Jamin gaat landelijk Ben Jerry's ijs verkopen Albert Heijn zet trend met Verpakkingsrichtlijnen Grote prijs toegekend uit de Albert Heijn ideeënbus ETOS herhaalt Zomertoer- actie 1997 met NS SOCIAAL CHINESE BONENDOOS ZONDER MESJE VERBETERADVIES Een idee kan scoren op diverse punten, variërend van toepasbaarheid tot originaliteit. PUNTENSCORE AHOLD FLITSEN JUNI 1998 Bij Jamin is sinds kort het in Amerika razend populaire Ben Jerry's ijs verkrijgbaar. Alle winkels verkopen hal ve literverpakkingen én kleine verpakkingen vanuit de vriezer. Een tiental winkels krijgen een complete Ben Jerry's shop, waar klanten ook terecht kunnen voor scoops in een hoorntje. Ben Jerry's is in de Verenig de Staten niet meer weg te denken en als het aan Jamin ligt gaat ook Nederland binnen de kortste keren massaal aan het van volle Vermont-melk ge maakte ijs. Niet alleen de pure, zachtromi- ge smaak en het gebruik van al leen maar natuurlijke kwali teitsingrediënten vallen in de smaak, ook de maatschappelijke betrokkenheid van Ben Jer ry's spreekt velen aan. Het be drijf werkt bijvoorbeeld samen met kleine familieboerderijen en doneert jaarlijks 7,5 procent van het bruto inkomen aan or ganisaties die sociale verande ring bevorderen. Daarnaast la ten Ben Jerry's zich nadruk kelijk zien op manifestaties en festivals waar bijvoorbeeld het behoud van regenwouden, be vordering van werkgelegenheid en gelijkheid van de mensen centraal staan. Het succesvolle concept werd eind jaren zeven tig door de twee Amerikaanse jeugdvrienden Ben Cohen en Jerry Greenfield uit Vermont (New England) bedacht. Inmid dels is hun bedrijf uitgegroeid tot een multinational met 700 medewerkers en een omzet van 160 miljoen dollar. In 1997 was Ben Jerry's marktleider in Amerika met maar liefst zeven smaken in de top tien. In 1996 werden de eerste Ben Jerry's shops in Nederland geïntrodu ceerd. De samenwerking met Jamin wordt gezien als de grote doorbraak in ons land. Jamin, Amsterdamse Kalverstraat, vlnr Linda de Goede, Jet van der Starren, Joyce Luyster- burg en Mart (van Ben Jerry's) Begin deze maand heeft Albert Heijn haar leveran ciers de Verpakkingsrichtlijnen toegestuurd. De richt lijnen hebben tot doel de handling in de winkels en de distributie te verbeteren en de hoeveelheid afval te verminderen. Wilfred van Norden, AH Barendrecht: Die theeverpakking rits je zo open Verpakkingsrichtlijnen zijn niet nieuw voor Albert Heijn. Eer der al werden dergelijke richt lijnen opgesteld voor de eigen merk producten en de trans portverpakkingen. Albert Heijn heeft bovendien het Convenant Verpakkingen II ondertekend, waarmee Nederlandse bedrij ven zich verplichten verpak kingsafval te verminderen en te streven naar meer recycling van materialen. De nu gepre senteerde richtlijnen gelden voor alle verpakkingen van alle leveranciers wereldwijd en gaan uit van een reductie van dertig procent afval. 'Albert Heijn heeft er belang bij dat het vulproces in de winkel vlot verloopt', zegt milieu manager Caroline André de la Porte. 'Efficiënt en zonder onno dige afvalstromen. Elke winkel medewerker kent de Chinese bonendoos, die is echt berucht. Dik karton en veel te sterk ver- lijmd.' Wilfred van Norden, ver koopmanager i.o. van filiaal 1526 in Barendrecht kent de bonendoos ook. 'Niet open te krijgen', zegt hij. 'Heel wat an ders dan de theeverpakkingen en verpakkingen van koffie en wijn van Marvelo. Die rits je zo open. Bij sommige leveranciers is de verpakking al jaren hetzelfde.' 'Ons voordeel is natuurlijk wel dat we bijna honderd procent leveren aan Albert Heijn', zegt logistiek manager Minne Sytse- ma van Marvelo. 'Voor een leverancier waar Albert Heijn maar een kleine afnemer is, ligt het moeilijker. Een verpakking aanpassen betekent vaak dure investeringen in machines. Maar als je het goed doet kun je op kostprijs, verwerking, milieu en transport winst halen.' In de brochure Verpakkingsrichtlij nen schrijft Albert Heijn onder andere voor dat transportver pakkingen zonder gebruik van mesjes te openen moeten zijn, dat verlijmen van dozen de voorkeur heeft boven kunststof plakband en dat het af te voe ren verpakkingsmateriaal zo min mogelijk ruimte moet inne men. Ook de mensen in de distributie zullen de gevolgen van de Verpakkingsrichtlijnen mer ken. 