GEZOCHT: STRATEEG, POLITIEK DIER EN MOTIVATOR "Bouw een netwerk op" NIEUWS "Enige overtuigingskracht komt goed van pas" "Strateeg tot in je voetzolen" OR-verkiezingen 1999 STRATEEG: veldheer; beleidsmaker van een partij of groepering STRATEGIE: kunst van oorlogvoering op grote schaal; plan volgens welk men te werk gaat. MOTIVATOR: iemand die de handen op elkaar weet te krijgen MOTIVEREN: van argumenten voorzien; enthousiast maken POLITICUS: deelnemer aan het politieke leven; iemand die slim of met veel overleg te werk gaat. POLITIEK: geheel van beginselen en regels van bestuur; manier van optreden. Cor Schoon, lid dagelijks bestuur OR VVO De politicus zet 'moeilijke' onder werpen op de agenda. Hij lobbyt, zorgt voor draagvlak, voert lastige gesprekken en dat alles, zonder collega's of tegenpartij tegen zich in het harnas te jagen. "Ja", zegt Cor Schoon (55). "Dat klopt alle maal. Dat doe ik - maar toch noem ik me geen politicus, hoor. Dat woord heeft bij mij de lading: de kluit bela... - je begrijpt me wel. Ik lobby veel, als je het zo wilt noemen: ik 'zet informatie weg' wanneer ik dat raadzaam vind en haal informatie op wanneer ik die nodig heb. Ik gebruik m'n net werk, dat is een absolute basis." "Als OR-lid ben ik er op uit dat het belang van het bedrijf en dat van de medewerker ergens samen komt. Ik zoek altijd het compromis - misschien ook niet zo slecht voor een politicus. Dat betekent trou wens niet dat ik koste wat kost vriendjes met iedereen wil zijn. Desnoods ga ik de confrontatie aan. Soms moetje duidelijk maken: hier sta ik voor!" Cor geeft een voorbeeld: "Bij WO zitten we nu in een reorganisatie proces. Er moet een ploegendienst komen, waar de medewerkers niet echt blij mee zijn. Wil je draagvlak bij beide partijen hebben, dan moet de bestuurder weten: de OR gaat voor het bedrijfs- en perso neelsbelang. En namens de mede werkers moetje op sommige momenten aangeven: 'bestuurder, met plan x of y ga je (nog) te ver!' en dan ook voet bij stuk houden." Net als Sjef Smulders, zit Cor aan tafel met directeuren. "Ik vind het niet lastig," zegt hij. "Ik probeer niet op hun stoel te gaan zitten. Mijn rol als OR-man is een andere: AHOLD FLITSEN JANUARI 1999 ONDER VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE CENTRALE ONDERNEMINGSRAAD AHOLD Stel jij je verkiesbaar bij de komende OR-verkiezingen? Je kansen om geko zen te worden stijgen als je over (een van deze) drie eigenschappen beschikt: Je bent in je hart een strateeg, hebt het bloed van een politicus in je aderen en je kunt luisteren en motiveren als, laten we zeggen: een krui sing tussen een pastoor en een vakbondsman. Beetje veel van het goede? Welnee. Drie OR-veteranen: een strateeg, een politicus en een motivator leggen uit wat hun tak van sport inhoudt. Tonny Alink, MAS-io/verkoper. OR-lid Sales Services Sjef Smulders, vice-voorzitter OR hoofdkantoor AH Alles wat in het bedrijf wordt bedacht, wordt in de winkel uitge voerd. De winkel is dus, wat Tonny Alink (46) betreft, 'the place to be'. De Twentenaar werkt in AH- 1242 in Hengelo. Een goed moti vator is aanspreekbaar, vindt Ton ny. Maar enig redenaarstalent en overtuigingskracht komen ook goed van pas. "Zo hadden we begin deze maand in het maan dagochtendpraatje een uitleg over de nieuwe beoordelingssyte- men. Ik leg dan uit wat de OR ervan vindt. Dan komen er wat vragen, er worden grapjes over gemaakt, kortom: dat loopt soe pel. Zoals het