iet mens, dier en milieu 'De zeeën zijn echt een keet leeggevist' 'De boer blijft verantwoordelijk voor zijn eigen teelt' 'Begin volgend jaar concrete resultaten met kip' Aarde Waarde AGF Aarde Waarde Vis Aarde Waarde Kip Waarde ndat er helemaal geen che- ische bestrijdingsmiddelen eer worden gebruikt en er ichts een kleine groep Iers en kwekers aan de enge eisen kan voldoen. Aarde Waarde is de erkt, de consument, het Igangspunt. De klant wil flieuvriendelijkere en dier- endelijkere producten, rwacht van een bedrijf als jert Heijn dat men dat jelt, maar wil er vooral ;t meer voor betalen en |e toename, door allerlei 'maatschappelijke ontwikke ien, van de vraag naar vis ft de afgelopen jaren niet al- i een uitgebreider assorti- ït bij AH tot gevolg gehad, zijn daardoor de kwaliteitsei- aangescherpt. Aarde arde bij de vangst, kweek en ht van vis houdt vooral in dat voldoende leefruimte moet dat er geen kleur- en groei- mlatoren worden gebruikt en er zo pijnloos mogelijk wordt acht. Vissoorten die het best sen in het Aarde Waarde jramma zijn zalm en paling, n is moeilijk wild te verkrij- en Albert Heijn koopt dan gekweekte zalm. Datzelfde tvoor paling. Andere vissoor- worden toch vooral uit zee iald. Voordeel van kweek is het te controleren is en dat bvekers werken volgens de liteitsprogramma's van Al- Heijn. Erwin Roetert, pro technoloog bij de afdeling iliteit: 'Onze zalm krijgt al- voer zonder toegevoegde an- itica. Dat sluipt erin via anti- lanten, die ervoor moeten en dat het voer niet bederft. ook niet misgrijpen in de schappen. Door Aarde Waarde worden bijvoorbeeld bestrijdingsmiddelen en bemesting teruggebracht tot aanvaardbare hoeveelhe den en waar mogelijk weg gelaten. Maar het program ma gaat veel verder en richt zich ook op dierenwelzijn en dierengezondheid. In over leg met boeren, tuinders en telers wordt een reeks nor men afgesproken die met de tijd kunnen veranderen, bij- We gebruiken antibiotica alleen curatief, dus als de zalm ziek is. Maar dat is nog geen enkele keer nodig geweest.' Een ander punt uit het Aarde Waarde pro gramma voor vis is het niet ge bruiken van groeibevorderaar. Roetert: We willen dat de zalm in een natuurlijk tempo groeit. Da's beter voor de zalm en voor de kwaliteit. Groeibevorderaars geven teveel vet en water in het vlees. Een zalm past zijn grootte aan aan de leefruimte. Voelt hij zich niet prettig, dan groeit-ie niet. Kies je ervoor, zoals wij, om geen groeistimulatoren te gebrui ken, dan moet je zorgen dat de hoeveelheid zalm in een bassin in een natuurlijk evenwicht is. Want we willen natuurlijk wel dat de zalm in tweeëneenhalf jaar zo groot mogelijk wordt.' PALING: NIET MEER ALS HARINGEN IN EEN TON Ook voor paling geldt dat hij zo groot wordt als de leefruimte toe laat. Albert Heijn onderzoekt mo menteel, met twee leveranciers in het buitenland, in hoeverre paling minder intensief ge kweekt kan worden. Dan gaat het over een aanpassing die er niet om liegt. In plaats van 250 tot 300 kilo paling per kubieke meter zou Albert Heijn terug wil len naar slechts 17 kilo. Tevens zal de kweek in de open lucht plaatsvinden. Daarmee wordt een meer natuurlijke situatie na gebootst. Voor het doden van pa ling heeft Albert Heijn in het ka der van Aarde Waarde met een Nederlandse leverancier van paling een doorbraak weten te voorbeeld door voortschrij dende kennis en ervaring in de projecten. Aarde Waarde is een stapsgewijze, dynamische aanpak van regi stratie, het vaststellen van normen en het controleren daarvan met als doel steeds duurzamer te produceren. Zoals gezegd: de klant ver wacht niet anders van AH, en dat is ook de reden waar om op de producten geen Aarde Waarde keurmerk te vinden is. Flitsen maakt voor het eerst sinds de introductie van Aarde Waarde een compleet overzicht van de laatste resultaten en acties uit alle programma's. realiseren. Paling werd tot voor kort op weinig diervriendelijke manier gedood. In zout, waar door het minstens 30 minuten duurt. Met de nieuwe methode wordt de paling in pekel gelegd van - 22 graden Celsius. Binnen zeventien seconden is de paling dood. De natuurlijke situatie en de nieuwe slachtmethode komen de smaak van de paling ook ten goede. Zalm wordt op eenzelfde pijnloze manier geslacht. Die wordt eerst verdoofd met C02. 