De Tuinen is specialist opeen groeimarkt' 4- DRASTISCH Jos Jongstra, directeur BETUINEN UITGESPROKEN IETS EXTRA'S 'In het jaar 2000 hopen we zestig a zeventig winkels te hebben' BOOMING BUSINESS 'Die certificering beschouwen we niet als het puntje op de i. KERN AHOLD FLITSEN JULI IS JOS JONGSTRA, directeur van Ahold's gezondheidsdrogisterij De Tuinen, mag er graag met zijn voorganger over lachen. De Tuinen heeft enkele magere jaren achter de rug, maar Jongstra trad in januari aan en prompt gaat het de kleine keten voor de wind. Alsof de duvel ermee speelt. Maar: ere wie ere toekomt. 'De afgelopen drie jaar is voortvarend gesleuteld aan structuur, missie en formule. Daar plukken we nu de vruchten van. De Tuinen begint aan een nieuwe fase. Groei is nu ons motto.' De medewerkers van De Tui nen staan nog wat onwennig in hun succes. Jaren achtereen voelden winkels en kantoor de kritische ogen van 'Zaandam' in de rug. Telkens was de vraag: 'Krijgen we nog een jaar?' 'Nu is de stemming opperbest', aldus de nieuwe directeur. 'Het om slagpunt lag bij het laatste kwartaal 1997; sindsdien groei en we per winkel in omzet en ook in aantal klanten. We kun nen ruimer ademhalen en meer naar de toekomst kijken. We hebben uitbreidingsplan nen. Deze maand ging de veer tigste winkel open en daar voegen we er dit jaar nog drie aan toe. In het jaar 2000 hopen we zestig a zeventig winkels in Nederland te hebben. Met een goede landelijke spreiding, ja. Ook kijken we waar we de for mule van De Tuinen kunnen bijschaven. Vanuit commercieel oogpunt zien we mogelijkheden tot verbetering.' De huidige plannen van De Tui nen zijn gebaseerd op de funda menten die in de jaren '95, '96 en '97 zijn gelegd. Na aankoop van de keten in 1991, breidde het aantal winkels zich rap uit tot 32. Enkele pijnlijke lessen volgden. Zo bleek de groei te snel, wat leidde tot vervaging van de formule. Sommige aan gekochte locaties waren minder geschikt en de expertise van de oorspronkelijk zeven winkels, die sterk waren in natuur- en gezondheidsproducten, verwa terde. Drastische maatregelen bleken noodzakelijk. De voor malige directeur sloot enkele winkels en andere werden in franchise gegeven. Daarnaast ontwikkelde hij met het team een missie, die werd vertaald in een commercieel beleid. Het as sortiment werd gesaneerd, er werden commerciële functies in het leven geroepen en de win kelmedewerkers werden aan de studie gezet. Wan je fouten kun je leren', zegt Jongstra laconiek. Snelle groei staat weliswaar op de agenda, maar er is wat hem be treft geen enkele reden te den ken dat het scenario van zes, zeven jaar geleden zich zal her halen. 'Daarvoor letten we veel te goed op dat de huidige for mule, die succesvol blijkt, over eind blijft.' Ook zijn concessies op kwaliteit uit den boze. Jong stra telt op zijn vingers: 'Neem de franchise-winkels - we heb ben er nu der tien op veertig winkels: ze wij ken slechts op accenten af van onze eigen filia len. Dat is een bewuste keuze. Waar andere ketens hun franchisers een speelruimte geven van pakweg, 10%, ligt dat bij ons op 5%.' Terzijde voegt hij hieraan toe: 'Dat valt de franchisers trou wens niet moeilijk; ze komen veelal uit onze eigen organisa tie.' Een tweede punt waarop Jong stra tamelijk uitgesproken is, is de sfeer die met de winkels moet worden weggezet. Dat uit zich in de omvang en inrichting en in het niet onbelangrijke de tail om de - 7 m brede - pui in z'n geheel te kunnen openen. Het is een kenmerk van De Tui nen waaraan niet valt te tor nen. 'Dat maakt het soms moeilijk om locaties te vinden', erkent hij. 'Anderzijds zien pro jectontwikkelaars ons graag in nieuwe winkelcentra. Onze winkels voegen iets extra's toe.' Samen met ETOS, met wie een nauwe samenwerking bestaat, heeft Jongstra bovendien in kaart gebracht in welke gebie den, steden, wijken beide ke tens winkels willen openen. De praktijk wijst uit dat een ETOS-winkel en een Tuin in een winkelstraat elkaar niet bijten. Jongstra weet daar alles van, vanuit zijn vorige functie als hoofd Operations van ETOS. 'Klanten gaan naar ETOS voor het babyassorti ment, de geuren en de de coratieve cos metica. Naar De Tuinen ko men ze voor homeopathi sche middelen en voedings supplementen. Dat is totaal iets anders.' De Tuinen heeft het tij mee. Gezond leven, genieten van goe de dingen; het is een levensstijl die veel moderne Nederlanders aanspreekt. Tegelijkertijd staan Nederlanders nog relatief gere serveerd ten opzichte van voedingssupplementen en alter natieve geneesmiddelen. In veel landen van West-Europa is het gebruik van, bijvoorbeeld, vita minepillen veel meer ingebur gerd en in Amerika is het 'booming busi ness'. Jongstra beaamt: Tiet is een groeimarkt. En De Tuinen is erin gespeciali seerd. Het pro bleem van begin jaren '90, van sluit heel goed aan bij onzn wens meer te bieden dan een traditionele drogisterij. We zijnj best trots op de certificering, maar nee: we beschouwen het niet als het puntje op de i. Eer-: der als een begin; deskundig-, heid van onze medewerkers kan ons haast niet te ver gaan I We streven naar tenminste het assistent-drogisterijdiploma voor elke medewerker.' Ambitieus? 'Ach', zegt Jongstra, 'Binnen Ahold zijn we natuur lijk maar een kleintje. Maar wel waardevol voor het bedrijf in z'n geheel. Bij Stop Shop in Amerika is sinds kort een deel van de winkel ingericht met gezondheidsproducten, waarbij je je even in een Tuin waant. Da's natuurlijk leuk, Voor onze eigen winkels zien we mogelijkheden voor verbete ring. De De Tuinen-formule is al twintig jaar actueel, maar behoeft op on derdelen ver nieuwing. We vinden zelf dat de klant nog on voldoende in de gaten heeft wat we allemaal aan gezondheidspro- een verwaterde £er^er aJs een pgafn' ducten en -ken- kprmis rui nnvc O „Jr, Viïorlpn kennis bij onze medewerkers, radicaal omgezet in het tegen deel. We zijn nota bene de eer ste keten die - voor alle winkels! - door de onafhankelij ke organisatie Pharmacon ge certificeerd is. Dat betekent dat we voldoen aan een reeks kwa liteitseisen, bovenop de eis dat er altijd een (assistent-)drogist in de winkel moet zijn. Het nis te bieden hebben. De kern van De Tuinen is gezond leven en natuurlijk evenwicht. Daaraan gaan we, ook in com mercieel opzicht, werken. Ideeën genoeg. In september openen we een pilotstore in Am stelveen, waarin we een nieuwe presentatie testen. Kom maar kijken.'

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 4