BI-LO in kleuren van universiteit Giant Food maakt 'verse' herstart Ahold bouwt eigen DC in Shanghai Ahold koopt belang Metro in Poolse joint venture BERICHTEN UIT LATIJNS-AMERIKA STUDENTIKOOS WINKELRUIMTE CREËREN P ACCENT VERLAAGD Toen Ahold Disco Supermerca- dos in Argentinië en Santa Isa bel in Chili overnam, waren er al plannen om de logistiek te ver beteren. Maar bij het uitvoeren daarvan wilde men graag de er varing van Ahold gebruiken. Dat was de aanleiding om ons hier naartoe te sturen. Op dit moment worden de meeste producten rechtstreeks door de leveranciers aan de winkels gele verd. Per leverancier zijn dat steeds relatief weinig producten en dus komen er enorm veel kleine vrachten naar de winkels. Dertig of veertig auto's per dag is geen uitzondering. Dat is ver velend voor de winkel: het is niet goed te plannen en de zen dingen komen bijna nooit op tijd; soms zelfs helemaal niet. Om te zorgen dat de winkel geen "nee" hoeft te verkopen moeten ze voorraad houden. Toen ik dit bij Disco voor het eerst zag, had ik direct weer de beelden van Tsjechië in 1990 voor ogen. Ook daar was het magazijn soms net zo groot als de winkel zelf. Vandaar dat we nu bezig zijn met het bouwen van twee grote distributiecentra in Argentinië en in Chili. De leveranciers kun nen dan straks al hun producten bij het distributiecentrum afleve ren en de winkel wordt dan net als bij Albert Heijn bevoorraad op vaste tijden, met drie of vier auto's per dag. Daardoor zal het proces voor Disco beter te plan nen zijn en kunnen zij straks het winkelmagazijn gaan gebruiken voor de verkoop van artikelen in plaats van voor de opslag ervan. Inmiddels wordt er druk ge bouwd. In de tweede helft van volgend jaar moeten we open. Dus werk genoeg! Krap 10.000 mensen wo nen er in Clemson, South Carolina (USA), het werk gebied van Ahold-keten BI-LO. Maar op de nabij gelegen campus van de universiteit leven en werken nog eens 16.000 studenten. Toch moest de bevolking het tot voor kort stellen zonder super markt. Een handjevol conve nience stores, kleine kruide nierswinkeltjes van hooguit 400 vierkante meter, voorzag de lo cals en de studenten van hun levensbehoeften. De gemeente en de universiteit verzochten BI-LO al herhaalde malen om een supermarkt. En sinds au gustus staat er dan ook een op merkelijke winkel, gestyled in de kleuren van de universiteit. Oranje en paars in plaats van het vertrouwde rood en zwart, waarin BI-LO zich normaliter hult. Een staaltje lokaal onder nemerschap. Behalve dat er veel studenten parttime in de winkel werken, komt het grootste deel van de klanten ook van de universiteit. Het laat zich raden dat de nieu we BI-LO een ruime keus heeft in snel-klaar-maaltijden en an dere studentikoze boodschap pen. BI-LO in studentenstad Clemson: voor één keer in oranje Ahold is volledig eigenaar geworden van haar activi teiten in Polen. Dat werd op 2 oktober bekend ge maakt. Tot die tijd deelde Ahold de Poolse verrichtin gen met detailhandelsbedrijf Metro. Ahold zal alle aan delen overnemen en de activiteiten voortzetten onder de naam Ahold Polska. "Polen biedt voortreffelijke kansen voor verdere groei', zegt Ahold-bestuurder Jan Andreae in een kort commen taar. 