Joodse én niet-Joodse klant kopen kosher food bij AH 'Als het goed gaat met de wijk, gaat het goed met Albert Heijn' 9 Handboeken jamln vol ideeën om meer klanten te trekken AH 1363 speelt in op lokale behoeften in Amsterdamse Beethovenbuurt HART LANGE TERMIJN Via OPS wordt een wijk aan alle kanten tegelijk aangepakt CHALLES EN BOLUSSEN RABBINAAL TOEZICHT AH draagt steentje bij aan leefbare wijken GRATIS RITJE LOKALE RECLAME AHOLD FLITSEN OKTOBER 1998 nu eenmaal niet alleen op toplo caties,' zegt Crassee. 'Je vindt ze ook in buurten waar mensen minder te besteden hebben. Ook deze mensen zijn gewaar deerde klanten en vaak wonen onze medewer kers in de directe omgeving. Dat maakt dat de be trokkenheid bij de buurt groot is en dat willen we ook laten zien.' Via OPS wordt een wijk aan alle kanten tegelijk aangepakt. In Enschede bij voorbeeld, wor den binnenkort nieuwe wonin gen gebouwd op het voormalige industrieterrein Roombeek, dat tegen Deppenbroek aanligt. En het nu nog sterk verouderde winkelcentrum, met onder meer een Albert Heijn, is straks het kloppend hart van drie buurten. Het derde onderdeel van de facelift is veiligheid, het vierde is werkgelegenheid. Al- bert Heijn krijgt daarin een taak. 'Op dit moment zitten we nog in het stadium van plannen maken. Onder meer over hoe mensen uit de wijk kunnen worden opgeleid voor werk. En er is werk zat: niet alleen Al- bert Heijn, ook OPS-partners als Blokker, de postkantoren en McDonalds kun nen mensen ge bruiken.' Begin volgend jaar worden de plannen uitge voerd. Ondanks het feit dat het project in En schede nog in de kinderschoenen staat, neemt van de kant van andere gemeenten de belang stelling rap toe. 'Een goede ont wikkeling,' vindt Crassee. 'Als corporaties, bedrijven, instellin gen en gemeenten hun kennis en geldpotjes samenvoegen, kun je veel meer bereiken. Het is een lange termijninvestering, maar als het lukt worden alle partijen er beter van. Als het goed gaat in de wijk, gaat het goed met ons.' In Amsterdam-Zuid, waar de beroemde Beethoven- straat ligt, wonen veel Joodse mensen. En omdat in het Albert Heijn-fiiiaal in de aangrenzende Gerrit van der Veenstraat lokaal ondernemerschap de normaal ste zaak van de wereld is, verkoopt men er - wat men noemt - kosher food. Supermarktmanager André Bosboom neemt ons bij binnen komst direct mee naar het schap met het kosher versas sortiment. 'Salades zoals hu mus en baba anush, maar ook falafel en koshere kaas', wijst hij aan. Aan de andere kant van de winkel staat het voor verpakte deel van dit typisch Joodse assortiment. Een blik op de producten - matzes, crac kers, zoutjes, bouillons, soepen, geflllte fish, Israëlische wijnen en zuur - toont misschien een wat andere uitstraling dan de rest van de AH-schappen, maar geeft nog geen antwoord op de vraag wanneer een product kos her is. Daarvoor moeten we bij ver koopmanager Vers Renée Mof zijn. Zij is zelf van Joodse af komst en heeft het kosher as sortiment onder haar hoede. 'Bij de producten die wij verko pen zijn vanuit de Joodse ge loofstraditie een aantal zaken belangrijk', zegt ze. 'Ten eerste mogen producten geen dierlijk vet bevatten. En in plaats van gewone kaas verkopen wij kaas waar plantaardig stremsel in zit. In gewone kaas zit stremsel uit de koeienmaag en dat is niet kosher. Op vleesgebied zijn her kauwers met gespleten hoeven kosher. Vissen en andere zee dieren moeten schubben en vin nen hebben. Maar kosher vlees en vis verkopen we hier niet. Wél speciaal brood op vrijdag, challes. Dat eten veel Joden op zaterdag, sabbat, de rustdag. Ook bolussen met gember gaan hier op vrijdag als warme broodjes over de toonbank.' Hoe weet je zeker dat produc ten kosher zijn? André Bos boom: We krijgen deze produc ten geleverd via bekende Jood se leveranciers, bovendien is ons gehele kosher assortiment rabbinaal gekeurd. Rabbijnen houden regelmatig toezicht op de bestandsdelen van produc ten én de productieprocessen. Bovendien verschijnt jaarlijks een zogenaamde kashroetlijst, waarop alle koshere producten staan. Ook reinheid is belang rijk. Dat heb ik geweten toen Pesach, het Joodse Paasfeest in aantocht was.' Renée haalde al le schappen met kosher food Livia Nelstein (I) en Roeland van Praag bij het kosher brood leeg en zette de winkelvoorraad achter in het magazijn. Ze be stelde een compleet nieuwe voorraad voor de verkoop en legde de nadruk op gistloze Pes- ach-producten, zoals soepen en matzes. 