Ahold-joint venture bijna volledig eigenaar van Disco TOPS-winkelhelpdesk volop in bedrijf BERICHTEN UIT LATIJNS-AMERIKA Ahold definitief eigenaar twee Spaanse supermarktketens STROOM OP RANTSOEN MALAGA VERDERE GROEI Antwoord op vragen van winkels LEENTJEBUUR ALARMNUMMER DOORZICHTIG AHOLD FLITSEN JANUARI 1999 Na eerst zeven jaar voor Ahold in Europa gewerkt te heb ben, maakte Gert ter Harmsel (47) samen met vrouw An- ne-Marie en één van hun zonen de grote stap over de oceaan. Sinds augustus wonen Gert en zijn gezin in Bu enos Aires, waar hij werkt voor de Argentijnse super marktketen Disco en de Chileense Santa Isabel-super- markten. Als je woont in Latijns-Amerika kom je weieens voor vreemde verrassingen te staan. Van familie en vrienden in Ne derland krijgen we te horen dat het weer een natte, koude win ter is in Nederland. Onze oudste zoon kwam hier voor de Kerst aan in zijn winterjas en heeft die vervolgens een maand lang in de kast laten hangen. Met name november is schitterend: alles staat in bloei. VIJFTIEN METER HOOG Een typisch Zuid-Amerikaanse boom is de "Jacaranda". Deze bloeit ongeveer een maand in een violet-blauwe kleur. Ook de enorme acaciabomen bloeien hier veel feller. Zo'n kruin van een meter of dertig doorsnee is dan een grote bloemenzee. In combinatie met palmbomen van vijftien meter hoog een nogal afwijkende natuur dus! Een probleem is deze zomer wel de droogte. Argentinië en Chili hebben helemaal geen last ge had van overstromingen, en met name in de Andes en in Chili levert de droogte proble men op met de stroomvoorzie ning. Eenmaal per week ben ik in Chili en daar is het 's avonds nogal donker in de steden. Wat blijkt? De stroom wordt gerant soeneerd! Zelfs de stoplichten werken niet. En in de hotels wordt gewerkt met stroomag- gregaten. De stuwmeren staan leeg en dan kan men onvol doende stroom ("witte steen kool") opwekken. STOPLICHT In Buenos Aires hebben we daar geen last van. Ik moet er hier trouwens niet aan denken dat de stoplichten niet meer zouden werken. Niets is te gek. Sommi ge taxi's hebben rode koplam pen, remlichten knipperen veel al en vaak wordt er ook nog een felblauw stoplicht aan toege voegd. Zo'n 20% van de auto's rijdt 's avonds zonder licht. Wat officieel wel of niet mag is niet duidelijk en het valt bovendien ook niet te controleren door de politie. Ambulances met zwaai licht en de meest idiote sirenes staan gewoon vast in het ver keer. Niemand gaat voor ze aan de kant. Maar ondanks de chaos kom ik toch altijd heel huids aan op mijn werk. Geluk kig maar, want daarvoor ben ik hier tenslotte! Spaanse Dialco en Dumaya nu bij Ahold Het was al eerder aangekondigd, maar nu zijn de Spaanse vooraanstaande supermarktketens Dumaya en Dialco dan definitief en volledig de nieuwe loten aan de Ahold-stam. Alles opgeteld gaat liet om 130 winkels in het Zuiden van Spanje met een omzet van f 650 miljoen. Dialco in Andalusië is de grootste van de twee met 96 winkels en een omzet van f 500 miljoen. De kersverse Spaanse Ahold'ers hebben ze ker hnn naam hoog te houden als het gaat om klantgericht heid. Daar staan ze om be kend. De helft van de Dialco- winkels staat in Sevilla, de hoofdstad van Andalusië. Daarmee zijn ze in die stad meteen de marktleider. En daar zitten hele grote winkels tussen: de grootsten zijn zo'n 4.000 m2. Als je toevallig in de buurt van Sevilla bent, kijk dan uit naar de naam 'Cobreros', de naam van de fa milie, die de winkelketen aan Ahold heeft verkocht. Op de meeste Dialco-winkels staat die naam. Dumaya is met zijn winkels gevestigd in en om Malaga. Ook heeft Dumaya winkels in de Spaanse enclave