'De beslissing past goed in onze strategie en komt op het juiste moment.' In Polen heeft Ahold nu 70 winkels. Naast, supermarkten behelst het winkelpakket hypermark- ten en discountwinkels. In 1995 zette Ahold voet op Pool se bodem, samen met het Duit se supermarktbedrijf Allkauf. Allkauf werd eerder dit jaar door Metro overgenomen. AHOLD FLITSEN OKTOBER 1998 BUITENLAND Vorige maand maakten we kennis met Gert ter Harmsel (47) die samen met zijn vrouw Anne-Marie en hun jong ste zoon in Buenos Aires woont. Zijn eerste column be gon met een vakantie, maar inmiddels is hij weer hard aan het werk. Fresh Ideas, Great Values. Onder die noe mer gaat Giant Food de concur rentie te lijf. Giant Food Inc., Ahold's nieuwe aanwinst, heeft de laat ste jaren in en rond Washington te maken gehad met groeiende concurrentie. Maar het bedrijf maakte begin september plannen bekend, waarmee men zich in een klap wil onderscheiden van welke concurrent dan ook. Giant heeft in de regio Was hington de kruideniersbranche jarenlang gedomineerd. Maar de laatste drie jaar, eigenlijk vanaf het moment dat oud-pre sident Izzy Cohen overleed, hebben experts al geroepen dat de legendarische service, waar op het bedrijf z'n reputatie bouwde, verminderde en de kwaliteit niet meer zo 'outstan ding' was. Met de nieuwe plannen, waar aan de directie meer dan een jaar in stilte werkte, vecht Giant terug. De slogan die bij het plan hoort en die in alle winkels zal hangen, luidt: Fresh Ideas, Great Values. Fresh kan men in dit geval dub belzinnig opvatten. Giant be doelt er de nieuwe start mee, maar ook het accent dat in het marketingplan wordt gelegd op het versassortiment in de win kels. Het aantal producten in deli en vlees zal toenemen, er zal de hele dag vers brood ge bakken worden en klanten zul len meer mogen proeven voor het kopen. Maar dat is niet het enige dat verandert. Vierduizend basis producten, zoals cereals en melk, zijn blijvend in prijs ver laagd en de medewerkers heb ben een nieuwe outfit van polo shirt en kaki broek. Volgens vice-president Terry Gans is de nadruk op kwaliteit en service niet revolutionair. "Het is goed beschouwd een te- Net buiten de Chinese stad Shanghai heeft Ahold een ei gen distributiecentrum ge bouwd dat de ruim veertig winkels van TOPS gaat bele- veren. Het DC is niet groot voor Nederlandse begrippen, in totaal zo'n 3000 vierkante meter, maar het voldoet uit stekend aan de eisen die TOPS nu en in de komende jaren stelt aan de belevering van verse producten. Het nieuwe DC staat pal naast het DKW-distributiecentrum van TOPS. Nu nog ziet men in de Chinese miljoenenstad de boeren met hun handkarren aan de achter deur van de winkels hun fruit en groenten lossen. In het ver volg zullen de boeren 's och tends vroeg verzamelen bij het distributiecentrum. Voordeel van een eigen distributiecen trum is dat er een centrale rugkeer naar onze core busi ness.' Op de vraag of de overna me door Ahold iets met de nieu we plannen te maken heeft, zegt president Pete Manos: 'Ahold heeft op dit punt geen enkele eis aan ons gesteld.' Vol gens retail-experts kunnen de plannen van Giant Food zeker succesvol zijn. Het gevecht is de afgelopen jaren vooral gevoerd op prijs en niet zozeer op kwali teit en service. kwaliteitscontrole plaatsvindt. Bovendien kan de belevering zo veel beter worden gegaran deerd. Winkels zijn niet meer afhankelijk van één enkele toe leverancier. Giant's nieuwe look: polo shirt en kaki broek. In het Giant-blad WeNews wordt alle medewerkers aanbevo len nette bruine of zwarte schoenen bij de outfit te dragen en een riem om de broek. Daarnaast worden in het DC onder meer bananen, meloenen en ander fruit verwerkt tot fruitmaaltijden, een populaire kant-en-klaar hap in de TOPS- winkels. Plaatjes als deze zal men in de toekomst alleen nog kunnen schieten bij de poorten van het DC aan de rand van Shang hai.

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 5