Ahold noemt Spaanse Dumaya over Ahold wil vier miljard ophalen ihold wil vier miljart Janet jackson opent BI-LO Center 5 BERICHTEN UIT LATIJNS-AMERIKA BUITENLAND SKIËN OP DE VULKAAN PINNEN Tevens gesprekken metDialco BUNDELEN Uitgifte nieuwe aandelen en obligaties BOTER EN APPELTJES Kaartjes voor concerten en wedstrijden te koop bij BI-LO INTERESSE AHOLD FLITSEN SEPTEMBER 1998' Met de opbrengst van nieuwe aandelen en obligaties wordt een deel van de overname van Giant Food Inc. gefinancierd^ Na eerst zeven jaar voor Ahold in Europa gewerkt te heb ben, maakte Gert ter Harmsel (47) samen met vrouw Anne-Marie en hun jongste zoon de grote stap over de oceaan. Sinds augustus wonen Gert en zijn gezin in Buenos Aires, waar hij werkt voor de Argentijnse super marktketen Disco en de Chileense Santa Isabel-super- markten. Wie woont in latijns-Amerika komt wel eens voor vreemde verrassingen te staan. janet jackson Wie een kaartje wil kopen voor een concert of een sportwed strijd hoeft niet in de rij te staan. Je gaat gewoon naar een BI-LO-supermarkt in de buurt van Greenville en je koopt een kaartje uit de ETM, de Electro nic Ticket Machine. Intoetsen watje wilt hebben, even pinnen en je hebt je kaartje op zak voor één van de bijna 17.000 plaat sen in het BI-LO Center. Bij dertig BI-LO-supermarkten in en om Greenville staat zo'n ETM. Het is niet bekend of er rijen stonden bij die ETM's. He lemaal ondenkbaar is dat niet. Amerikanen houden van con certen en zijn echt helemaal gek van sport. De Spaanse supermarktonder- neming Dumaya in Zuid-Spanje is de nieuwe loot aan de Ahold-stam. Begin deze maand maakten de twee bedrijven de overname bekend. Dat bete kent dat Ahold eigenaar is ge worden van de 23 Dumaya-su- permarkten. Begin dit jaar nam Ahold Disco in Argentinië en Santa Isabel in Chili over. Toen de mogelijkheid zich voordeed, heb ik me direct voor Zuid-Amerika aangemeld. Een eind weg, een andere cul tuur, een gek idee. We hadden er weliswaar al vier jaar in Brus sel opzitten, maar dat is toch nog in de buurt van familie en vrienden! Verscheept in juni, kwam half augustus pas de con tainer met onze spullen in Bu enos Aires aan en konden we ons appartement eindelijk in richten. ROOK Je moet het hier allemaal maar een beetje nemen zoals het komt. We hadden een skivakan tie geboekt in de Andes, maar voor het eerst in een jaar of twintig lag er geen sneeuw. Meteen een huis aan een schit terend meer in Zuid-Chili gere geld. Met op de achtergrond een actieve vulkaan. Daar heb ben we toch nog een week kun nen skiën, onder de rook van de vulkaan. Ik heb er trouwens wel een terreinauto voor moeten huren, anders kwam je met geen mogelijkheid bij de skilif ten. En als je een dag geen zin had om te skiën, kon je bij het huis in de winter in je zwem broek aan het meer gaan zitten. Heel apart! DIERENTUIN De overgang naar de bewoon de wereld in Santiago en Bu enos Aires is dan wel weer heel groot, maar ja, tenslotte ben je hier voor je werk. Op dit mo ment is het hoofdkantoor van Santa Isabel in Chili nog geves tigd in Valparaiso, een haven stadje aan een schitterende baai aan de Stille Oceaan. Het leven is daar nog redelijk rustig verge leken met de hoofdstad Santia go. Daar is het heel hectisch. Datzelfde geldt voor Buenos Aires en eigenlijk voor alle grote steden in Zuid-Amerika. Ons appartement ligt hartje stad met een fantastisch uitzicht op een groot aantal parken en de dierentuin. We moeten nog wel flink aan het lawaai wennen, zo als je aan wel meer zaken moet wennen, maar daar kom ik een volgende keer nog op terug! Dit voorjaar liet Ahold al door schemeren ook te kijken naar kansen om in Europa verder te groeien. De