Giant Food let op het milieu Pingo Doce start met 'Shopping Direct' 'Spaart a More Rewards?' BERICHTEN UIT LATIJNS-AMERIKA BUITENLAND 5 WARME KERST Wapenfeiten! Portugezen kunnen winkelen per website TOPS Singapore de eerste met klantenkaart AIRMILES INFO ON-LINE GROTE BANK DRIE DOLLARCENT PER TAS BOMEN AHOLD FLITSEN DECEMBER 1998 Bij 200 zaken in Singapore, waaronder de TOPS-supermarkten, kun je Bonus Points sparen] N««UtUIi~ Gert ter Harmsel (47) woont samen met zijn vrouw An- ne-Marie en hun jongste zoon in Buenos Aires. Hij werkt voor Ahold bij het support center aldaar. Ligt in Neder land het ijs al op de plassen, Kerst in Argentinië kan vies warm zijn. Om met Rob Zwartendijk te spreken: 'Synergie is het cement tussen de stenen.' Een support center, waar ik werk, bewerk stelligt het opzetten van syner- gie-projecten en is dus eigenlijk een cementfabriek. In dat kader ben ik samen met een aantal Ar gentijnse en Chileense collega's van Disco en Santa Isabel in oktober afgereisd naar Portugal om ons licht eens op te steken bij een distributiecentrum van Pingo Doce. Ongeveer vier jaar geleden heb ik zelf mijn steentje bijgedragen (of moet ik 'ce ment' zeggen?) aan dit DC. Die kennis betekent forse tijd winst voor onze nieuwe Latijns- Amerikaanse collega's. De cultuur van Argentijnen en Chilenen ligt dichter bij Portugal dan bij Nederland. En dat kun je merken aan het assortiment in het DC: veel meer vers fruit, vis en vlees. En voor ons Nederlan ders non-food buitenbeentjes zoals grasmaaiers en fietsen. Die zie je hier in de supermarkten als promotieproducten. Ook het weer is beter vergelijkbaar. Aan het eind van de Portugal-reis ben ik even naar Nederland doorgereisd. Daar was het echt tijd om de jas uit de koffer te halen: koud, nat en winderig. Gauw nog even bij familie en vrienden langs geweest. Terug in Argentinië kon de jas weer definitief in de kast. Het is hier volop voorjaar en de pal men en acacia's zijn frisgroen. Allemaal erg aangenaam bij een graad of 20 tot 25. Mijn colle ga's hebben me al gewaar schuwd dat het hier met Kerst en Oud en Nieuw vies warm kan zijn. Even wennen dat dat de heetste periode van het jaar is. Daarom: vanuit een warm Buenos Aires een voorspoedig en gezond 1999 voor alle Ahold-collega's. Sinds enige tijd vragen de caissières van TOPS in Singapore bij het afrekenen of er IVIore Rewards worden gespaard. De TOPS-supermarkten doen mee aan het eerste electronische klantenkaartsysteem van Zuidoost-Azië: de 'More Rewards'- kaart. Als klant hoef je alleen maar een formulier in te vullen, je krijgt je 'More Rewards-kaart' mee en je kunt meteen 'Bonus Points' sparen. Met die punten kun je uit een catalogus spullen uitzoeken. Dat is de 'Reward', de beloning voor het klant zijn bij TOPS. Als je wilt weten of je genoeg 'Bonus Points' verza meld hebt voor het product van je keuze, bel je even naar de service-lijn van 'More Rewards'. De meeste Nederlanders zal dit verhaal bekend in de oren klin ken. Je kunt de 'More Re- wards'-kaart dan ook het best vergelijken met de Nederlandse Airmiles-kaart. Ook met de 'More Rewards'-kaart kun je in Singapore niet alleen bij TOPS terecht. Je kimt ook 'Bonus Points' sparen bij een grote oliemaatschappij en een waren huisketen. Even snacken bij Pizza Hut of Kentucky Fried Chicken en meteen een paar 'Bonus Points' sparen kan ook. In totaal kun je in Singapore bij zo'n 200 zaken terecht met je 'More Rewards'-kaart, Sinds eind november kunnen klanten van Ahold's