AH nieuwe stijl: FEITEN EN CIJFERS 'Parttimers spelen nu een belangrijker rol dan vroeger' BIJBAAN 'De teams beschouwen de winkel als hun winkel' GOEDE MX De laatste drie jaar is er veel veranderd in de winkels van Albert Heijn. De deuren zijn open van acht tot soms zelfs tien uur 's avonds en sommige functies hebben plaats gemaakt voor andere. Door die langere openingstijden groeide het aantal medewerkers gestaag en flexibel werken werd in korte tijd heel gewoon. Werken in teams werd het credo. Méédenken het hoog ste goed. Flitsen ging de winkel in: Is de cul tuuromslag een feit? Hoe ziet de Albert Heijn-medewerker en zijn supermarktma nager anno 1998 eruit? Agnes Schrijver van personeelszaken Sales Services zet boven dien de plannen van AH uiteen voor interne werving en doorstroming. Sinds de verruimde openingstijden in 1996 is het aantal medewerkers in de winkels van Albert Heijn gestegen met 13,5 Eind april werkten ruim 46.300 mensen in de AH- winkels. In bijna alle leeftijdsgroepen is het aantal mensen dat in de winkel werkt toegenomen, tot aan het aantal 60-plussers aan toe. De grootste toename zit 'm in de groep medewerkers tot twintig jaar. Dat betekent dus onder andere veel extra scholie ren en studenten in de winkel. Er werken meer vrouwen dan mannen in de winkel: ±26.700 om ±19.600. Het aantal vrouwen is de laatste drie jaar bo vendien met 3770 toegenomen; het aantal mannen groeide iets bescheidener, met 2530. Het aantal mensen dat tot twaalf uur per week werkt (kpt), is het meest gegroeid. Dan volgen de mensen die tot 32 uur werken (Ipt). Het aantal fulltimers (ft) is het minst hard ge groeid. De verhouding tussen kpt, Ipt en ft is: 53,4 25,2 en 20 De parttimer: Nicole Lansink Nicole Lansink (19) is derde jaars studente Sociaal Pedagogi sche Hulpverlening aan de Hoge school Limburg. Ze is een gemoti veerde parttimer in het Sittardse AH-filiaal. De ene week werkt ze tien uur, de andere veertien, of twaalf uur. 'Zoals het uitkomt, hè', zergt ze laconiek. Nicole is zo'n mens die al heel jong weet wat ze met haar leven wil, name lijk: met kinderen werken die een 'moeilijke' achtergrond heb ben. Door de week loopt ze stage voor haar studie. En die studie kost geld. 'Ik ben best blij met die verlengde openingstijden', zegt ze. 'Nu kan ik wat extra's bijver dienen op vrijdagavond.' Vanaf haar vijftiende werkt Ni cole als parttimer bij AH. 'Ik werk hier met plezier', zegt ze resoluut, 'maar het is en blijft een bijbaan. Ik studeer nu een maal voor iets anders. Ondertus sen maken de goede sfeer en het contact met de klanten dat ik het werk hier heel leuk vind.' Is er wat Nicole betreft de laatste drie jaar veel veranderd bij AH? 'Zeker. Vroeger legde je verant woording af aan één persoon. Als je eens een idee had, besliste hij wat ermee gedaan werd. Nu werken we in teams en beslissen we met z'n allen; ook zijn er overleggen waai- je je woordje kunt doen. Ook als parttimer. Als parttimer spelen mijn colle ga's en ik nu een veel belangrij ker rol dan vroeger en dat mer ken we ook. Op zaterdag houdt Eze (de SMM) een koffiepraatje voor de parttimers, waar je te recht kan met je ideeën. Ook als een idee niet wordt uitgevoerd, hoor je wat daar de reden voor is. Dat werkt erg prettig.' FT 20% 11 MEI. In de nieuwe Albert Heijn-1351 in Sittard (geopend in juni 1997) zoeken klanten op hun gemak hun weg langs de Grote Pan, de vleeswaren, de bake-off, de vlaaien in de bedie ning en de kruidenierswaren. Dertig medewerkers zijn aan het werk. Het totale personeels bestand telt 185 mensen, die de 2300 m2 metende regiowinkel 76 uur per week draaiend houden. De winkel heeft twee belangrijke kenmerken: 1. hij bestaat nog geen jaar en 2. de cultuuromslag die Albert Heijn in 1995 inzette, lijkt hier uitste kend te werken. We spraken met twee AH-mede- werkers en hun supermarktma nager over hun winkel anno 1998. De supermarktmanager: Eze van Akkeren 'In dit filiaal heb ik een aantal zaken mee gehad', stelt SMM Eze van Akkeren. 'Ik kon voor de opening veel tijd besteden aan opleidingen. Het team kwam daardoor goed voorbereid aan de start. Da's een belangrijk punt. Verder hebben we van te voren veel tijd kunnen besteden aan het vaststellen van de ka ders. Wat ik daarmee bedoel? We stelden gezamenlijk vast: wat willen we draaien per week, wat zijn de teamdoelstellingen, maar ook: wat zijn de eisen voor hygiëne, wat is onze norm voor service. Ik ben ervan overtuigd: zonder dat kader is je teamorga nisatie gedoemd te mislukken. Die kaders worden onderschre ven door alle teams. O, gerust: ook in onze winkel werken men sen die het moeilijk hebben met de cultuuromslag. Dat duurt nu eenmaal langer dan drie jaar. Maar de teams werken - na nog geen jaar - behoorlijk zelfstandig en de sfeer is goed. De medewer kers beschouwen de winkel als hun winkel.' In deze winkel werkt 55 van de mensen parttime, 45 fullti me. Nee, een voorkeur voor een mix van leeftijden heb ik niet. Bij de mensen die Kassa draaien vind je veel parttime werkende vrouwen met kinderen. En on der de mensen die minder dan twaalf uur per week werken vind je veel scholieren en stu denten. De parttimers zijn be langrijk, want ze werken altijd op de drukste momenten van de week. We doen dan ook veel SMM Eze van Akkeren in gesprek met verkoopster Mar moeite ze goed te informeren en ze te laten meepraten. Overi gens werken ze altijd samen met tenminste één fulltimer, die het grootste deel van de verantwoor delijkheid op zich neemt. Dat vind ik een goede mix liteit. Kenmerk van di mers? Ze kijken fris I winkel aan en kunnen heel kritisch zijn. Kenn alle medewerkers? Sa

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 6