Space-man bij TOPS in China itop Shop zamelt triljoenen dollars in egen honger Vierde Ahold support center in Buenos Aires BUITENLAND MANDARIJN, KATTENBAKGRIT EN GEBARENTAAL Albert Heijn-kennis vindt zijn weg naar TOPS VASTE PLAATS PAK fidmds- PAPER CANS F8NALE VOORDEEL BELANGRIJK dOLD FLITSEN MEI 1998 - Sinds augustus 1996 woont Saskia Vlaskamp met haar man Erik Plas in Shanghai. Erik is er director operations voor Ahold. Rotterdam en Shanghai zijn zustersteden en de Rotterdammers Saskia en Erik voelen zich dan ook al aardig thuis. Toch blijft China voor verrassende ervarin gen zorgen. Het is jammer dat ik de Chinese taal niet machtig ben. Na ruim anderhalf jaar kan ik mij in 'ba sic' Chinees redden in de taxi en met mijn Chinese hulp in de huishouding, maar daar houdt het dan ook wel mee op. Het beetje Chinees dat ik enigszins spreek, is het zogenaamde Mandarijn Chinees, een soort Algemeen Beschaafd Chinees, ledereen kan het verstaan en de meeste mensen spreken het, maar net als in Nederland heb ben ze hier in China vele dialec ten. Dat kan natuurlijk ook niet anders in een land waar 1,2 mil jard mensen wonen. In Shanghai spreken de mensen 'Shanghainees' wat helaas in niets lijkt op het Mandarijn. Het gevolg is dat ik de Shanghaine- zen niet echt versta en zij mij ook niet altijd. PARAPLU Het gevolg van dit taalprobleem is dat je dus ook nooit eens wat meer aan de Chinezen om je heen kunt vragen. Uiteraard ga ik voornamelijk naar de TOPS en daar weten de meesten in middels wel dat mijn man hun baas is. Vriendelijkheid en be hulpzaamheid alom dus. Toen wij hier net woonden en ik daar de eerste keren boodschappen deed, mocht ik die absoluut niet zelf naar huis dragen. Als het re gende liep er een medewerkster met paraplu mee. Allemaal lief bedoeld, maar een beetje ze nuwachtig werd ik er wel van. En goed voor de efficiëntie in de winkel was het ook niet. Helaas kwamen mijn beleefde bezwa ren in mijn gebrekkige Chinees totaal niet over. Ik kan je wel vertellen: zelden was k zó blij met de diensten van een tolk. HUMOR Laatst moest ik eens uitleggen dat ik kattenbakgrit zocht; pro beer dat maar eens uit te leg gen. Ik zocht mijn toevlucht tot een beetje miauwen, wijzen op het schap en bewegingen ma ken alsof je naar het toilet gaat. Gelukkig hebben de Chinezen een goed gevoel voor humor, al keken ze in dit geval wel ver baasd. Mijn Chinees zal wel nooit wat worden, maar in ge barentaal word ik nog eens een meester!!! Straks zitten alle TOPS winkels in China strak in het pak met behulp van space- Albert Heijn gebruikt al jaren 'space-management', kortweg spaceman. Het is een computersysteem dat berekent hoe veel je van een bepaald artikel in het schap moet zetten en waar. TOPS-supermarkten in Shanghai zal spaceman vanaf juli invoeren. Een ingrijpende operatie waarbij heel wat komt kijken en waarmee TOPS de eerste in China is. Bij Albert Heijn hebben we enorm veel kennis en ervaring opgebouwd over hoe een super markt gerund moet worden. In een land als China, waar super markten nog niet zo heel lang geleden een zeldzaam ver schijnsel waren, komen die ken nis en ervaring goed van pas. Dat geldt ook voor space-ma nagement. Bij space-manage- ment voer je in de computer al le gegevens van producten in en hoeveel schapruimte je voor een product beschikbaar hebt. Je moet dan denken aan zaken als de grootte van de verpakking, wat voor soort verpakking, de prijs, het merk en aantal me ters stelling. Vervolgens bere kent de computer hoeveel je van een bepaald artikel in het schap moet zetten en waar. Na heel wat rekenwerk rolt er uit de computer een tekening van het schap; een planagram. Als je je nu aan dat planagram houdt, zorg je ervoor dat klan ten bepaalde soorten artikelen altijd dicht bij elkaar kunnen vinden. In China is space-management hartstikke nieuw. En het is er vanaf juli alleen bij TOPS, waarmee TOPS een fikse voor sprong heeft. Alhoewel het Chinese space man niet zo uitgebreid is als bij Albert Heijn, vergt de invoering van zo'n systeem toch de nodige voorbereiding. Uiteindelijk komen alle veertig TOPS-supermarkten in Shang hai strak in het