Pensioenen worden steeds moderner De Tuinen viert '98 en '99 op smakelijke wijze rou«ï i'•vraag Slank Gezondheid: de hype voorhij? Ahold Pensioenfonds onderzoekt nieuwe mogelijkheden AHOLD FLITSEN JANUARI 1999 AH-stafdirecteur Gerrit Stoffelsen is sinds enige maanden ook de nieuwe voorzitter van het be stuur van de Stichting Pensioenfonds Ahold. Een saaie functie? Dat is Stoffelsen niet met ons eens. 'Pensioenen worden steeds spannender', zegt hij. 'Het zijn roerige tijden.' Vroeger was het simpel. Je werkte veertig jaar bij een baas, werd 65 en kreeg een pen sioen. Tegenwoordig kun je eer der of soms later stoppen met werken, kun je tijdelijk minder of juist meer werken, kortom de pensioenen moeten 'mee' met de trends op de arbeidsmarkt. "We onderzoeken nu de mogelijk heid om de pensioenregeling te moderniseren, flexibeler te ma ken', zegt Stoffelsen. 'De rege ring stimuleert dat ook. Door het flexibeler maken te promo ten, legt de overheid een deel van de verantwoordelijkheid voor een pensioen bij de mede werker. Die kan zelf bepalen waar hij of zij behoefte aan heeft, bijvoorbeeld een aanvul ling die hij zelf betaalt om een hoger pensioen te krijgen of juist eerder te kunnen stoppen.' Het Pensioenfonds Ahold belegt ongeveer de helft van haar ka pitaal in aandelen. Is dat niet risicovol? Stoffelsen: 'Ahold heeft veel jonge medewerkers, die pas over twintig of dertig jaar met pensioen gaan. Een tij delijke terugval van de aande lenkoersen, zoals we die het af gelopen jaar een paar keer heb ben meegemaakt, brengt de pensioenuitkeringen dus niet in gevaar. Bovendien hebben we de laatste jaren aanzienlijke be leggingsreserves opgebouwd. Onze financiële positie is sterk. En da's ook de kunst van goed pensioenbeheer: zekerheid bie den aan de deelnemers.' Ook Ahold zelf heeft daarin een be langrijke rol. Tussen het moe derbedrijf en de Stichting Pen sioenfonds bestaat een financie ringsovereenkomst waarin ge regeld is dat Ahold binnen ze kere grenzen, tekorten aanzui vert in moeilijke tijden en over- Om het succes van het afgelopen jaar te vieren en het aan komende jaar ludiek in te luiden, hadden ze bij De Tuinen op dinsdag 12 januari voor alle medewerkers iets origineels én smakelijks in petto. Met meer dan vierhonderd mede werkers werd er in Nederland én Belgie op in totaal vijftig locaties, op dezelfde tijd, getoost op het nieuwe jaar. En er werd heerlijk gegeten en met tevredenheid terug- en voor- uitgeblikt. 'We hebben een heel mooi jaar achter de rug en daar wilden we iedereen eens op smakelijke wijze voor bedanken,' zegt re giomanager Ed Vrijenhoek. 'Met 400 medewerkers uit eten zonder dat het massaal wordt, dat leek ons een origineel idee.' Om dit te realiseren werden er in vijftig restaurants in Neder land en Belgïe, tafels besproken waar op 12 januari alle mede werkers konden genieten van een sfeervol diner. Tarttimers, hulpkrachten, franchisers, ie dereen was uitgenodigd om dit feest te vieren.' Vanuit het hoofdkantoor lag er op de sfeer vol gedekte tafels voor alle win kels een gelukstelegram klaar. Om precies 20.00 uur werd er op de vijftig locaties met cham pagne een toost uitgebracht op het succes van het afgelopen jaar en de verwachtingen in het nieuwe jaar. Vanaf de tafel van "het vijftigste filiaal" (het hoofdkantoor in Rijswijk) keken de organisatoren met tevreden heid terug op een smakelijke avond. De medewerkers van het filiaal van De Tuinen in Amstelveen heffen het glas. Op de achter ste rij v.l.n.r.: Angela Klijn, Irma Luijken, Monique Bluemink en Minke de Jager. Sn het mid den lucien Kleikers. Vooraan Laura Vermeulen (I) en Fauzia Akbar schotten terugkrijgt als de re serves de maximumbedragen overschrijden. 