'Tussenplaten op pallets bijvoorbeeld', zegt André de la Porte. Waak niet nodig, kost ons goudgeld aan handling, ter wijl er prachtige lijmsystemen zijn.' AH's brochure gaat ook in op de IRRI-top. Dat is een lijst met verpakkingen die voor verbete ring vatbaar zijn, opgesteld door AH's verpakkingstechno loog John Roos. Hij loopt, gewa pend met een fotocamera, al ja ren door de magazijnen en de distributiecentra. Zijn observa ties fotografeert hij en voorziet hij van een verbeteradvies. Hoe denkt Albert Heijn daar wereld wijd controle op te kunnen uit oefenen? André de la Porte: 'De category manager en logistiek manager krijgen het IRRI-for- mulier ook. Zij zullen de leve rancier erop aanspreken.' Wie weet beter dan de werknemer wat er op de werkvloer verbeterd kan worden? Verschil lende werkmaatschappijen hebben een goed gevulde ideeënbus. Bedenkers van een 'gou den' idee worden navenant beloond. Een goed voorbeeld hiervan is het idee van de AH-ers Gerard Monde en Casper Assink. Zij bedachten het 'loonsommodel', een computersysteem om de loonkosten in de filialen beter te beheersen. Dinsdag 26 mei ontvingen Gerard Monde (supermarkt manager van Albert Heijn filiaal -1105, Amsterdam) en Casper Assink (management- trainee) uit handen van AH-di- recteur Tom Heidman, een prijs voor hun loonsommodel. Met dit computerprogramma kun nen de supermarktmanagers op een simpelere manier de loon kosten van hun filiaal registre ren. De totale loonsom van een supermarkt mag slechts een be- Net als vorig jaar krijgt de klant deze zomer bij ETOS korting op een NS zomer- toer; drie dagen onbeperkt reizen met z'n tweeën voor f 99,-. De gewone Zomer- toer-prijs is f129,-. 'De gezamenlij ke actie met de NS van vorig jaar was een groot succes', aldus communi catiemanager Ronald Schouten van ETOS. 'Zowel bij de NS als bij ETOS bleek de klant veel be langstelling te hebben.' ETOS biedt zijn klanten met name in de zomermaanden regelmatig de voordelen van een 'joint promotion'. 'We zoeken daarvoor part ners die, zoals nu de NS, onze klant een ge wild product kunnen bie den.' Hoe gaat het in z'n werk? Bij besteding van tenminste f 25,- bij ETOS, ontvang je een kortingbon (ter waarde van f 30,-!) voor een NS-Zomertoer. Hiermee ontvang je, tot 31 juli, bij het NS-loket de bewuste Zo- mertoer voor twee, waarmee je (tweede klas) tot en met 9 augustus door heel Nederland kunt reizen. paald percentage van de omzet bedragen. Om te voorkomen dat loonkosten méér stijgen dan de omzet, is het belangrijk dat een supermarktmanager voortdu rend inzicht heeft in de ontwik kelingen. Het loonsommodel gaat niet uit van het aantal arbeidsuren in een filiaal, maar richt zich speci fiek op de kó sten van arbeid. Tevens kunnen deze kosten nog uitgesplitst wor den per team (bijvoorbeeld: houdbaar, deli, kassa). Ook snel inspelen op marktveranderingen is met het loonsommodel mogelijk. Dit computersysteem was door Ger ard en Casper aanvankelijk ge bouwd op 'filiaalniveau', maar wordt - na een uitgebreide test en proefperiode - nu bruikbaar gemaakt voor alle filialen. Su permarktmanagers die hiervan gebruik willen maken, kunnen dit via hun clustermanager aanvragen. Voorstellen om een bestaande situatie te verbeteren, bewijzen regelmatig hun nut in de prak tijk. Daarom hebben, naast AH, ook Meester en Marvelo ideeënbussen. De ingediende ideeën worden door de ideeën buscommissie ge toetst op bruikbaarheid. Een idee kan scoren op diverse pun ten, variërend van toepasbaar heid tot originaliteit. Hoe hoger de puntenscore, hoe hoger de uiteindelijke beloning. Voor een op zichzelf verdienstelijk idee, dat door bijzondere omstandig heden niet (meer) kan worden toegepast, wordt vaak een aan moedigingspremie toegekend. Casper Assink (I) en Gerard Monde (r) ontvangen van AH- directeur Tom Heidman een prijs voor hun gouden idee

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 9