DE EERSTE WEEK VAN PAULINE BRAAM Vakantiekracht AH-filiaal 1139 in Etten-Leur AH-Winkeltechniek ontwikkelt zuinig koelmeubel Vrijdag M'm Zaterdag M'm pinsdag 16 juni ponderdag JSjuni Voorbode op Meer Jaren Afspraken tussen CBL en overheid GIGANTISCHE OPERATIE - AHOLD FLITSEN AUGUSTUS 1991 E U W 'Vakantiekrachten ge vraagd!' De poster op de deur van het AH-filiaal 1139 kwam voor Pauline Braam (18) als een ge schenk uit de hemel. Want om haar vakantie te kun nen betalen was de 5-VWO leerlinge uit Etten-Leur al een tijdje op zoek naar va kantiewerk. Op de slagerij en vleeswarenafdeling mocht Pauline vrijwel direct laten zien wat ze waard was. En hoewel haar vakantiecontract aan het begin van het nieuwe schooljaar afloopt, hoopt ze na de vakantie als part timer terug te keren bij Albert Heijn. 'Mijn eerste dag begint goed. Omdat ik niet weet dat de per soneelsingang zich aan de ach terkant bevindt, sta ik twintig minuten voor de gesloten hoofd ingang te wachten. Eenmaal bekomen van mijn blunder, word ik binnen aan mijn colle ga's voorgesteld. Het is de be doeling dat ik zowel op de sla gerij- als op de vleeswarenafde ling ga werken. Vandaag mag ik gelijk achter de balie staan. De eerste uren leer ik wegen, prijzen en inpakken. Rond tie nen help ik mijn eerste klant met een kilo gehakt. Het is nog wel even zoeken met zoveel soorten vlees. Gelukkig staan er overal bordjes bij.' 'Het is vandaag druk. Ik begin met prijzen en het klaarleggen van het vlees op de platen in de vitrine. Een goede oefening om de namen snel te leren kenen. Omdat we een actie met Mexi caans gehakt hebben, moet er flink gekruid worden. Cajun- kruiden, knoflook en pepers maken het gehakt lekker pit tig. Eén uur, tijd om te lun chen! Het is gezellig druk in de kantine. Iedereen zit kris kras door elkaar. 'Hé, daar heb je het meisje van de slagerij', roept een collega bij mijn bin nenkomst. Ze kennen me dus al! Terug van de lunch krijg ik onverwacht bezoek van drie schoolvriendinnen die nieuws gierig zijn naar mijn nieuwe baantje. Als ik om vijf uur klaar ben en gedag zeg, staat iedereen te lachen. Na een mi nuut heb ik door dat ik mijn witte slagersmuts nog op heb!' "Vandaag sta ik op de vleeswa renafdeling. Ook hier is het wennen met al die nieuwe na men. Wat ik niet weet, vraag ik. Zo leer je het snelst. Van middag ga ik zelf vleeswaren snijden. Hoewel de snijmachine er gevaarlijk uitziet, is de vei ligheid optimaal. Ik begin met de rauwe vleessoorten. Die wor den dun gesneden en om de paar plakjes leg ik een velletje folie tegen het plakken. Een maal uitgesneden begin ik met het schoonmaken van de snij machines. Alles wordt hier ie- j dere dag helemaal uit elkaar gehaald en met de hand of spoelmachine gereinigd; hygië ne staat voorop.' 'Een kort dagje vandaag, want ik ben al om één uur klaar. Ik heb net mijn eerste plakje worst aan een klant gegeven. t Vroeger vond ik het altijd leuk om zélf een plakje bij de slager1 te krijgen. Omdat ik flink wat uren maalt, verdien ik een aardig zakcentje voor mijn vakantie. In september ga ik mijn laatste jaar VWO in. Het zou fantastisch zijn als ik hier dan een of twee avonden in de week terug kan komen. Maar dat is toekomstmuziek. Eerst ga ik lekker vakantie vieren in Spanje!' Aan de buitenkant zie je er niets van, maar door een paar technisch knappe aanpassingen beschikt AH sinds begin juni over een koelmeubel dat qua energieverbruik 25% zuiniger is dan het Europese marktgemiddelde. Onderzoeksbureau TNO kende het meubel een STIMECK B-certificaat toe. De aanpassingen kwamen tot stand via een een-tweetje tussen AH-Winkeltechniek en producent Tasselli. "Van het totale energieverbruik in de supermarkten hebben koel- en vriesmeubelen met 65 het grootste aandeel', zegt René den Hartog, technisch inkoper van Albert Heijn Win keltechniek in Zaandam. Be langrijk uitgangspunt bij de energiebesparende aanpassin gen van het AH-Total Display koelmeubel was dat de vormge ving en het hoge volume- en display oppervlak in tact zou den blijven. "We passen dit type al acht jaar met veel succes toe in onze winkels. Daarom heb ben we ons puur gericht op de techniek. Samen met producent Tasselli zijn de luchthuishou ding en de verstelling van de nacht-thermostaat verbeterd,' vertelt René. Met de nieuwe nachtstand verbruikt het meu bel 70% minder energie dan overdag. Bij verdere door TNO uitgevoerde metingen bleek ook dat de nieuwe, electrisch be diende nacht-afdekking voor een flinke energiebesparing zorgde. "We hebben een speci aal rolgordijn ontworpen waar door gekoelde lucht langer in het meubel blijft en niet ver vliegt.' 'Met de toekenning van het Europees geldende STIMECK B-certificaat is het geld wat aan onderzoek en aanpassing van het meubel is uitgegeven al dubbel en dwars terugverdiend', vertelt René. 'Zeker als je weet dat een filiaal met dertig meter van dit type koelmeubel per jaar drieduizend gulden aan energiekosten bespaart.' Het doel van AH-Winkeltech niek is dat ook de andere koel- meubels binnen afzienbare tijd het B-certificaat zullen krijgen, waarna men vervolgens de stap richting A-certificaat hoopt te maken. 'Daarmee komen we namelijk 55% onder het gemid delde Europese verbruik.' De komende jaren zullen de duizenden koelmeubels in de winkels voorzien worden van de energiebesparende aanpassin gen. Een gigantische operatie die in totaal zo'n zeven jaar in beslag gaat nemen. Tegen die tijd is René alweer met heel andere dingen bezig, want de uitdagingen bij AH-Winkeltech niek liggen voor het oprapen. 'We zijn ook druk bezig met het ontwikkelen van energiezuinige warmte-en lichtbronnen. Hoe zorg je er bijvoorbeeld voor dat je met minder lichtbronnen toch je producten op de juiste wijze belicht? Het Centraal Bu reau Levensmiddelenhandel (de brancheorganisatie waarvan AH lid is) en de overheid zullen via zogenaamde Meer Jaren Af spraken doelstellingen op het gebied van energiebesparing na streven. In dat kader zijn de i verbeteringen aan het koelmeu bel dus een prima voorbode.' Een filiaal met dertig meter van dit type koelmeubel bespaart 3000 gulden aan energie kosten per jaar

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 8