'In 1997 heeft het fonds een rendement be haald van 18,2 procent', zegt Stoffelsen. 'Het was een goed beleggingsjaar. Je krijgt dan koppen in de kranten over dat pensioenfondsen zo rijk zijn. Maar het is een misverstand te denken dat Ahold en wij onszelf verrijken. Ahold springt ook bij als we een negatief resultaat hebben. Dat was bijvoorbeeld zo in 1994. En in overleg met Ahold hebben we in 1997 beslo ten, meer dan de helft van het overschot extra te reserveren voor moeilijke tijden.' De nieuwe voorzitter vindt dat communicatie over de verande ringen in de pensioenen de ko mende tijd hoog en vaak op de agenda moet staan. 'Het is een grote uitdaging voor het be stuur en de medewerkers van het fonds om deelnemers te in teresseren voor de ontwikkelin gen, die voor hun zo belangrijk zijn.' Gerrit Stoffelsen Montignac is alweer uit, maar het ideaal beeld blijft. Slank zijn is mooi, maar een beetje vet mag ook. De tijd van maatje 36 lijkt voorgoed voorbij. Hoe gezond slank is, en hoe lekker gezond kan zijn? Vijf Ahold'ers geven hun mening. CORIEN VAN MANEN, voedingskundige AH: 'Het voldoen aan een ideaalbeeld bestaat al eeu wen. Honderd jaar geleden was je "in" als je wat dikker was, maar het slankheidsideaal is stabiel. Als je slank bent is dat mooi, maar gelukkig zijn we tegenwoordig wat toleranter. Een paar kilo's kwijtraken met behulp van afslankkuren is prima, maar belangrijk is ook om minder te snoepen en veel te bewegen. Bovendien blijkt dat men na een afslankkuur vaak toch weer in het oude eet patroon terugvalt.' MAAIKE VAN WIJK, commercieel medewerk ster De Tuinen: 'Mensen weten wat ze willen. Ondanks dat de Montignac-hype voorbij is, hou den mensen zich steeds meer bezig met hun ge wicht. ledereen is zich ervan bewust dat overge wicht niet goed is. Producten die even wat min der verkochten in de tijd van Montignac, bijvoor beeld de bekende maaltijdvervangers, zijn nu weer volop in de aandacht. Een nieuwe eetgoe- roe? Geen flauw idee. Gordon heeft een klein kansje gehad, maar ik denk niet dat een zanger die wat kilootjes is kwijtgeraakt ook een expert is op eetgebied.' BABETTE STOVERS, communicatiemanager Etos: 'Na kerst en oud en nieuw zijn mensen weer bezig met gezondheid en afvallen. Wij spe len daar in het Etos-magazine op in door middel van een gezondheidsspecial. Ik denk trouwens dat je niet echt van een hype kunt spreken. Slank zijn is al zó lang in. Staat er een nieuwe eetgoeroe op? Geen idee! Misschien wordt één of andere sport wel weer de nieuwe hype om wat gewicht kwijt te raken. ANNEKE HARTOG, hoofd Klantenservice AH: 'Rond de kerst krijgen we via onze telefonische servicelijn vooral vragen over lekker eten. Men sen zijn dan schijnbaar minder met hun gewicht bezig. Maar we merken het ook als er een trend gaande is. Tijdens de Montignac-hype kregen we daar heel veel vragen over. Wat voor produc ten we verkochten, hoeveel koolhydraten er in zitten? We geven geen adviezen maar proberen zoveel mogelijk concrete informatie te verstrek ken. Tegenwoordig komen er vaak vragen over de herkomst van producten en bijvoorbeeld oliën. Roerbakken met olie is in, 't is gezond en daar merk je toch aan dat mensen zich bezig houden met gezond eten.' MARK KOSTER, category manager AH: 'De trend is volgens mij niet helemaal voorbij. Men sen eten veel bewuster. De gebruiksgewoonten van Montignac zijn nog steeds aanwezig. Wat nu opvalt? Dat men in toenemende mate geïn teresseerd is in de herkomst van producten. Bio logische producten krijgen steeds meer aan dacht. Het cosmetische, slank zijn, is niet meer van het grootste belang. Gezond eten wel. Men sen willen kwaliteit in hun leven en gezond, maar lekker eten geeft ze dat.'

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 15