Twee Etos-winkels bij vijf beste drogisterijen Medewerkers De Tuinen krijgen cursus Aromatherapie Wijzigingen Centrale Slagerijen Verkiezing 'drogisterij van het jaar' Synergie 'Je hele bedrijfsvoering wordt doorgelicht. Daarna komen er mystery shoppers' EERVOL Eerste franchiser Shell tekent contract met AH BLOEMEN TREND PUNTJES OP DE I ZORGVULDIG BAAN AHOLD FLITSEN OKTOBER 1998 SYNERGIE IS ALS HET CEMENT TUSSEN DE STENEN, waarbij de stenen onze werkmaat schappijen voorstellen, zowel nationaal als internationaal. Als het cement ondeugdelijk is, kan je er zelfs geen klein muurtje mee metselen. Maar is het van goede kwaliteit, dan kun je er grote gebouwen mee maken. IN DE AFGELOPEN JAREN heeft Ahold leidende posities ver kregen in zeventien landen, die wij verder zullen uitbou wen. Eén van onze sterkste punten is onze gedecentrali seerde organisatie, waardoor wij in al die landen met loka le kennis en kunde maximaal kunnen inspelen op de wen sen van de consument. Maar er is wel een belangrijke voor waarde die wij moeten invul len: met behoud van onze ge decentraliseerde kracht, de lokale kennis, toch de schaal voordelen binnenhalen die we als groot, wereldwijd bedrijf kunnen verkrijgen. Dat heet synergieen er bestaat geen taakgebied binnen Ahold dat hier niet op de één of andere manier mee te maken krijgt. IN DE VS hebben we al een goed begin gemaakt met deze ontwikkeling. Met Project Compete zijn inmiddels tussen de grote werkmaat schappijen allerlei structuren ontstaan waardoor grote schaalvoordelen worden bin nengehaald. Ook worden daar vergelijkbare taken en toepassingen tussen de ver schillende werkmaatschap pijen naast elkaar gelegd. Daarna wordt er gekeken bij welke werkmaatschappij een bepaalde toepassing het beste wordt uitgevoerd. Tenslotte voeren we dit over de gehele linie in. Gevolg: een betere prestatie. EEN SOORTGELIJKE ONTWIKKELING zal gaan plaatsvinden tussen onze maatschappijen in Azië, in Zuid-Amerika en ook in Europa. Wanneer deze vier werelddelen vervolgens wor den verbonden, hebben we een prachtige structuur om het wereldspel te spelen. MAAR DE GROOTSTE BELEMMERING voor het reali seren van deze ambitie ligt- bij onszelf. Als wij erin sla gen om de bereidheid op te brengen om over onze lokale muurtjes heen te stappen, dan garandeer ik u, zijn we onverslaanbaar. Rob Zwartendijk lid Raad van Bestuur Een blij team van Etos Rens: Twee-en-een-halve maand lang zaten ze in spanning. Wel of niet, dat was de hamvraag. Het antwoord kwam op maan dag 5 oktober, in 't Spant in Bussum. Vijf genomineerde drogisterijen hoorden de uitslag van de "Drogisterij van het Jaar"- verkiezing. En Etos viel weer in de prijzen. De tweede prijs ging naar Heerenveen, naar franchisevestiging Rens; Etos Brusselsepoort in Maastricht kreeg een eervolle vermel ding. Esther en Roland Rens, eigena ren van de vestiging in Heeren veen, zijn absoluut tevreden met de behaalde tweede prijs. Meer dan tevreden zelfs', lacht Roland. 'Het is al een hele eer dat we genomineerd werden, en dan nog de tweede prijs winnen ook. Echt fantastisch.' Om genomineerd te worden voor de verkiezing diende de drogisterij een uitgebreid vra genformulier in te vullen. 'Je hele bedrijfsvoering wordt door gelicht,' vertelt Roland. "Daarna komen er "mys tery shoppers", incognito juryle den die zich ge dragen als klan ten. Die bekij ken alles wat los en vast zit aan de winkel. Hoe presenteer je je assortiment, bij voorbeeld. Maar ook het personeel wordt getest: hoe gaan zij om met lastige klanten, zijn ze bekwaam in het geven van adviezen. Voor alle onderzochte zaken worden pun ten toegekend. En dan word je genomineerd. Of niet. Natuur lijk wil je graag eerste worden, maar dat wil iedereen,' aldus Roland Rens. 'Het was trou wens kantje boord; de DA die eerste werd had maar één punt- je meer dan wij.' De feestvreug de was er echter niet minder om. 'Er werd gedronken, gela chen en gedanst in 't Spant dat het een lieve lust was. Want zo'n verkiezing is niet niks.' De nummers vier en vijf kregen een eervolle vermelding, waar onder Etos Brusselsepoort in Maastricht. 'Het feit dat je bij de beste vijf drogisterijen van Nederland hoort, dat is toch ge weldig", vindt bedrijfsleidster Marij Fonsaer. 