pak, wat bete kent dat artikelen een vaste plaats op het schap hebben. Bij komend voordeel van spaceman is dat je makkelijker je assorti ment kunt aanpassen aan de wensen van de klant. e maand april is bij Stop Shop traditiegetrouw maand om geld in te zamelen voor Amerikaanse ^edselhulporganisaties die mensen te eten geven ie het niet breed hebben. Dit jaar hebben de spe- ale acties van Stop Shop meer opgeleverd dan ïit tevoren. iet iedereen heeft het even ied in de Verenigde Staten; te- ilijkertijd is het sociaal vang st veel beperkter dan wij in ederland kennen. Mede om e reden is het in de VS de ge ponste zaak van de wereld om je in te zetten voor goede doe len. De Amerikaanse Ahold'ers zetten daarbij hun beste been tje voor. Bij Stop Shop hebben ze hun eigen voedsel- en geldinzame lingsactie 'Food for Friends'. Het Food For Friends-program- ma loopt het hele jaar, maar april staat volledig in het teken van deze actie. Dan worden in alle 186 Stop Shop-super markten verschillende activitei ten op touw gezet om zoveel mogelijk geld in te zamelen. Als klant kun je bijvoorbeeld voor een dollar een zogenaamde 'Paper Can' kopen, een karton nen 'conserveblikje'. De klant schrijft daar zijn naam op en vervolgens wordt de 'Paper Can' opgehangen in de winkel. Stop Shop heeft z'n eigen inzamelactie 'Food for Friends' Aan het eind van de maand hangen overal duizenden 'Paper Cans'. De dollars gaan vanzelf sprekend naar het goede doel. Uiteraard kunnen klanten ge woon geld storten, maar veel leuker is het om mee te doen aan een Food Walk, die georga niseerd wordt door liefdadig heidsinstellingen. In de Stop Shop-supermarkten worden de klanten aangemoedigd hieraan mee te doen en ook de mede werkers blijven niet achter. Als grote finale van de Food for Friends-maand organiseert Stop Shop de Food Drive. Klanten kunnen eten in blik, dat dus lang houdbaar is, inle veren bij hun Stop Shop-su permarkt. Vaak kopen klanten die blikjes bij Stop Shop en leveren die dan gelijk in, maar er zijn ook heel wat klanten die hun voorraadkasten leeghalen. Alle blikjes die bij Stop Shop worden ingeleverd, gaan naar de "Food Banks', zeg maar cen trale keukens. De opbrengst van Stop Shop's Food Drive in 1998 is twee keer zo groot als vorig jaar: 24 mil joen dollar. Ahold breidde in januari van dit jaar zijn activi teiten in Latijns-Amerika fors uit. Samen met partner Velox bezit Ahold een deel van de super marktketens Disco en Santa Isabel. Als je het Braziliaanse Bompre^o erbij neemt heeft Ahold in Latijns Amerika 291 winkels. Hoogste tijd om ook in dat werelddeel een support center te openen. Ahold heeft al een support center in Zaandam, Atlanta en Singapore en nu komt er dus ook een bij in Buenos Ai res. Dat is niet toevallig, want in Buenos Aires staat ook het hoofdkantoor van Ahold's partner in Argentinië, Velox. Voormalig Tops-president Larry Castellani zal de lei ding van het support center op zich nemen. Wat doet een support center nu eigenlijk? Ahold heeft ver schillende winkelketens in één gebied. Dan is het handig om bepaalde zaken voor alle winkelketens tegelijk te orga niseren. Je kunt denken aan het ontwikkelen van een ei gen merk voor een groep van winkelketens. Dat levert voordeel op, omdat je dan gro tere hoeveelheden tegelijk kunt inkopen. Dat is goedko per. Ook het installeren van één computersysteem voor al le winkelketens en centrale inkoop zijn belangrijke voor- deelpunten. Zo maalt je opti maal gebruik van de schaal grootte. Voor Bomprego, Disco en San ta Isabel zijn volop groeimo gelijkheden. Zeker als zij ge bruik kunnen maken van kennis die ergens anders bin nen Ahold aanwezig is. Het is dan wel de bedoeling dat de kennis daar wordt aangereikt waar dat nodig is. Het coördi neren van het uitwisselen van kennis is daarom een erg be langrijke taak van het nieuwe support center in Buenos Ai res. Het runnen van de dage lijkse gang van zaken in de supermarktketens is en blijft de taak van het management van de supermarktketen. Maar ze kunnen voortaan re kenen op de ondersteuning van het support center.

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 5