Boottocht naar het 'beloofde land' Boekenverkoop groot succes Vastgoed kijkt verder dan vier winkelmuren I Kersttoespraak Van der Hoeven Nieuwjaarsreceptie Etos op ongebruikelijke locatie MOOI MEEGENOMEN De boekentip van Jan van Dam! 'Wilde Zwanen van Jung Chang. Een echte aanrader.' Stedelijke Vernieuwing OPS PORTACABINS is Van der Hoeven prees de grote inzet en motivatie van de mei Half mei 1998 begonnen 58 Albert Heijn-filialen met de verkoop van boeken. In een schap van een meter bevinden zich sindsdien ruim zestig titels, variërend van het nieuwste Albert Heijn kookboek tot Youp van 't Hek. Jan van Dam: 'We willen de markt gewoon meer uitbreiden.' Een 'stukje extra service naar de klanten toe', dat is wat Al- bert Heijn volgens Van Dam wil bieden met de verkoop van boe ken in de supermarkt. Een unieke gebeurtenis, want je koopt je boe ken toch in de boekhandel? 'Wij richten ons niet pri mair op de zo- genaamde "snuffelaars",' zegt Jan van Dam. 'De grote groep mensen die maar een paar keer per jaar in een boekhandel komt is onze doelgroep. Als deze mensen een boek zien liggen bij de super markt, nemen ze het sneller mee. We willen impuls-aanko pen stimuleren.' Dat dit werkt, blijkt uit de verkoopcijfers. De reden om boeken te gaan verko pen ligt volgens Jan van Dam in de gedachte van marktuit- breiding. 'Het is zeker niet de bedoeling om 600 titels te gaan verkopen. Wat we willen is een breed aanbod aan lectuur en entertainment. Kranten, wens kaarten, tijd schriften en kookboeken doen we al, sinds kort horen videoban den daar ook bij.' Bij de start van de boekenverkoop waren de boekhandels niet blij. We heb ben hierdoor heel wat publici teit gehad. Dat is natuurlijk niet verkeerd, maar het moge duidelijk zijn dat we de service van boekhandels niet willen en niet kunnen evenaren,' aldus Jan van Dam. 'De echte liefheb ber zal voor een compleet assor timent natuurlijk ook naar de boekhandel blijven gaan.' Boeken verkopen kan iedereen, maar het samenstellen van een goed assortiment vergt wel eni ge kennis van zaken. Jan van Dam: 'Omdat we ons richten op een breed publiek verkopen we geen hoogstaande literatuur. Makkelijk toegankelijke boeken in een steeds wisselend assorti ment, mooi gepresenteerd en makkelijk mee te nemen. Het is afhankelijk van de populariteit en actualiteit of we een boek in ons assortiment opnemen. Een voorbeeld? De nieuwste van Youp van 't Hek. En natuurlijk 'De Paardenfluisteraar', die heeft het ook uitstekend ge daan.' Deze maand evalueert Albert Heijn de proef met de boekenshop. Het ziet er goed uit: komend vooijaar zullen waarschijnlijk in nog meer AH- winkels boeken te koop zijn. AHOLD FLITSEN JANUARI 1999 Vervolg van pagina 1. Internationalisatie betekent ook omgaan met andere culturen en luisteren naar de behoefte van lokale klanten. 'Adeldom ver plicht', zei Van der Hoeven. Wij zullen onze bijdrage moeten le veren aan een leefbare samenle ving. Dat geldt voor mensen rechten, sociale bewogenheid, milieu en vele andere onderwer pen die daarmee te maken heb ben. De bottom line zal niet al leen in nettowinst worden uitge drukt, maar vooral ook in de be tekenis en de kwaliteit die het bedrijf heeft ten behoeve van al le belanghebbenden.' Om aan een goede supermarktlokatie te komen is tegen woordig meer nodig dan het simpelweg kopen of huren van panden. 'Men vraagt een visie op de omgeving die verder gaat dan het denken in vier winkelmuren', zegt Ahold Vast goed-directeur Marcel Kokkeel. Als het over grote steden gaat, kan ook gedacht worden aan het Overlegplatform Stedelijke Vernieuwing (OPS, zie ook el- Met 203 medewerkers op een partyschip naar de Westza- nerpolder. Dat was in het kort de nieuwjaarsreceptie van het Etos-kantoor en distributiecentrum, aangevuld met medewerkers van het kantoor van De Tuinen en Pragmacare. Op het nu nog braakliggende terrein in de Westzanerpolder worden medio 2000 het nieuwe Etos- kantoor en DC gerealiseerd, waar dan ook het kantoor van De Tuinen en Pragmacare worden ondergebracht. Maandag 4 januari, 15.00 uur. Een partyschip scheept welge teld 203 medewerkers in en vertrekt voor een tocht over de Zaan. De nieuwjaarsreceptie van Etos is dit jaar in een afwij kende vorm gegoten, want 1999 is het laatste volle jaar in het oude kantoor. Een nieuw hoofd kantoor en distributiecentrum zijn "under construction", waar De Tuinen en Pragmacare ook hun intrek zullen nemen. De lo catie is het nog aan te leggen industrieterrein in de Westza nerpolder, waar de Etos-nieuw- jaarsboot vandaag een kijkje neemt. Valt er dan al wat te zien? "Nog niets anders dan landbouwgrond, maar ondanks dat verheugen we ons enorm op het nieuwe pand,' vertelt één van de medewerksters van Etos. 