AH Amsterdamse Poort heeft mooiste kaasafdeling 'Een slijterij in liet klein die er mag zijn' Gall Gail Compact: Weer stevige groei van omzet en winst DIKKE 9 BIER EN FRIS Beweging AHOLD FLITSEN DECEMBER 1998 De besten in Franse kaas: (v.l.n.r.) Claudia Goorhuis, Mare Paro en José Winters- hoven van AH Amsterdamse Poort team naar Parijs en Euro Dis ney!' De Franse week wordt jaarlijks georganiseerd door Sopexa, een export bevorderende organisa tie voor Franse producten. Vervolg van pagina 1 Daarmee steeg het nettoresul taat sterker dan de omzet over diezelfde periode in 1997. Behalve de klant, de onbetwiste nummer 1, is ook de aandeel houder voor Ahold van groot be lang. Als het goed gaat met de onderneming, gaat het over het algemeen ook goed met de aan deelhouders van Ahold. Omdat de onderneming dit jaar twee keer nieuwe aandelen heeft uit gegeven om de aankopen in La- tij ns-Amerika en de Verenigde Staten te betalen, moet de winst over heel wat meer aan delen worden verdeeld. Toch is de winst per aandeel over het derde kwartaal met 12,5 ge stegen. Nemen we de winst per aandeel over de eerste drie kwartalen in ogenschouw, dan is die zelfs gestegen met 19%. Voor de beleggers blijft Ahold dus een aantrekkelijk bedrijf om geld in te steken. Van 5 tot en met 10 okto ber konden Albert Heijn- filialen deelnemen aan de Franse Week. Klanten konden het gewicht van hun Franse kaas-aankoop in goud terugwinnen, terwijl het filiaal zijn best deed om de mooiste van allemaal te zijn. De kaasafdeling van de Amsterdamse Poort was de mooiste en sleepte 1500,binnen. José Wintershoven van AH Am sterdamse Poort bedacht de aankleding voor haar kaasafde ling: 'Omdat de klant goud kon winnen leek het ons leuk dat thema te gebruiken voor de aankleding. We hebben cake- blikken met goudfolie bekleed, net echte goudstaven, en in een oude schatkist gedaan, Franse vlaggen opgehangen met mini- goudstaafjes en druivenranken aan het plafond. Zaterdags hiel den we een proeverij voor onze klanten en overal zijn foto's van gemaakt.' Toen de jury kwam kijken wer den José en haar vijf collega's meteen met een dikke 9 ge waardeerd. Op basis van de fo to's was Amsterdamse Poort uiteindelijk de gelukkige win naar. Over de vraag wat ze met het geld gaan doen hoeft José niet lang na te denken. 'We gaan lekker met het hele kaas- Vervolg van pagina 1 Gall Gall ontwikkelde de Compact-formule om voortaan op kleine, drukke lokaties toch een volwaardige slijterij te kun nen neerzetten. Dat de eerste Gall Gall Compact bij een Al- bert Heijn zit, is niet verras send. De twee kunnen elkaar versterken. Immers, Gall Gall profiteert van de klanten- stroom van de supermarkt en Albert Heijn biedt z'n klanten onder hetzelfde dak ook de mo gelijkheid dranken te kopen. De samenwerking heeft er ook toe geleid dat Gall Gall zes mini-slijterijen die Albert Heijn onder eigen naam runde, over neemt. Willem Klavers: 'De ruimte in een supermarktge bouw is vaak beperkt. Wij kun nen nu een volwaardige slijterij neerzetten, een winkel met des kundig personeel op veel min der vierkante meters dan nor maal.' Minder betekent dat de Compact's in grootte variëren van 50 tot 80 vierkante meter. Het lijkt moeilijk om op zo'n klein stukje toch een goed as sortiment te voeren. Klavers: 'De Gall Gall Compact heeft een smal, maar diep assorti ment. Bijzondere dranken, veel geschenkartikelen en wijnen uit de hele wereld.' Bier en fris zitten niet in het Compact-assortiment. 'Dat neemt zo'n vijf of zes schappen in beslag. Omdat de super markt volop bier en frisdranken verkoopt en wij de ruimte goed kunnen gebruiken was die keu ze snel gemaakt,' aldus Willem Klavers. Volgend jaar zullen de zes AH- winkels worden omgebouwd naar het Compact-concept. In de loop van dat jaar zullen snel meer van deze Gall Gall mi ni-slijterijen worden geopend. DECEMBER. Het is de tijd van terugkijken, de balans opma ken. En het eerste wat ik dan kwijt wil zijn de complimenten voor de Nederlandse werk maatschappijen. We zien door gaande groei en wat wellicht nog belangrijker is: dynamiek. Albert Heijn leverde een majeu re inspanning met de Bonus kaart, een fraai staaltje micro- merchandising, helemaal ge richt op het optimaal bedienen van de individuele klant. In 1999 zal die individuele klant nog prominenter op het podium staan. Ook bij Etos, De Tuinen en Gall Gall zie ik dyna miek. Kijk alleen maar naar de prachtige winkels die zij het af gelopen jaar hebben geopend. De Etos Store in Leidschen- dam, de Gall Gall Exclusief en de winkel van De Tuinen in Amstelveen. Jamin heeft dit jaar een operatie ondergaan om het bedrijfsresultaat weer positief te krijgen. Er gingen zestig winkels dicht. Het was nodig om het bedrijf weer ge zond te maken. OOK IN DE EUROPESE landen waar Ahold actiefis, constateer ik vernieuwing en beweging. In Spanje hebben we afscheid ge nomen van onze joint venture partner. Daar gaan we het nu alleen opknappen, maar ik ben er van overtuigd dat we in Spanje een leidende positie zul len verwerven. Ook in Polen zijn we na het afscheid van Metro 100 procent eigenaar ge worden van onze activiteiten aldaar. In Tsjechië is ons nieu we management vooral bezig te investeren in het vernieuwen van de Mana-winkels en het herinrichten van de organisatie om een volgende stap te kun nen zetten. De hypermarkten die Ahold daar in 1998 heeft geopend, zijn een mooi voor beeld van vernieuwing en een weg die we wereldwijd steeds vaker bewandelen. De mede werkers hebben de kunst trou wens onder meer geleerd bij hun Portugese en Braziliaanse collega's. Daarmee kom, ik aan een ander speerpunt van het af gelopen jaar: synergie. Door sa menwerking en bundeling van krachten kunnen we grote voor delen behalen. Kortom, 1998 was een dynamisch jaar voor Ahold, op velerlei gebied. Het was, om onze collega's in Azië te citeren, panta rei, wat betekent: altijd in beweging. Ook voor '99 wens ik alle Ahold-medewerkers een in zakelijk opzicht succesvol jaar toe vol nieuwe uitdagingen en op persoonlijk vlak geluk en voorspoed. Jan Andreae lid Raad van Bestuur Een volwaardige slijterij op 50 vierkante meter: bijzondere dranken, veel geschenkartikelen en wijnen uit de hele wereld

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 3