'Zóveel matzes, dat ik dacht dat we ze nooit zouden verkopen.' Renée speelde echter in op de Joodse tradities en kreeg gelijk. 'Acht dagen lang eten Joodse mensen geen brood en andere gistproducten', ver duidelijkt ze. 'Dat doen ze ter herdenking van de uittocht van de Joden uit Egypte. Onderweg hadden ze geen tijd om het brood te laten rijzen, vandaar. Die matzes waren dus na acht dagen allemaal verkocht.' Ook in de Amsterdamse AH-su- permarkten Food Plaza, Corne lls Troostplein en Gelderland- plein verkoopt men kosher food. Enige tijd geleden schreven we het al: elke Jamin-winkel kent binnen afzienbare tijd een assortiment met bijbe horende uitstraling dat naadloos aansluit bij de buurt waarin de winkel staat en de mensen die er langskomen. Om nog nadrukkelijker in te spelen op de lokale markt, ontvingen alle Jamin-winkels bovendien het 'Handboek lokale activiteiten' en het 'Handboek lokale reclame'. In het eerste boek staan veel ideeën die voor actie en aan dacht in en om de winkel krui nen zorgen. *Meer vermaak zorgt voor meer traffic', aldus communicatiemanager Alette Zeijlstra. 'Dus kunnen winkels nu bijvoorbeeld tijdelijk be schikken over het 'rad van Ja- min'. Klanten kunnen eraan draaien, waarna het rad hun kortingspercentage op actiepro ducten aanwijst. Onze winkels kunnen ook het 'kraak de kluis'- spel bestellen. Je deelt dan op straat cijfercodes uit. Klanten kunnen met hun code een in de winkel opgestelde kluis kraken. Lukt het, dan zit er een leuk verrassingspakket in.' bestelformulieren geven win kels hun actie door, waarna ons promotiebureau advertenties en flyers volgens een vast stra mien ontwerpt en opstuurt. Bij bepaalde aanbiedingen worden productafbeeldingen toege voegd. De winkels hebben dus weinig omkijken naar de pro ductie van reclamemateriaal. De uniformiteit waarmee Ja- min ook lokaal naar buiten treedt is een ander voordeel van deze werkwijze. Elke winkel moet natuurlijk zelf de ideale mix van op de lokale markt in te zetten acties en reclame be palen. Maar ik benadruk: wie hiermee aan de slag gaat, zal zeker meer klanten trekken.' Ook het uitdelen van muntjes waarmee kinderen op de mg van mechanisch bewegende die ren 'kiddy rides') een gratis rit je kunnen maken, kleurwed- strijden en binnenkort ook kin- derschminken en levensgrote, bellen blazende clownspoppen behoren tot de mogelijkheden. De coördinatie van de aanvraag en levering van materialen en attributen loopt via het Jamin- kantoor in Oosterhout. Half oktober werd ook het 'Handboek lokale reclame' ver spreid. Daarin worden meer mogelijkheden geboden om lo kale reclame te maken. 'Via De regering vindt dat oudere stadswijken een opknapbeurt verdienen. Een mooi winkelcentrum, meer veiligheid, betere huizen en werkgelegenheid. Albert Heijn wil daar graag bij betrokken zijn. Zoals in de wijk Deppenbroek in Enschede. De gemeente werkt er samen met een aantal bedrijven, waaronder Albert Heijn, aan een verbetering van de leef baarheid van de wijk. Sinds een half jaar zit Rob Crassee (Aliold Vastgoed) na mens Albert Heijn als project leider in het OverlegPlatform Stedelijke Vernieuwing (OPS). In het OPS werken negen orga nisaties samen. Dat zijn bedi'ij- ven, zoals AH, Randstad en Blokker, maar ook woning- bouworganisaties. Als een ge meente daar oren naar heeft, maken ze een gezamenlijk plan om een bepaalde wijk op te knappen. 'Onze winkels staan

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 9