Marvelo krijgt nieuw 'hart' Moeilijk lerende jongeren 9 Gall Exclusief Vervanging informatiesysteem Hoe bereiden de voor op 2000? EIERWEKKER PASSEND IN AH CULTUUR LEUKE DINGEN SEPTEMBER LEGO AHOLD FLITSEN AUGUSTUS 1998 Jan Oosting praat in 'zijn' AH met job-coach Elanda Hooites WINKELKETENS ZICH Dat LEES JE VOLGEN DE maand in Flitsen. Bij Marvelo vindt een 'openhartoperatie' plaats. Het logistieke informatiesysteem dat alle handelingen in het bedrijf registreert - hoeveelheden grondstoffen, prijzen, verpakkingsmaterialen, voorraad etcetera - wordt vervangen. Huib van de Klundert en zijn Flexit-team zijn de 'chirurgen' die het nieuwe hart inplanten. Een 'operatie' met een deadline: 31 december 1998. Vervolg van pagina 1 'In AH-1184 zag ik hoe een moeilijk lerende jongen op in tensieve wijze werd begeleid, en hoe collega's en klanten op de nieuwe kracht reageerden. Goed, dus. Van te voren bleken professionele afspraken ge maakt te zijn over het loon; er was een heel reëel contract op gesteld, waarbij Start Kans goed had aangegeven wat ie mand in de praktijk waard zou zijn. Ook was er sprake van een aanvangssubsidie, die opwoog tegen de tijdsinvestering van de winkel.' Henk knikt: 'Ik sta wel open voor dit soort initiatieven: met onze winkels staan we immers midden in de samenle ving. Maar dat ik met eigen ogen zag hoe goed het werkte, hielp wel. De jongen waarmee ze toen aan de slag waren heeft nu een bijna volwaardig con tract.' Eenmaal terug in z'n eigen win kel, had Henk wel oren naar een plaatsingsverzoek van job- coach Elanda Hooites. Jan Oosting maakte zijn entree en met hem Elanda, die de eer ste maanden in AH-jas letterlijk naast hem stond. Elanda: 'Kijk, elke nieuwe medewerker heeft een inwerktijd nodig. Maar bij moeilijk lerende jongeren is die periode gewoon langer èn inten siever. Neem Jan nou. Lezen, schrijven en rekenen behoren geen van allen tot zijn sterke punten. Maar nu bedient hij de schoonmaakma- chine en vult hij de zuivelafde- ling, volgens het principe first in - first out. In het begin heb ben we - vier maanden, elke dag! - in de pauze geoefend met de volgorde van de maanden van het jaar.' Jan heeft inmid dels de jaarordening onder de knie, wijst klanten feilloos de weg naar afwasborstel en Ca membert, neemt de eierwekker van zijn moeder mee om hem attent te maken op het einde van zijn koffiepauze, verzuimt geen dag en verklaart uit de grond van zijn hart: 'Ik ga hier nooit meer weg!' In het begin', zegt Elanda, 'zag je medewerkers denken: Wat halen we ons op onze hals! Maar we boekten vooruitgang en Jan won respect bij collega's en klanten.' Inmiddels heeft AH-1206 drie moeilijk lerende mensen met een op maat gesneden contract in dienst. Elanda en haar colle ga's zorgen voor 95% van de be geleiding, maar als het goed is, verdwijnen zij op den duur weer uit de winkel. De overige 5% ligt bij de collega's van het team. 'Je begrijpt dat het ontzettend be langrijk is dat zij achter het ini tiatief staan', zegt de super marktmanager. 'Ais het team er niet in gelooft, lukt het niet.' Ook een Start Kans-kandidaat zelf kan de supermarkt echter vaarwel zeggen. 'Als het voor één van beide partijen niet werkt, dan zegje elkaar, net als bij 'normale' werkafspraken, ge dag. Nee, met Jan zit dat er niet in. Met hem bespreken we bin nenkort de mogelijkheid van een vast contract.' Jan Oosting in AH-1206 is één van de 22 cliënten van Start Kans die inmiddels door heel Nederland bij Albert Heijn-filialen aan de slag zijn. Vooral in Groningen en Drenthe vindt het initiatief veel weerklank. Adviseur Personeel Organisatie AH Arend Bonninga pikte het op en bracht het binnen het cluster onder de aandacht. In middels lopen Groningen en Drenthe aan kop met 13 plaatsin gen over 24 winkels. 'Dit initiatief past binnen de cultuur van Albert Heijn', zegt hij. 