KUNNEN WE GEWOON AAN HET WERK? HET M I LLENNIUM-VRA AGSTUK 4- WAT IS DAT EIGENLIJK? JANUARI M A A N D A POTDICHT TIJDREIS LEVERANCIERS -AHOLD FLITSEN SEPTEMBER 19' Paul Spanjaard (I) en Wim Hooijschuur Het is maandag 3 januari, vroeg in de ochtend. De cijfers 1 en 9 zijn uit het jaartal verdwenen; we ieven in het jaar 2000. Als je je ogen dichtdoet zie je nog sterretjes van het vuurwerk en de champagne waarmee je het millennium hebt ingeluid. Maar het feest is voorbij en er is weer werk aan de winkel, je bent vroeg, en als eerste open je de achterdeur van je Albert Heijn-winkel. je tast naar het lichtknopje. De eerste test of Albert Heijn die dag zal draaien... Paul Spanjaard, pro jectleider in het mega project Y2K (jaar 2000), van Albert Heijn slaapt nog goed. Toch is hij degene die Albert Heijn geautomatiseerd het nieuwe millennium in moet loodsen en de deadline is on wrikbaar: 1 januari 2000. In 1996 startte zijn team met de voorbereidende werkzaamhe den, twee jaar later is al veel aangepast. Spanj aard's team blijft ech- Onze 'verzekering' bij de les. ter 'Dat moet', zegt zjf 'm fa naj0pen vant 1 Spanjaard, 'want het is een enorm 77 project. We van elk apparaat en screenen onder meer 15.000 pro- 6lK StllK]6 SyStCCiTl gramma's. Waarom we het Waamee WÊ WÊffe 17. doen? Als ik dat uitleg, kruip ik meestal in de huid van een ver zekeraar: mevrouw, er kan héél veel misgaan in het leven. Ver zekert u zich vooral zo ruim mogelijk, dat is het verstan digst.' Gelukkig is Albert Heijn, is Ahold, een bedrijf dat het ze kere voor het onzekere neemt. ren? Op 3 januari 2000, de eer ste maandag van het nieuwe millennium, blijven de automa tische deuren potdicht. In de winkel zelf doen de weegscha len het niet, de koelingen geven niet thuis en de kassa's blijven stil. Bestellen? De handtermi- nal weet van geen witlof of spruitjes meer. En wat voor de supermarkt geldt, geldt voor al le andere werkmaatschappijen ook. Gall Gall, Etos, de produc tiebedrijven, de slagerijen, de distributiecen tra, de hoofdkan toren. 'Een vreselijk scenario', beaamt Paul Spanjaard. 'Je weet van te voren niet wat er wel goed gaat en wat niet. Daar om zit onze 'verzekering' 'm in het nalopen van elk apparaat en elk stukje systeem waarmee we werken. Zo proberen we ie der risico uit te sluiten. En dat is wat we nu doen.' Stel je voor dat Albert Heijn geen maatregelen zou nemen. Wat zou er dan kunnen gebeu- Het project Y2K is al een eind gevorderd. Bij het nalopen van systemen blijkt dat veel pro gramma's redelijk makkelijk zijn aan te passen; die kunnen mee naar de volgende eeuw. 'Natuurlijk zijn er ook syste men die zo oud zijn dat ze beter geheel vervangen kunnen wor den of systemen die in de nabije toekomst veranderd moeten worden. Het apparaatje voor electronisch betalen bij de kas sa bijvoorbeeld, wordt vervan gen. We bouwen er dan gelijk de mogelijkheid om te chippen in.' Inmiddels zijn de Y2K-mensen alle aangepaste systemen van computer, weegschalen en al lerlei andere apparaten in win kels en DCs aan het testen. Dat gebeurt in een ruimte in de Centrale Slagerij in Zaandam. De meeste tests gebeuren op de computer, maar er staat bij voorbeeld ook een kassa. Span jaard legt uit: 'De test bestaat uit een tijdreis: we zetten de klok op 31 december 1999 en bekijken per apparaat - en straks ook per proces - of de overgang naar het nieuwe jaar goed verloopt. We doen dat zo veel mogelijk met de 'gebruiker' samen, want die weet immers precies waaraan een apparaat moet voldoen. Daarvoor vragen we af en toe de medewerking van een caissière of verkoper. Da's trouwens het enige wat men er echt in de winkel van merkt. Het proces gaat geruis loos. En ja: alle werkmaat schappijen wisselen onderling gegevens en ervaringen uit. Ook de speciaalzaken en de pro ductiemaatschappijen zijn er, net als Albert Heijn, volop mee bezig. Het zou toch van de gek ke zijn als ieder voor zich bij Ahold het wiel ging uitvinden!' Er zijn vijf teams die nauw sa menwerken. Spanj aard's team doet de IT voor Albert Heijn, de systemen. Frans van Ishoven is Het Millennium-vraagstuk: Apparaten, zoals een computer, een oven op de broodafdeling en een weegschaal, hebben een ingebouwde datumregistratie. Deze datumregistratie staat, samen met alle andere informatie en pro gramma's die een apparaat nodig heeft om z'n taak te verrichten, geparkeerd op een plaatje dat slechts enkele millimeters groot is: een geheugenchip. Omdat programmeurs in de jaren zestig tot en met tachtig worstelden met ruimtegebrek op de toen beschik bare, inmiddels 'antieke' chip, lieten ze bij jaartallen heel slim de 1 en de 9 weg. Nou, slim... de hele wereld zit nu met de gebak ken peren. Want na 99 komt nu 00, en dat is dus niet 'plus één jaar', maar 'min 99 jaar'! Menig apparaat raakt daar aardig van van streek. Duizenden programmeurs lossen nu het probleem op voor allerlei bedrijven over de hele wereld. Zodat op 1 januari de lampen branden, de lift werkt, de digitale klok de tijd aangeeft en het automatische koffiezetapparaat om 8.00 uur begint te prutte len. Wereldwijd wordt het probleem aangeduid met de naam: Y2K. Y staat voor 'year' (jaar). K staat voor 'kilo' en dus voor 1000. Y2K is dus: 'Jaar 2000'. verantwoordelijk voor zowel IT als non-IT (de apparaten, zoals klokken, ovens, kassa's) voor de andere werkmaatschappijen. Projectleider Willem-Jan Bleijs en zijn team houden zich bezig met de non-IT op het hoofdkan toor van Albert Heijn (denk dan bijvoorbeeld aan de liften), de afdeling Winkeltechniek richt zich op de non-IT bij winkels, DC's en VC's. En daarbij is het contact met leveranciers over winkelapparatuur van wezen lijk belang. Vanuit Winkeltech niek is het team van Wim Hooijschuur daar verantwoor delijk voor. 'Toen we eenmaal precies op een rij hadden met welke apparatuur we werken, konden we bij de leveranciers checken hoever ze zijn met hun voorbereidingen op het jaar 2000', aldus Wim Hooijschuur. 'Dat viel soms mee, soms tegen. Die deadline van 1 januari 2000, die kunnen we feitelijk alleen voor ons eigen bedrijf ga randeren. Maar we volgen alle leveranciers en houden een vin ger aan de pols.' 'Als het goed is merk je er op 3 januari 2000 in de winkel hele maal niets van', zeggen Hooij schuur en Spanjaard. 'Dat is ons streven en daar lopen zich nu negentig projectmedewer kers van Y2K het vuur voor uit de sloffen.'

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 4