gaat op een loopband naar de 'vacuumeer-machine' om de lucht Het schone vlees gaat in grote bak ken naar de zouterij. Hier worden de stukken ham eerst machinaal geïnjec teerd door een pekelinjector. De pekel geeft de ham zijn specifieke smaak en kleur en zorgt voor malsheid en de juis te conservering. Het inspuiten gebeurt met 174 holle naalden. Na de priksessie worden de lappen gekneusd door een wals met pinnen die gaatjes in het vlees maakt voor extra soepelheid. Dan is het tijd voor eenmassage! De stukken vlees worden in drie grote metalen trommels 'gepompt'. De trommels draaien rond. Door de masserende be Sinds oktober '98 voldoet Meester op het gebied van product veiligheid aan de hoogste internationale HACCP-normen. Tijdens een uitgebreide controle door specialisten van Lloyd's worden de meest kritische punten in het productieproces opge spoord en de bijbehorende beheersmaatregelen beoordeeld. Denk aan het voldoende verhitten van gekookte hammen, het goed verpakken van producten en een groot aantal punten van hygiëne. Productieprocessen en beheersmaatregelen worden duidelijk gedocumenteerd, keer op keer wordt gecheckt of aan alle normen wordt voldaan. Het opzetten van zo'n proces beheersingssysteem is voor vleeswarenproducerende bedrijven verplicht en geldt als waarborg voor de gezondheid van de consument. eruit te halen, zodat de ham later geen lucht- gaatjes bevat. Een Yorkham zou geen York ham heten, als hij geen bijzondere aandacht kreeg. In de kokerij worden de potten met ham 7,5 uur gekookt in grote kasten bij een kerntemperatuur van 64° C. Daarna gaan ze onder de douche, wel 4 uur lang, om de tem peratuur van de hammen snel terug te koe len. Tot slot volgt er nog een reisje naar de koelcel, waar de hammen verder worden te- ruggelcoeld tot 4° C. Het gietijzeren corset gaat eraf en de 'ont- vormers' voeren nog wat schoonheidshande lingen uit. Zoals het wegsnijden van een rafel rand (bijkanten) en een laatste kwaliteits- check. De hammen zijn klaar om ingepakt te worden voor verzending naar de super markten van AH. Yorkham, klaar voor de verkoop bij een van de Deli-afdelingen van AH. Ne derland is gek op ham, bij Meester in Wijhe worden daarom maar liefst 35 verschillende soorten gemaakt. Lijst aanvoerder is Yorkham, dan volgen de Achterham, de Coburgerham, de Ge roosterde Achterham, de Slagers Ach terham en de Beenham. Een nieuwtje voor 1999 is de Jambon Grillé. Een am bachtelijk gegrilde ham met een milde smaak en een zachte 'bite'.

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 12