blik was gericht op landen als Spanje en Italië. De 23 Dumaya-winkels liggen in en om de Zuid-Spaanse vakan- tiestad Malaga, in Ceuta en op een stukje Spaans grondgebied aan de Marokkaanse kust. Bui ten de supermarkten heeft Du maya vijf cash carry's, win kels waar bijvoorbeeld restau rants en cafés hun inkopen kunnen doen; een hypermarkt is in voorbereiding. Dumaya, een relatief klein bedrijf, heeft een jaaromzet van circa 150 miljoen gulden. Op dit moment voert Ahold ook gesprekken met Dialco, een an dere vooraanstaande Spaanse supermarktonderneming, over de mogelijkheid in Spanje de krachten te bundelen. Dialco heeft op dit moment ongeveer honderd supermarkten in An- dalusië, waarvan 46 in de pro vinciehoofdstad Sevilla. Dialco is één van de oudste super- De overname van de Amerikaanse supermarktketen Giant Food Inc., marktleider in Washington DC, is bij na afgerond. Ahold kondigde de overname van deze vooraanstaande supermarktonderneming in mei aan. In de Verenigde Staten kun je niet zomaar een groot bedrijf overnemen. Amerikaanse in stanties houden een flink oogje in het zeil en zien erop toe dat er voldoende concurrentie blijft. De goedkeuring is bijna binnen en dus zijn Ahold en de banken aan de slag om nieuwe aande len en obligaties uit te geven. Met de opbrengst daarvan wordt een deel van de overna me gefinancierd. Ahold wil in totaal vier miljard gulden 'op halen' bij de beleggers. In binnen- en buitenland ver koopt Ahold de nieuwe aande len en obligaties. De obligaties, een soort lening, zijn in dit ge val speciale obligaties, omdat je ze later kunt inwisselen voor aandelen. Om zoveel mogelijk beleggers hiervoor te interesse ren, organiseert Ahold overal speciale avonden (roadshows) om hen er nog eens van te over tuigen, dat het aandeel Ahold een goede investering is. Ook de Albert Heijn-supermarkten zet ten zich daar voor in. Uit een onderzoek bleek namelijk dat Albert Heijn nogal wat beleg gende klanten heeft. Door mid del van posters als 'Boter bij de vis' en 'Appeltjes voor de dorst' vraagt Albert Heijn de aan dacht van de beleggende klan ten. In de Verenigde Staten gebeurt het wel vaker dat een be drijf zijn naam op een stadion laat zetten. BI-LO is de eerste supermarktonderneming die dat heeft gedaan. De naam 'BI- LO Center' staat sinds deze maand op een prachtig nieuw, multifunctioneel en overdekt stadion in Greenville, vlakbij het hoofdkwartier van BI-LO. teiten zitten de samenwerking met Caprabo, vanwege de ande re figging, dan ook niet in de weg. Op de persconferentie naar aanleiding van de half jaarcijfers van Ahold gaf presi dent Cees van der Hoeven aan 'met interesse te kijken naar markten als Italië, Spanje en Centraal-Europa.' De nieuwe activiteiten zitten de samenwerking met Caprabo vanwege de andere ligging niet in de weg. De opening op 3 september moest iets speciaals worden. Niemand minder dan Janet Jackson gaf de aftrap in het gloednieuwe stadion in Green ville in de Amerikaanse staat South Carolina, met een werve lend concert. En omdat smaken nu eenmaal verschillen, kwam de volgende dag de rockgroep Pearl Jam op bezoek. Succes verzekerd en ook helemaal uit verkocht. Als er geen concerten gegeven worden, kun je ook naar een basketbalwedstrijd, of naar junior league ijshockey. Je kunt het zo gek niet bedenken of je kunt het zien in het BI-LO Center. Zelfs het typische Ame rikaanse worstelen. Ahold had al 45 supermarkten in Spanje samen met partner Caprabo. Al die supermarkten liggen in èn om de Spaanse hoofdstad Madrid met een om zet van ruim 300 miljoen gul den per jaar. De nieuwe activi- marktondememingen van het land.

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 5