hoort." ik weet wat er leeft onder de medewerkers. Ik ben nooit een kamer uitgestapt met het gevoel: ik heb me een oor laten aannaai en. Wèl met ontevredenheid. Maar da's niet erg. Een goed poli ticus koppelt dat op een ander moment weer terug." Het moeilijkste waar de nieuwe OR-leden voor komen te staan is, wat hem betreft, het nastreven van het bedrijfsbelang, als dat niet strookt met jouw eigen belang. "Een goede raad voor nieuwe OR- leden die aan hun politieke kant willen werken? Bouw een netwerk op; zet lijnen uit naar verschillen de groepen in het bedrijf. En blijf eerlijk: daarmee houd je deuren open." "Als vakbondsman vind ik dat je voor je rechten op moeten komen", zegt Tonny. "Dat draag ik ook welbewust uit. Maar ik vind ook dat je in het bedrijf waar je werkt plichten hebt. Ik werk nu drie jaar in deze winkel. Ik ben MAS in opleiding en daarnaast verkoper. Deze winkel is klein, dus die combinatie blijft voorlopig wel. Ik vind dat prima. Als MAS heb je een hoop uitte leggen en over te brengen. Inderdaad: je probeert mensen er enthousiast voor te krijgen. Als verkoper ondervind ik aan den lijve wat elke maatregel betekent." Een goede motivator kan, aldus Alink, heel duidelijk zaken uitleg gen maar belangrijker nog: hij blijft bij z'n 'geloof'. Wat je zegt, daar sta je voor. Dat is heel belangrijk om het vertrouwen van mensen te krijgen - en te houden. Als OR-lid merk ik dat het vertrou wen datje wilt, langzaam groeit. Je moet bereid zijn daar energie in te steken. Door alle vragen en verhalen van collega's krijg ik een goed contact met de 'achterban' en een goed beeld van waar de schoen wringt." Sjef zit aan tafel met directeuren en topmanagers als tegenspelers. "Doorgewinterde strategen," erkent hij. "Als je denkt je meteen met hen te kunnen meten, zit je goed fout. Maar waarom zou je? Per onderwerp kun je specialisten inschakelen - héél strategisch. Ook verstandig, want de trend die zich in 1999 zal voortzetten is dat de OR in een vroegtijdig stadium over de schouder van de bestuur der gaat meekijken. Wil je strate gische adviezen geven, dan moet je goed beslagen ten ijs komen. Probeer er telkens achter te komen welke gevolgen een bepaalde verandering teweeg zal brengen - door onderzoek op de vloer. Dat is jouw kracht. "Als OR-lid anno 1999 moetje het tot in je voetzolen willen: het heb ben van overzicht. Alleen met overzicht kun je zien wat een ver andering voor allerlei mensen en afdelingen betekent. Dan pas kun je je strategie uitstippelen." Sjef Smulders (56) is een emotio neel man. Door de jaren heen heeft hij de emoties beter onder de duim gekregen. "Maar soms," zegt-ie, "kan het op tafel gooien van de gevoelsmatige kant van een probleem heel verhelderend werken. Emoties zijn vaak een kernpunt van een probleem. 'O, ben je bang dat dat gebeurt', hoor je dan. Strategie? Niet bewust, in ieder geval." De bewuste strategieën van het OR-werk lijken veel op die van een onderzoeker. "Je kijkt naar de doelen van de bestuurder," zegt Sjef. "Die staan in een adviesaan vraag. Bij die doelen staat: om welke groepen werknemers gaat het en met welke gevolgen krij gen zij te maken? De OR start dan een eigen onderzoek: zijn er geen afdelingen overgeslagen en zijn alle feiten en - vooral - de gevol gen wel volledig weergegeven. Ons onderzoek vult dat van de bestuurder aan. Daarop baseren we aanbevelingen."

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 17