Eerste oogst gecontroleerde tarwe stemt hoopvol AH laat preventieve antibiotica bij varkens weg Hoe Albert Heijn omg; 'Marvelo wil geen koffie die verkregen is met kinderarbeid' Aarde Waarde Brood Het afgelopen jaar werd een eerste aanzet gegeven tot een Aarde Waarde program ma voor Brood. Samen met meelleverancier Meneba werd een proefteelt gedaan met ge controleerde tarwe. Gé Happe, category manager Brood bij Al- bert Heijn: We moeten nog be scheiden zijn. Ons project staat echt nog in de kinderschoenen. We hebben tarwe geteeld met de helft minder chemische bestrij dingsmiddelen om te zien wat de kwaliteit zou zijn.' ZAANSE SNIJDER Tarwe is 98 procent van de grondstof van brood. Door de slechte weersomstandigheden is de oogst die in september van het land kwam voor de helft mis lukt. Happe: 'Je kunt schimmels voorkomen door bestrijdingsmid delen te gebruiken. Dat hebben we dus een stuk minder gedaan. Ja, we hadden gehoopt op een grotere beschikbaarheid. Voor ons brood mengen we verschil lende tarwe om de beste kwali teit te krijgen. Maar voor de juis te mix van gecontroleerde tarwe hebben we nu slechts genoeg voor een bescheiden deel, waar onder de Zaanse snijder, van het assortiment. Vanaf december zullen twee van onze zes bakke rijen het brood gaan leveren. Dat maakt het toch mogelijk met de ze proefteelt de hele keten een maal te doorlopen en da's bemoe digend. Het is een opstap naar de toekomst. Volgend jaar heb ik meer te melden', aldus een altijd enthousiaste Happe. Aarde Waarde Varkensvlees Bij de productie van varkens vlees geldt een lange lijst van tientallen richtlijnen, opgesteld in het kader van Aarde Waar de. Varkensvlees is het op een na langst lopende project (na AGF). Die richtlijnen bestrijken een groot deel van de keten. Voor beelden zijn: het verplichten van boeren om een verfijnde minera- lenbalans (o.a. fosfaten) bij te houden, het bewerkstelligen van een gezond stalklimaat (niet te stoffig) en een verplicht dag en nacht ritme voor de varkens. Ook is in de stallen afleidingsma teriaal aanwezig. Varkens spelen met kettingen die in de stal zijn opgehangen en vervelen zich daardoor niet. Verder stelt Aarde Waarde bijvoorbeeld dat de hoek waarin de hellingsklep van vrachtwagens staat bij het lossen van de varkens niet meer dan twintig graden mag zijn. Dat voorkomt dat bij het uitladen de beesten naar buiten glijden in plaats van lopen. Voor de mede werkers van slachterijen en transportbedrijven heeft Albert Heijn eisen gesteld, die gericht zijn op een juiste omgang met dieren tijdens hun verblijf in de vrachtwagens en in het slacht huis. MEER BOEREN GAAN MEEDOEN Wellicht het meest in het oog springend is de test die gedaan is met het weglaten van preventie ve antibiotica in de mestfase. Mi ke Zuidland, projectleider: 'De test heeft betrekking op varkens vanaf een leeftijd van zestien we ken. Bij deze dieren wordt geen preventieve antibiotica meer aan het voer toegevoegd. Een absolu te vereiste daarbij is dat de boe ren hun bedrijfsvoering op orde hebben. Dus onder andere goede hygiëne.' De test hep van het be gin van dit jaar tot juni. Zuid- land: "We hebben tot nog toe geen negatieve gevolgen onder vonden. Daarom breiden we de test nu uit. Meer boeren gaan meedoen. En we gaan onder an dere bekijken of onder invloed van seizoensveranderingen de Aarde Een groot bedrijf dat dicht bij de mensen staat, heeft een onwrikbare maatschap pelijke verantwoordelijkheid. Albert Heijn wil die verant woordelijkheid nemen. Wie grootschalig produceert, teelt en kweekt kan daarin niet met oogkleppen voor te werk gaan. Resultaat is natuurlijk belangrijk, maar de manier waarop dat resul taat bereikt wordt is net zo belangrijk. Bovendien vraagt ook de consument in toene mende mate om aandacht voor mens, dier en milieu in het productieproces. Om al die redenen stopte AH met de verkoop van legbatterij eieren en liep voorop met scharreleieren. Ook scharrel vlees, Max Havelaar-produc- ten en ecologische produc ten kwamen in het assorti ment. En