Ceuta aan de Marokkaanse kust. Dumaya heeft 30 supermark ten en 5 cash carry's. Dat zijn winkels waar onderne mers hun producten kunnen kopen in grote verpakkingen. De winkels zijn gemiddeld zo'n 1.000 m2 groot en de om zet bedraagt circa f 150 mil joen. Dialco en Dumaya zijn eerste klas supermarktondememin- gen, die uitstekend bij elkaar passen en nauw met elkaar kunnen samenwerken. Het is de bedoeling van Ahold om Spanje aanzienlijk verder te groeien, ook door nieuwe overnames, en zo één van de leidende supermarktonderne mingen in Spanje te worden. In december van het afgelopen jaar is Ahold bijna volle dig eigenaar geworden van de Argentijnse supermarkt keten Disco. Met 109 supermarkten is Disco de Albert Heijn van Argentinië en marktleider in de hoofdstad Buenos Aires. Ahold en de joint venture-part- meer dan 90% van de aandelen ner (het bedrijf waar Disco toe van Disco in hun bezit. Voor de- behoort) hebben samen nu ze zet hadden de twee bedrijven samen al iets meer dan de helft van de aandelen. Voordeel van het volledig of bijna volledig ei genaar zijn, is dat je niet alleen de volledige zeggenschap over het reilen en zeilen van de on derneming hebt, maai- ook de winst niet met anderen hoeft te delen. Daar komt nog eens bij dat Ahold verwacht dat het aandelenpakket van Disco in de toekomst flink meer waard zal worden. Tot voor kort was het in Thailand een beetje ieder voor zich: de winkels belden zich soms een slag in de rondte voor ze de juiste per soon of afdeling te pakken hadden om een antwoord op hun vragen te krijgen. Een schone taak voor de nieuwe winkelheipdesk. Een winkelhelpdesk is nodig om TOPS van waardevolle in formatie te voorzien en het le ven voor de winkels een stuk eenvoudiger te maken. Makke lijker gezegd dan gedaan, dat wel. Het antwoord lag in een ware fax-en emailkanonnade naar de bestaande helpdesks binnen Ahold. Waarom het wiel opnieuw uit vinden? De TOPS-mensen pleegden leentjebuur over het opzetten van een winkelhelp desk. Albert Heijn en de Ameri kaanse ketens Tops, Stop Shop en Giant hebben de Thai se organisatie met raad en daad bijgestaan. Binnen enkele we ken waren de mensen die de kar zouden trekken uitgezocht en kon de winkelhelpdesk opge start worden. Vier TOPS-medewerkers heb ben een intensieve training achter de rug om de nieuwe TOPS-winkelhelpdesk zo goed mogelijk te bemannen. In april 1998 gingen de eerste telefoon lijnen open voor de 39 super markten in Bangkok. Het en thousiasme is bij iedereen groot. Winkelhelpdesk-mede werkster Ms. Petchampoo (zeg maar Ning) verklaart glunde rend: 'Dagelijks krijgen we leu ke reacties vanuit de winkels. De supermarktmanagers weten dat ze binnen een bepaalde tijd worden geholpen. En ze weten ons goed te vinden.' Dat is niet zo gek, want het doorkiesnum- mer (de laatste drie cijfers) van de winkelhelpdesk is een be kend Thais telefoonnummer: 191, het nationale alarmnum mer. Districtsmanager Channarong (Eddy voor vrienden) over de helpdesk: 'De wankels krijgen hun informatie nu vanuit één plek en dat bespaart heel wat tijd. De helpdesk neemt ons veel werk uit handen en daar zijn we erg blij mee.' De TOPS-wdnkelhelpdesk verwerkt inmiddels zo'n duizend telefoon tjes per week. Alle wagen wor den keurig netjes geregistreerd. De vragen en de antwoorden komen in een database. Die kunnen de supermarktma nagers opvragen om te zien of hun vraag al eerder is gesteld en wat daarop het antwoord is. Deze doorzichtige manier van werken biedt de gehele TOPS- organisatie in Thailand inzicht in het verbeteren van de opera ties.

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 7