6 BEK JERRY'S Dorien van Drunen, Personeelszaken: 'Alle filiaalmanagers hebben tegenwoordig MBO-niveau' NIEUWE WINKELS Directeur Sjaak Kranendonk wrijft tevreden in z'n handet organisatie trots op zijn. Want de snoepwinkels stoeien a de Nederlandse markt. Het theater-concept blies de winl maar de antwoorden bleken niet afdoende. Vorig jaar w^ werden gesloten, waardoor Jamin bedrijfseconomisch wt formules, die ervoor moeten zorgen dat elke winkel pree 'Een harde eis', noemt Dorien van Drunen, hoofd Personeelszaken van Jamin in Oosterhout, het MBO- niveau van alle filiaalmanagcrs. 'De zeventien managers die de kwaliteitsslag van vorig jaar (waarbij alle filiaal- managers werden gescreend op niveau en functioneren) hebben doorstaan, maar theoretisch onvoldoende MBO- niveau hadden, hebben de kans gekregen dat te halen. Begin juli van dit jaar zijn alle diploma's uitgereikt.' Waaraan moet de nieuwe Jamin- medewerker voldoen? 'Je moet een ondernemend type zijn met veel initiatief. Vroeger kon je vooral uitvoerend bezig zijn, maar nu vragen we mensen die denken en doen combineren. We willen geen behoudende ty pes, een beetje eigenwijs, dat mag best. Dat geldt voor zowel de verkoopmedewerker als de filiaalmanager. En al onze men sen moeten het natuurlijk leuk vinden om met klanten bezig te zijn.' Nog speciale trainingen in de planning? 'Binnenkort geven we al onze vaste medewerkers een verkoop training 'Bonbons'. Hierin staan vakkennis en het verkoopge sprek centraal. Zo volgt iedereen die Ben Jerry-ijs verkoopt ook een scoopcursus met diploma's. Ja, je werkt bij Jamin in een speciaalzaak. Dat betekent dat je meer doet dan de kassa bedie nen.' 1. Kalverstraat, Amsterdam 2. Spuistraat, Den Haag 3. Hoog Catharijne, Utrecht 4. Crote Staat, Maastricht 5. jansstraat, Arnhem 6. Broerstraat, Nijmegen 7. Buikslotermeerplein, Amsterdam 8. Winkelcentrum Van Maarssen- plein, Diemen 9. Winkelhof, Leiderdorp welke functie een wint welk publiek er overi komt. Daar kneden mule omheen.' Waaraan herken je ea winkel in de toekomst? 'Aan de gevel, maar ooi elke winkel sowieso i snoep verkoopt, de éénn de ander, en altijd bon tijd de Dubbeldik-iji Met welke drie formules experi menteerde jamin het afgelopen jaar? 'De Supercandy Store, de Im puls-winkel en de Lekkernijen Cadeaus. Heel in het kort, de Supercandy is firn. Daar doen we gekke dingen. Daar scopen we Ben Jerry's ijs, daar heb ben we veertig soorten Jelly Belly's in kleurige kokers aan de muur hangen. Kan de klant zelf scheppen. In de Impuls gaat het om snelheid. Het zelfschep- pen en het kopen van een candy bar. Voorbeeldje: de winkel in Amsterdam naast bioscoop Tu- schinsky. Daar staat ook een popcom-machine. En de Lekker nijen Cadeaus, da's een win kel die het meest lijkt op de tra ditionele Jamin-winkel, maar met een luxere uitstraling door een grote toonbank, waar we bonbons, koekjes en chocola ver kopen.' Komen er dan in de toekomst drie verschillende jamin-winkels? Welnee, we gaan die drie expe rimenten met elkaar vermen gen. We pikken iets uit de een, een beetje meer uit de andere. Dat doen we per winkel. In dat stadium zijn we nu. Samen met de filiaalmanagers kijken we Directeur Sjaak Kranei Gaat jamin zelf haar medewerkers scholen of bijscholen? 'Scholen doen we al. Veel van onze verkoopmedewerkers vol gen een opleiding in het leer lingwezen. In de winkel volgen ze de interne opleiding 'Concrete handelingen' over alle basis kennis en -vaardigheden bij Jamin. Daarnaast is er een in terne opleiding 'Verkoopkennis speciaalzaak' met veel aandacht voor presenteren, het verkoop- spel met klanten en communice ren. Deze opleiding wordt afgesloten met een theorietoets en praktijkopdrachten.' En de filiaalmanagers? 'Iedere filiaalmanager volgt ver plicht een interne opleiding van zeven dagen. Ze maken kennis met het commercieel beleid, per soneelsbeleid, het financieel jaarplan van de winkel enzo voorts. Verder is er een interne opleiding 'Leidinggeven in een speciaalzaak voor Lekkernijen en Cadeaus' met veel aandacht voor commercie en begeleiden van verkopers die op de werk plek worden opgeleid.' speciaal voor Ben Jerry-ijs naar Amsterdam zijn gekomen,' zegt verkoopster Jet van der Starren. Maar ook de dropbar heeft veel weg van een toeristi sche attractie in de Kalverstraat. 'Vroeger stond die wat verstopt achterin. Dichtbij het ijs en vlak naast de ingang staan ze nu soms in de rij voor drop. Dat geldt ook voor onze bonbons. Die worden vooral veel door toeristen gekocht. Het succes van de nieuwe winkel betekent ook dat soms alle zeilen moeten worden bijgezet om de klanten snel te kunnen helpen. Schijnt het zonnetje in Amsterdam, dan staan we met drie man sterk Ben Sc Jerry's-ijs te scopen. Impulsverkoop. 'A big one please,' is hier de meest gehoorde bestel ling.' Op de foto: Asma Ouchchahd. Asma Ouchchahd

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 6