'Onze directeur noemt het nu "het beloofde land". Het is een enorme sprong vooruit, waar we al een hele tijd op zit ten te wachten.' De toestand in het huidige kantoor is penibel: in een ruimte die berekend is op tien personen werkt momen teel liefst 25 man. Ook het DC kampt met ruimtegebrek, zeker wanneer naast de distributie van De Tuinen in de toekomst ook die van Pragmacare volle dig vanuit Zaandam zal gebeu ren. Nieuwe panden zijn dus duidelijk geen overbodige luxe. Op de partyboot ontbrak ook de nieuwjaarstoespraak van direc teur John van der Ent niet. Hoofdpunten waren natuurlijk de nieuwbouw, het groeiend aantal winkels en de zeer goede omzet van het afgelopen jaar, waarin Etos onder andere de Etos Store in Leidschendam opende en Le Drugstore over nam. Om half zes meerde de partyboot weer aan en werd het feest nog even voortgezet in het kantoor. Daar worden overi gens eind januari als tussenop lossing portacabins geplaatst, zodat tot de oplevering van het nieuwe pand toch efficiënt ge werkt kan worden. Inmiddels ontwikkelt Ahold Vastgoed (AVG) complete win kelcentra om de werkmaat schappijen op de juiste plek te krijgen. Een voorbeeld waar ze bij AVG trots op zijn is het pas geopende winkelcentrum aan de Groningse Verlengde Here- weg. 'Daar zijn', zegt Kokkeel, naast een AH ook een prachtige Gall Gall en Etos gehuisvest. We hebben al wat van die win kelcentra in onze portefeuille.' Absolute prioriteit hebben, vol gens de directeur, de Vinex-lo- katies. Dat zijn woningbouwlo- katies nabij de grote steden. 'De concurrentie is bikkelhard', zegt hij. 'En je krijgt maar één kans om daar in het winkelcen trum te komen. In 1998 waren er acht lokaties te winnen. Het is ons gelukt in vijf van de acht centra voor AH een dominante plek op te eisen. Voor de andere werkmaatschappijen wordt de strijd later gevoerd.' ders in dit nummer). 'Dat sluit prachtig aan bij de strategie van Ahold Vastgoed: het ont wikkelen van concepten die waarde toevoegen aan een om geving5, aldus Kokkeel. ALBERT HEIJN is verheugd dat Minister Van Boxtel zich met veel energie inspant voor ver beteringen in onze grote steden. Ook wij, en dan met name onze mensen op de werkvloer, kennen de proble men in veel wijken en buur ten. Werkloosheid, slechte woningen, weinig scholen, problemen met veiligheid. Albert Heijn, zeggen wij al tijd, is geworteld in de buurt. Onze klanten, maar ook een deel van onze medewerkers wonen, werken en leven in die wijken. En betrokkenheid bij klanten en medewerkers betekent dus ook betrokken heid bij de wijk, verder kij ken dan de eigen winkel. Daar lopen we niet voor weg. Integendeel. Toen de Minister het bedrijfsleven opriep z'n rol op te eisen bij het oplossen van de groot-stedelijke problemen, voelden we ons enorm aangesproken. VORIG JAAR heeft Albert Heijn het initiatief genomen om het Overlegplatform Stedelijke Vernieuwing op te richten. In dit kader werken we aan plannen om wijken te versterken. Dat doen we door, waar mogelijk, te investeren in zaken waar we goed in zijn. Uiteraard houden we daarbij onze commerciële be langen in het oog. DE EERSTE RESULTATEN zijn nu geboekt in Enschede. Daar hebben we een substan tiële bijdrage geleverd aan het tot stand komen van een stimulerende wijkvisie voor de wijk Deppenbroek. Straks zullen we er ook steun geven aan een veiligheidsnetwerk. We gaan in Enschede investe ren in de winkel. Dat levert extra werkgelegenheid op. En bovendien een winkel waar de wijkbewoners trots op zul len zijn. De mensen in de winkel, vaak een afspiegeling van de wijk, staan daarbij in de frontlinie. Zij worden da gelijks geconfronteerd met de gang van zaken in de buurt. Albert Heijn wil staan voor betrokkenheid, veiligheid en zekerheid. De medewerkers, de supermarktmanagers en hun team, zijn daarvan de ambassadeurs. Zij dragen de wijkbetrokkenheid van Albert Heijn. En ik ben ervan over tuigd dat zij ervoor kunnen zorgen dat de AH-super- markt inderdaad wordt ge zien als kloppend hart van een wijk waarin het goed wonen, winkelen, werken en leven is. Tom Heidman directeur AH Winkelbedrijf

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 5