'WILDE'VIS Aarde Waarde eisen zijn veri fieerbaar wanneer de kweek in bassins plaatsvindt. Maar de meeste vis komt nog altijd uit zee. Ook daarop probeert AH via z'n leveranciers grip te krijgen. Een bekend, afschrikwekkend verhaal zijn de in netten ver strikt rakende dolfijnen bij de vangst van vooral tonijn en zwaardvis. Albert Heijn heeft schriftelijke garanties van een onafhankelijk controle instituut dat de vismethode van leveran ciers in de gaten houdt. Roetert: 'Het Aarde Waarde-project richt zich in feite op het behou den van een gezonde visstand. Overbevissing is voor veel soor ten een bedreiging en willen we vis blijven eten, en onze klanten willen dat, dan moeten wij met onze leveranciers daarvoor zorg dragen. We kunnen wel blijven hengelen, maar op een dag zijn de zeeën echt leeggevist. Wat ons betreft gaan we meer kweken in schone bassins, waarbij we reke ning houden met natuurlijke si tuaties.' De bakermat van Aarde Waarde is de gecontroleerde aardappel- groente- en fruitteelt, die al rond 1990 ontstond. Niet alleen kwam er vraag van de klant naar duurzaam geteelde AGF, ook de overheid had z'n ideeën over het gebruik van be strijdingsmiddelen en kunst mest. Belangrijkste uitgangs punt was, en is nog steeds, dat het milieu minder belast moet worden. Voor Albert Heijn zijn de principes uit het Aarde Waar de programma dan ook meer dan goede voornemens. Er zijn in de ruim acht jaar dat dit project nu loopt al flinke resultaten ge boekt. Rein Veldhuis van Buying Merchandising: 'Het gebruik van chemische bestrijdingsmid delen is stevig gedaald. Dat is ook te merken aan de industrie die deze middelen fabriceert; die is bezig steeds meer specifieke bestrijdingsmiddelen, gericht op specifieke ziektes te maken. Lie veheersbeestjes, die heel nuttig zijn, blijven met die middelen in leven.' Een ander groot milieube lastend probleem is bemesting. Albert Heijn investeert momen teel in een proef met een gecon troleerd bemestingssysteem om het enorme stikstofoverschot in de grond terug te dringen. Juist dit overschot is een grote belas ting voor het milieu. De verande rende aanpak van het telen van AGF gebeurt in nauw overleg met teler en leverancier. Ieder een doet hartstochtelijk mee, dus van 'iets opdringen' is geen spra ke. 'We kunnen alleen richtlijnen geven,' zegt Veldhuis. 'De boer is en blijft verantwoordelijk voor zijn eigen teelt.' Die verantwoor delijkheid gaat veel verder dan alleen het verminderd gebruiken van chemische middelen. Er gaan hele studies aan vooraf voordat duidelijk is waar en hoe veel er bestreden moet worden. Dat kan per gewas, zelfs per ras verschillen. Uitproberen en leren van de resultaten dus. RUPSEN EN MIEREN Een mooi, en in het kader van Aarde Waarde veel aange haald voorbeeld is de paprika teelt van Willem en Jeroen Hart man in het Friese Sexbierum. Op de meest natuurlijke manier worden hier rupsen en mieren bestreden: met kwikstaartjes. Zo goed als alle Nederlandse pro ducten zijn nu afkomstig van de telers die werken volgens het principe van Aarde Waarde. Maar dat Aarde Waarde ook de grens overgaat blijkt bij de perzikteler van Albert Heijn in Cesena, Italië. Daar laten ze het gras en onkruid gewoon tussen de fruitbomen groeien. Er wor den helemaal geen bestrijdings middelen meer gebruikt. Tussen het gras leven talloze insecten (lieveheersbeestjes, sprinkhanen) die leven van de schadelijke in dringers op de fruitbomen. Ge spoten wordt er alleen nog wan neer een plaag of ziekte dreigt. Ook bleekselderij, broccoli, bloemkolen, ijsbergsla en toma ten die uit Italië en Spanje ko men, worden geteeld volgens de Aarde waarde principes. RESULTATEN Tastbare resultaten blijken uit de volgende cijfers: werd in 1994 nog 12,7kg/ha bestrijdingsmiddel op kaskomkommers gespoten, in 1998 was dat nog maar 0,8kg/ha. Bij bloemkool liep dit van 2,7kg/ha in 1992 terug naar 0,9kg/ha nu. Ondanks alle in spanningen zijn er toch nog za ken waartegen chemische bestrij ding plaats moet vinden. Rein Veldhuis: 'Bijvoorbeeld bij de wortel kunnen we nog weinig na tuurlijks doen tegen de mineer- vlieg. Maar we gaan door met het ontwikkelen van nieuwe, milieu- ontlastende methodes. In overleg met telers en leveranciers na tuurlijk. Want het kan nóg be ter.' Albert Heijn wil bij het pro ductieproces van kip streven naar 100 procent Integraal Ke tenbeheer. In het programma 'Iedereen Kiplekker' van het pro ductschap wordt uitgegaan van 60 procent 1KB. AH gaat in z'n streven dus een stuk verder. En dat past in het Aarde Waarde- programma dat de kipinkopers en de leveranciers onlangs zijn gestart, en waarvan de concept normen inderdaad verder gaan. Category manager Wouter Me- ijerink: 'De klant verwacht van AH dat we onze verantwoorde lijkheid pakken. De basis van het Aarde Waarde programma zijn eisen die zich richten op mens, dier en milieu. Pluimvee heeft een goed imago. Gezond, niet vet. Dat moeten we vooral versterken. Daar zetten we ons voor in. Maar we willen veel meer toe naar kip geproduceerd conform de Aarde Waarde principes.' Hoe ziet dat Aarde Waarde programma voor kip eruit? "We hebben min of meer het programma voor varkens vlees als voorbeeld genomen.' COMPOSTEREN Albert Heijn kijkt ook naar mo gelijkheden om afval en mest op milieuvriendelijkere wijze kwijt te kunnen. Dan gaat het om het composteren van mest en bij voorbeeld het verkopen van ve ren aan producenten van donzen dekbedden. Albert Heijn zit met Aarde Waarde voor kip nog aan het begin. Begin volgend jaar hoopt Meijerink concrete re sultaten te kunnen melden. Deze maand inventariseerden de leve ranciers hun huidige situatie op punten als huisvesting, dieren welzijn, voeding en water, dier gezondheid en milieuaspecten.

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 7