'Ahold heeft een goed verhaal te vertellen. Dat scheelt' 4 RvB-lid Michiel Meurs over Euro's, emissies en roadshows VIJF KEER KIEZEN AHOLD FLITSEN NOVEMBER 191 De kick van een geslaagde overname, de dynamiek van een roadshow, de spanning van een emissie. Wie denkt dat het leven van een financiële man aan de top van Ahold saai is, moet met Michiel Meurs (48) gaan praten. Flitsen deed het en ontmoette een gedreven econoom, het jongste lid van de Raad van Bestuur. Gefeliciteerd met de succesvolle afronding van de emissie. De om standigheden waren niet best. Heb je slapeloze nachten gehad? 'Geen moment. Het beurskli- maat was turbulent, maar we hebben geen risico's genomen. De emissie bestond uit gewone aandelen en converteerbare obligaties. Dat laatste was voor Ahold de eerste maal. Bij een converteerbare obligatie heeft de belegger de garantie dat-ie altijd het aankoopbedrag van z'n obligatie terugkrijgt. Nooit minder. De andere kant is dat hij niet direct bij stijging van de koers geld gaat verdienen. Be leggers kochten bij de laatste emissie de converteerbare obli gatie voor 52,80. Ze gaan pas geld verdienen bij 64,50. Een converteerbare obligatie is ty pisch een instrument dat je in zet bij een onrustige markt. Was de emissie trouwens mis lukt dan hadden we een minder wenselijk alternatief moeten gebruiken, maar er zou geen man overboord zijn geweest.' Was het een moeilijke emissie? 'Wat is moeilijk? Een emissie plaatsen is makkelijker dan een DC runnen. En we hebben een heel geroutineerd team met kennis van alle financiële in strumenten. Banken vinden ons vaak lastig, omdat we alles zelf al weten. Dat is zo. We zijn er goed in. Ahold heeft in een dik ke twee jaar drie emissies ge daan en heeft tien miljard gul den opgehaald. Daar hebben we een aantal aankopen van super marktketens in Latijns-Ameri- ka en de VS van kunnen beta len. Dat doen maar weinig be drijven op de wereld ons na.' Om de emissie te ondersteunen zijn jullie roadshows gaan doen. Een nieuw fenomeen. Het klinkt een beetje als theater. We maken echt geen danspas jes voor de beleggers. We zeg gen ze dat we een aantal aande len in de aanbieding hebben. We doen uitspraken over onze winstgroei per aandeel, het ren dement, we geven inzage in ons bedrijf. Het geheim is een gron dige voorbereiding en een goed verhaal. Ahold heeft natuurlijk een goed verhaal te vertellen. Dat scheelt.' Wie zitten er in de zaal? Vermogensbeheerders van ban ken, verzekeraars, pensioen fondsen. Grote institutionele beleggers. Van over de hele we reld. We doen die roadshows in twee teams. Eén onder leiding van Cees van der Hoeven, de ander onder mijn leiding. Ik denk dat we in tien dagen alle bei zo'n zeventig, tachtig perfor mances hebben gegeven. En dan moet dat verhaal de tach tigste keer net zo enthousiast zijn als de eerste.' Is dat allemaal echt nodig. Ahold heeft zich toch zo langzamerhand wel bewezen op de financiële markten? 'Het aandeel Ahold wordt als relatief duur beschouwd. Je be taalt per aandeel ongeveer 25 keer de winst. Dat is een veel gebruikte maatstaf. De reden dat men bereid is die prijs te betalen is dat we groei beloven. Met groei bedoelen we dan winstgroei. We moeten aan de financiële markten telkens blij ven uitleggen waar die groei vandaan zal komen. Dat is ook de reden waarom we bij Ahold altijd bezig zijn met kostenbe heersing. Een tweede reden waarom men bereid is een hoge prijs voor ons aandeel te beta len is de verhouding tussen risi co en opbrengst van een aan deel Ahold. Je hoeft geen extre me pieken en geen extreme da- RvB lid Michiel Meurs We legden Michiel Meurs vijf afwegingen voor. Hij mocht er een kiezen en heel kort toelichten. CRISIS OF KANS? Antwoord: Kans, altijd positief blijven OMZET OF WINST? Antwoord: Winst, natuurlijk WALL STREET OF BEURSPLEIN? Antwoord: Wall Street, eredivisie RATIO OF GEVOEL? Antwoord: Laat ik het zo zeggen: als een ander het gevoel doet, doe ik de ratio. MONEY MAKES THE WORLD GO 'ROUND OF ALL YOU NEED IS LOVE? Antwoord: All you need is love. len te verwachten. Ons aandeel is net een dure auto. Je betaalt wat meer, maar je hebt ook minder onderhoud.' De koers was laag ten tijde van de emissie. Was het niet beter ge weest om nog even te wachten. Dan hoef je minder aandelen uit te geven om die vier miljard bij el kaar te krijgen? "Nee, daar hebben we geen spijt van. Kijk eens, iedereen die er in is gestapt staat nu op winst. Dat stemt de beleggers tevre den.' Je laatste interview in Flitsen da teert uit 1993, vlak na de notering van Ahold aan de New York Stock Exchange. Toen was dat een hoog tepunt in je carrière. Wat staat er nu bovenaan je lijstje? 'De acquisitie van Stop Shop. Dat is echt belangrijk geweest. Daarmee zaten we in een keer bij de grootste supermarktbe drijven van Amerika. Dat we genoteerd zijn aan Wall Street is goed voor het aanzien van het bedrijf. Maar de meeste aandelen Ahold worden nog al tijd verhandeld op het Beurs plein in Amsterdam.' Ander onderwerp: de Euro. Blij mee of niet? "Nee, niet blij mee. Om verschil lende redenen. De consument gaat een lange periode van on duidelijkheid tegemoet en de invoering brengt hoge kosten met zich mee. Een dergelijke exercitie is nooit eerder ver toond. Niemand weet hoe het zal gaan. In Frankrijk hebben ze in de jaren '50 de franc door duizend gedeeld. Het heeft ze ker een generatie geduurd voor dat men daarmee overweg kon. Je hebt nog oude Fransen die in duizenden rekenen.' Maar de Euro zou het voor de con sument juist makkelijker moeten maken. 'Prijstransparantie, ja. Dan weet je dat een fles olijfolie in Lissabon één euro kost en in Nederland anderhalve euro. Dan denk ik: nou en? Wat heeft de klant daaraan? Als je nu in Parijs iets koopt, kun je toch ook bij benadering uitrekenen wat het kost in guldens. Kijk, ik snap dat de Euro een logisch gevolg is van de gemeenschap' pelijke markt en dat één valuta het beste is voor de Europese Monetaire Unie, maar een be drijf als Ahold schiet er echt niets mee op.' Ook niet omdat er geen wissel koersen meer bestaan? 'Nee, als wij handelen met Eu ropese leveranciers worden de meeste facturen verstuurd in guldens. Van wisselkoersen hebben wij geen last. Boven dien, als Ahold geld gaat wisse len gaat het om zulke bedragen dat het voordeel van het verval len van de wisselkoersen gering is. Zeker ten opzichte van df kosten die de invoering van df Euro met zich meebrengt.'

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 4