'We willen met on ze winkels midden in de samenle ving staan. Het is een prima idee om mensen met een handicap de mogelijkheid te bieden van een vaste baan en een vast salaris. Als bedrijf krijg je er ook een hoop voor terug: je haalt supergemoti- veerde mensen binnen. Zo wordt het een win-winsituatie.' Binnen het cluster is afgesproken hoe de supermarktmanagers met het ini tiatief omgaan. Voorop staat dat een SMM uitsluitend op eigen wens meedoet. Maar als hij ie mand binnenhaalt, dan aanvaardt hij daarvoor de consequenties. En als blijkt dat een jongen of meisje geschikt is, dan moet dit in princi pe leiden tot een vast contract met oog voor iemands mogelijk heden. 'Het aflopen van een subsi- Arend Bonninga dieregeling mag nooit een reden zijn om iemands contract niet te verlengen!' Vervolg van pagina 1 De voormalige Klerks-winkel heeft, kortom, een grondige metamorfose ondergaan. Toch herkent de klant vertrouwde elementen. 'Een deel van de wijnen presenteren we hier in dozen', aldus Rietveld en filiaal manager Frank van den Berg van Gall en Gall. 'Ook in ande re, ruimere Gall Gall-winkels proberen we uit hoe dat werkt. De dozenpresentatie was een bijzonder sterk punt van de - vorig jaar ingelijfde - Klerks slijterijen.' Van den Berg kan dat beamen. Hij is een Klerksman van huis uit. Samen met de inkopers van Gall Gall en de 'Exclusief in Amsterdam is hij nu op zoek naar 'leuke dingen' voor 'zijn' klanten in Wassenaar en omge ving. 'De Gall Gall Exclusief is wel besteed aan de klanten uit deze regio', zegt hij. De klanten zitten wat ruimer bij kas en hebben best belangstel ling voor een speciale whiskey (keus uit tweehonderd soorten) of een extra goede wijn. Ons menu-advies wordt daarbij ge waardeerd want je wilt natuur lijk wél dat zo'n exclusieve wijn goed tot z'n recht komt.' Het huidige informatiesysteem 'Ratio' van Marvelo is aan ver vanging toe. De reden is een voudig: 'Ratio' raakt in de war wanneer het jaar 2000 in zicht komt. 'En aangezien we vanaf begin 1999 werken met bijvoor beeld planningsdata die in 2000 liggen, moeten we 'over',' aldus hoofd Informatietechnologie dT) en projectleider Huib. Het oude systeem Ratio heeft er dan ze ven jaar trouwe dienst opzitten; een goede prestatie, gezien de snelle ontwikkelingen in de IT. Ontwikkelingen, waarvan het nieuwe systeem, Protean, volop profiteert. 'Het pakket is toege sneden op de levensmiddelenin dustrie'. legt Huib uit. 'Hoewel de bouwer ervan, het Ameri kaanse bedrijf Marcam, abso luut niet de grootste speler is op de markt van IT-pakketten, heeft hun specialisatie voor ons grote voordelen.' De projectlei der van Flexit (dat staat voor: Flexibele Informatietechnolo gie) doelt op de gebruiksvrien delijkheid ('Onder Windows, en met een muis'), de weergave in kleur ('Positieve cijfers zie je in blauw, negatieve in rood') en de mogelijkheid de gevolgen van je werk te laten voorspiegelen in een grafiek. Het nieuwe 'hart' wordt inge plant voor de Koffie en Theefa briek, terwijl het oude trouw de informatie door de overige fa- dan met pensioen en Marvelo is klaar voor de eeuwwisseling. Huib van de Klundert, Marcel Rou en Frits van de Akker: oefenen met het nieuwe systeem sluiten als bouwsteentjes prachtig op elkaar aan. Heel ef ficiënt, maar die grote samen hang vraagt tevens om een zorgvuldige behandeling.' Daar om zijn koffiebranders en inko pers, theemengers en admini stratief medewerkers, kortom: iedereen die met het systeem te maken heeft, al opgeleid in Windows. Vanaf augustus krijgt iedereen een cursus in het stukje van het systeem waarmee hij of zij in de toe komst gaat werken. In december wordt de hele ope ratie afgesloten met het over brengen van de Verkoop naar het nieuwe systeem. 'Ratio' kan brieken blijft pompen. Enkele medewerkers werken op die manier al enige maanden met beide systemen. Huib erkent grif: 'Dat vraagt een hoop van mensen. Het werken met het nieuwe Protean is nog onwen nig en dubbelop, terwijl de pro ductie veel aandacht eist. In september neemt Protean dan de planning, inkoop en produc tie van Koffie Thee geheel over. Anderhalve maand later volgen Broodbeleg en Wijn Noten. De medewerkers moeten het nieuwe systeem dan als hun broekzak kennen. 'Daar gaan we voor zorgen', be aamt de projectleider. Hij legt uit: 'Het systeem is als LEGO opgebouwd; alle onderdelen

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 9