'Met onze be haalde 'Eervolle Vermelding' krij gen we al zoveel publiciteit, dat houd je niet voor mogelijk.' De Etos-directie schonk het vol tallige personeel van de twee winkels een lang weekend naar Londen. Daar naast zijn de taarten, geluk wensen en bloemen, geschon ken door leveranciers, klanten en collega's, bijna niet te tellen. Roland Rens: 'We leven nu nog in een winnaarsroes, maar als dat over is, gaan we weer ge woon verder met ons werk. Want uiteindelijk gaan we toch voor onze klanten.' rechts Hillie Koopstra, midden Esther en Ronald Rens, achter Sylvia Hofstra Aromatherapie wordt in Nederland steeds populairder. De uit het oude China stammende therapie waarbij door ver damping van etherische oliën lichaam en geest worden ge stimuleerd, kent velen toepassingen. Om vragen over de ve len soorten oliën te kunnen beantwoorden en de klant nóg beter te informeren namen de medewerkers van De Tuinen een avond plaats in de schoolbanken om een cursus Aroma therapie te volgen. Aromatherapie-specialiste en fi liaalmanager van De Tuinen in Utrecht Janina Michel, reisde (Vervolg van pagina 1) automobilisten. Het is even wennen maar de eerste ervarin gen zijn positief. Snellopers? Melk, dat is al een paar maal uitverkocht geweest.' Wat is het geheim van het suc ces van Albert Heijn en Shell? Dré Romme: 'Het succes zit in de tijdwinst. De huidige klant is continue bezig met het kopen van gemak. Zie jij nog op zater- pniddag mensen met een emmertje water hun auto was sen? Ze gaan liever naar de wasstraat. Met gemak koop je vrije tijd. Dat geldt ook voor de boodschappen. Als je nog een paar kleine boodschappen nodig hebt of geen zin hebt om te ko ken, ga je niet een eind rijden of de hele supermarkt door, als je die boodschappen ook bij de pomp kunt meenemen. Je slaat twee vliegen in één klap. Tan ken en boodschappen doen. On ze winkels zijn ook het adres voor de vergeten boodschap, omdat we op zondag open zijn en 's avonds tot elf uur. Sommi gen zijn zelfs 24 uur open.' De winkels zijn niet groot. De afmetingen variëren tussen de 50 en de 120 vierkante meter. Het assortiment is afgestemd op gemak. "Veel koeling', zegt Romme. We verkopen relatief veel verse gemaksproducten, zoals panklare groenten. Dus gemengde salade verkopen we wel, maar geen krop sla.' Het tankstation in het centrum van Brielle werd in de openingswe ken bijgestaan door medewer kers van het plaatselijke AH-fi- liaal. Dat is een standaardpro cedure. Romme: 'De stations manager wordt de fijne kneep jes van het vak bijgebracht door een ervaren medewerker van het plaatselijke filiaal. Dat werkt heel goed. Je ziet vaak al snel samenwerking ontstaan. Dan brengen de filialen op za terdag bijvoorbeeld hun bloe men die over zijn naar de Shell/AH-gemakswinkel. Kun nen die ze nog op zondag verko pen.' Er is nog veel werk aan de win kel, maar Shell en Albert Heijn willen met hun initiatief de con currentie voorblijven. Romme tot slot: 'Het samenwerken van retailers en oliemaatschappijen is inmiddels een trend. Elke oliemaatschappij heeft z'n eigen retailer. C1000 met BP/Mobil en Esso met Vendex. We moe ten scherp blijven.' afgelopen maand het hele land door om in zes cursusavonden de winkelmedewerkers van de Tuinen alles te vertellen over verdamping van etherische oliën, aromabranders en meng- hoeveelheden. 'Aromatherapie is niet alleen bij klanten gewild, ook onze mensen zijn overal zeer enthousiast. Groningen of Amsterdam, de opkomst was bijna overal honderd procent.' Janina heeft zich verbaasd over de hoeveelheid kennis die al binnen de Tuinen op dit gebied aanwezig was. 'De werkingen en toepassingen van de diver sen oüën waren in grote lijnen al bekend,' vertelt Janina. 'Ik heb een algemeen verhaal ver teld waarin ook de geschiede nis, menghoeveelheden, en toe passingen in combinatie met huid, bad en massage-olie aan bod kwamen.' Aan het eind van de avond moesten de cursisten zelf een aromatherapie-behan delplan voor een fictieve klant maken. Amanda Regalado, ver koopster bij De Tuinen in de Amsterdamse Leidsestraat, is zeer te spreken over de cursus. 'Aromatherapie is behoorlijk uitgebreid. Daarom was het goed om eens wat dieper in te gaan op de werking van de plantengeurstoffen en bijvoor beeld het mengen van de geur- stoffen met een amandel-basis- olie. In de winkel zullen we niet snel meer verrast worden en de klant uitgebreid en vakkundig kunnen helpen.' (Vervolg op pagina 1) en er overcapaciteit ontstaat wanneer Eindhoven ook zou blijven draaien. In de Noord-Brabantse stad is niet echt verrast, maar wel te leurgesteld gereageerd. De on dernemingsraad van de Vers Vlees Organisatie werd twee dagen voor de bekendmaking op de hoogte gesteld. OR-voor- zitter Koos Sleddens, zelf werk zaam in Eindhoven: "We zagen het al een tijdje aankomen. Als OR zullen we er vooral voor wa ken dat alles zorgvuldig ge beurt.' En verder: 'Eindhoven is erg, maar laten we niet verge ten dat ook de roosterwijzigin- gen voor de medewerkers in Groenlo en Zaandam ingrijpen in hun priveleven.' Medewer kers ontvangen voor het wer ken in het nieuwe rooster overi gens wel een toeslag.' Alle medewerkers van CS Eind hoven krijgen een baan aange boden in Groenlo of Zaandam. Medewerkers die die overgang willen maken, worden door Al- bert Heijn op alle mogelijke ma nieren ondersteund. Maar niet iedereen zal staan te springen om te verhuizen. Degenen die in de regio Eindhoven willen blijven, worden tenminste één jaar begeleid bij het vinden van ander werk. Dat kan uiteraard binnen Ahold zijn, maar ook daarbuiten.

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 3