Portu gese supermarktketen Pingo Doce ook via internet winke len. Nu gaat het nog om een kleine selectie van het assor timent, maar Pingo Doce is vastbesloten dat verder uit te breiden. dingsproducten die niet ver koopbaar zijn, maar nog wel he lemaal in orde (bijvoorbeeld ge deukte blikjes), worden ge schonken aan Food Banks. Dat zijn keukens, die er ondermeer voor zorgen dat daklozen een goede maaltijd krijgen voorge schoteld. Weggooien zul je de mensen van Giant Food niet zo gauw zien doen. Dat geldt ook voor de natuurlijke omgeving. Als er een nieuwe supermarkt gebouwd wordt en er staan bo men op het terrein, die eigenlijk in de weg staan, dan plant je die toch ergens anders waar ze niet in de weg staan. Bij Giant Food is ook dat de natuurlijkste zaak van de wereld. 'Shopping direct' werkt gemak kelijk: even via internet contact zoeken met Pingo Doce, even de producten die je wilt kopen aanklikken, dan het nummer van je credit card intypen en Pingo Doce bezorgt je de vol gende dag je boodschappen thuis. Als je tussen acht uur 's ochtends en vier uur 's middags je bestelling mailt, wordt die de volgende dag tussen elf uur 's ochtends en tien uur 's avonds thuisbezorgd. Je hoeft alleen maar aan te geven wanneer je thuis bent. Nu gaat het nog om een kleiner aantal houdbare producten, maar het ligt in de lijn der verwachting dat men ook versproducten binnenkort via internet kan bestellen. Een nadeel van winkelen per internet is natuurlijk datje, niet even iets over een product aan een winkelmedewerker kunt vragen. Daarom is de website van Pingo Doce aangevuld met allerhande info over de produc ten. Pingo Doce werkt met dit sys teem samen met een grote bank in Portugal. De computer van de bank controleert de num mers van de credit cards, zodat er ook daadwerkelijk betaald wordt voor de producten. Giant Food, de supermarktketen die Ahold in mei van dit jaar kocht, past perfect bij Ahold in de Verenigde Staten, zeker ook als het gaat om milieu. De nieuwe, vooraanstaande keten is al jaren bezig met milieumaat regelen én met de samenleving. Flitsen zet eens wat wa penfeiten op een rijtje. Ook van de klanten wordt ge vraagd zich in te zetten voor een beter milieu. Zij kunnen hun plastic tassen inleveren bij Giant Food, waarna het plastic wordt hergebruikt. Het verhaal gaat zelfs zo ver dat klanten drie dollarcenten krijgen be taald voor elke ingeleverde plastic Giant Food-tas. Die tas sen gebruikt Giant Food dan weer. Er wordt wel aan de klan ten gevraagd om tassen op een droge, schone plek thuis te be waren, zodat ze diverse keren kunnen worden gebruikt. Nog De 27.000 medewerkers van Giant Food recylen per jaar zo'n 55.000 ton karton. Dat doen ze al sinds 1965. En daar blijft het niet bij, want per jaar repareert Giant Food ook gemiddeld zo'n 350.000 pallets in hun DC's. Als de pallets niet gerepareerd kun nen worden, wordt het hout ge bruikt voor andere doeleinden. Dat scheelt heel wat 'nieuw' hout op jaarbasis. Net als bij Albert Heijn wordt ook het krimpfolie, dat gebruikt wordt om tijdens het transport de colli op het pallet bij elkaar te houden, gerecycled. beter is het eigenlijk als de klanten de stevige groene tas sen nemen die Giant Food aan biedt. Niet alleen gaan ze veel langer mee, dus ontzien ze het milieu, als je zo'n tas koopt steun je meteen een project voor blinden. Hoe sterk Giant Food met twee benen in de maatschappij staat, bewijst ook het feit dat voe-

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 5