begin dit jaar trok de introductie van biologi sche producten onder eigen merk de aandacht. Los daar van, maar minder zichtbaar voor de klant, startte AH al eind jaren tachtig met Aarde Waarde, een programma dat duidelijke richtlijnen stelt aan kwekers, telers en pro ducenten van de producten uit de gangbare teelt. Aa: Waarde is een revolutie nair programma, waarbij door registratie, controle duidelijk vastgestelde not men grootschalig produo worden geproduceerd m- extra aandacht voor mere dier en milieu. De kwalite continu controleerbaar et I prijs gaat door de massal-jf aanpak niet omhoog. Dal het verschil met bijvoorbi biologische producten. Di 3 kosten vaak wat meer, Aarde Waarde Koffie resultaten van de proef verande ren. Als dat goed gaat, dus als we ook daar geen schadelijke ge volgen ondervinden, kunnen we volgend jaar het weglaten van antibiotica vanaf zestien weken tot norm verheffen.' Alle normen uit het project zijn volgens Zuid- land wel dynamisch. Onder in vloed van wetgeving, sociaal maatschappelijke ontwikkelin gen en opgedane ervaring in het project zal het programma ver der worden aangepast. Albert Heijn sluit ondertussen ook de zeugenhouderij aan op het pro gramma. "Voor ons was de mest fase de eerste stap, omdat die het dichtst bij de winkels staat', zegt Zuidland. 'Maai- op korte termijn zullen we de hele keten in het programma opnemen.' Vanaf be gin volgend jaar zal al het var kensvlees uit het Aarde Waar de programma afkomstig zijn. nderhalf jaar geleden begon Iarvelo met het selecteren van plantages en koffiekwalitei- ten in Costa Rica. In het kader van het "Suscof" (lees: Sustaina ble Coffee, duurzaam verbouwde koffie) - project wil Ahold haar klanten nog meer milieu- én mensvriendelijk geproduceerde koffie aanbieden. Vanaf januari 1999 gaat Marvelo deze koffie voor Ahold inkopen. De manier waarop dit gebeurt verschilt van de "normale" gang van zaken. Ward de Groote, inkoper bij Marvelo: 'We kopen rechtstreeks bij de bron in. Er vindt geen tus- senverkoop plaats, dus de teler krijgt een hogere prijs voor zijn koffie.' Het Suscof-project past volgens De Groote perfect in Aarde Waarde: 'Aarde Waarde gaat niet alleen over mi lieu en diervriendelijkheid, maar De school 'van Marvelo' in Guatemala ook over de waardigheid van mensen. Dus vinden wij het be langrijk dat telers een goede prijs krijgen, en willen we ook absoluut niet dat er kinderar beid aan de koffieproductie te pas komt. Maar door een te groot aantal kinderen voor twee klas lokalen in Guatemala, waar wij in een soortgelijk project partici peren, is de kans groot dat juist die kinderen in het productiepro ces worden ingezet. Om dat te voorkomen hebben we er een school neergezet, waar die kinde ren nu heen kunnen.' VERSCHERPTE WETGEVING Niet alleen op sociaal-econo misch gebied, maar ook wat be treft het milieu is de Suscof-kof- fie een prima initiatief. Verschil lende partijen, waaronder Ahold en het Economisch instituut EIM in Nederland en Funde- cooperación in Costa Rica, onder steunen milieuprogramma's en sturen de koffieboeren in het productieproces, waarbij ervan wordt uitgegaan zo weinig moge lijk schade aan het milieu toe te brengen. De pulp en het gefer menteerde restwater die bij het wassen van de koffiebonen vrij kwamen, waren het grootste pro bleem,' zegt Ward de Groote. 'Dit kon gewoon in de rivieren ge dumpt worden.' Een verscherpte wetgeving verbiedt inmiddels het lozen van ongezuiverd afval water. Of het Suscof-project een succes wordt moet nog blijken, maar de wil is zeker aanwezig. De Groote: Duidelijk mag zijn dat de verantwoording veel ver der gaat dan het inkopen d een zo goedkoop mogelijke 1ï En die verantwoording wij graag nemen.' De koffie het Suscof-project wordt es 1 derdeel van de melange Perla Mild. In februari wonjfs koffie verscheept vanuit Rica, dat gelukkig niet erne In getroffen door de orkaan In maart ligt de koffie in de kei. De koffie uit Guatema) 11 al in de Perla Mild.

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 6