GEEN WETENSCHAP Jack Voskamp na 42 jaar retail: UITDAGING 'Soms wordt er wel eens geringschattend gedaan over de concurrent, maar ik heb daar moeite mee' RELATIVEREN VOORUIT GESCHOTEN 'Je kunt zoveel leren van kijken. Een half uur op één plek gaan staan. En dan de reactie van de klanten observeren' GEHEIMZINNIG f )ack Voskamp begint binnenkort aan z'n zestiende functie. Z'n eerste buiten Ahold. De oud-directeur van Albert Heijn neemt na 42 jaar afscheid van het bedrijf waar hij als winkel bediende in Ermelo begon en als hoofd Opleidingen een van z'n boeiendste tijden beleefde. Eind jaren '70 stond hij voor het laatst uitgebreid in Flitsen, want interviews geven is nu eenmaal niet z'n meest geliefde bezigheid. Op de valreep liet hij zich echter nog eens verleiden, jack Voskamp over goed kijken, ambitie en 'je boerenverstand gebruiken'. Voskamp wil per sé afspreken in een winkel. Dat kenmerkt Hem. Voskamp is een winkel- dier, zeggen mensen die hem kennen. Hij wil het vooral heb ben over de dingen die voor nu en de toekomst van belang zijn, zegt hij zelf. Niet teveel terug kijken. Ook dat kenmerkt hem. 'Vorige week telt niet in de de tailhandel. Elke week, elke dag, moeten we de klant weer tevre den stellen.' En dus ontmoeten we elkaar in filiaal 1080, Am sterdam Gelderlandplein. Voskamp staat bij de infobalie. Staan en kijken is iets dat hij z'n hele carrière gedaan heeft. In de eigen winkels, maar ook bij de concurrent. Het heeft hem een schat aan indrukken en ervaringen opgeleverd. 'Je kunt zoveel leren van kijken', zegt hij. 'Een half uur op één plek gaan staan. En dan de re actie van de klanten observe ren. Hoe kijken ze naar een dis play, worden ze verleid om het product vast te pakken, kopen ze het uiteindelijk? In de win kel gebeurt het. Ik vind dat ie dereen die ook maar iets met de winkels te maken heeft, zich er ook regelmatig moet oriënteren. Toen ik directeur Operations was bij Albert Heijn, ging ik standaard elke vrijdag de win kels in. Wat er ook gebeurde. Was de vergadering van don derdag niet afgerond, dan maakten we het op zaterdag maar af.' Een marketeer zei hem eens dat er in de retail soms te veel naar cijfers wordt gekeken. Zijn standpunt is dat retail veel spannender is als je ook achter de schermen bent geweest. 'Laten we eerlijk zijn: retail is geen wetenschap. Het is uiteraard gebaseerd op ken nis van de markt, de producten en de klant, maar het is ook een spel dat je speelt vanuit je mid- 'Het is een spel datje speelt vanuit je middenrif denrif, een spel van boerenver stand en fingerspitzengefühl.' Jack Voskamp begon in 1956 aan een onverwachte carrière bij Albert Heijn. Hij was al in een afrondende solli citatiefase bij de KLM, maar toen puntje bij paaltje kwam bleek de Zaanse kruide nier toch interes santer. Thuis werd zijn keuze hem niet in dank afgenomen. Zijn ouders runden als Albert Heijn had veel meer uitdaging.' Uitdaging bleef 42 jaar lang de rode draad in zijn leven. Vos kamp is iemand die al gauw de spannende kanten ziet van een nieuwe functie. Hij werd uit de winkel geplukt voor een baan op het Filialenbu- reau en een van zijn boeiendste functies was die als hoofd Oplei dingen. 'Er ge beurde van alles in de branche. Je moet je voorstel len dat we, toen toen een kruidenierszaak in Al- ik begon in 1956, twee miljoen melo. 'Ik wilde die zaak niet omzet per week deden, nu is overnemen. Een groot bedrijf dat ruim 1 miljard, vijfhonderd keer zoveel. De supermarkten ontwikkelden zich in sneltrein vaart. Het fenomeen parttimers deed z'n intrede. Bedrijfsleiders van de zelfbedieningswinkels, waar een stuk of tien medewer kers rondliepen, kregen opeens een team van zo'n honderd kop pen. In die tijd zijn we voor het eerst begonnen met een ge structureerde opleiding voor ho ger kader. Er was niets. Je kon zo'n programma nergens kopen. Ook dat was weer een kwestie van gezond verstand. Als ik daaraan terugdenk, ja, dat was toch mooi om die ontwikkelin gen van zo dichtbij mee te ma ken.' Een vreemde manoeuvre in z'n loopbaan was zijn functie als di recteur van Marvelo. 'Ook span nend', beweert hij. "We moesten de verhuizing en de nieuwbouw van de fabriek aan Westerspoor plannen.' Even later switcht hij het ge sprek als vanzelf weer naar de winkels. 'We mogen nooit de klant, de markt en de concur rent uit het oog verliezen. Ik vertel het aan supermarktma nagers, clustermanagers... Kijk, soms wordt er wel eens geringschattend gedaan over de concurrent, vanuit het idee 'wij zijn de grootste en de beste', maai- ik heb daar moeite mee; wil het graag relative ren. Ga nou eerst eens kijken bij de concur rent. Staan er daar meer klan ten bij de kassa met een vol wa gentje dan bij het naburige AH-filiaal, dan is het niet om te lachen, dan moet je er lering uit trekken.' De Tukker Voskamp gebruikt een uitdrukking uit zijn geboortestreek: 'Je moet als een bok op de haverkist zitten. Alert zijn en betrokken.' Vos kamp is een mensmanager, ie mand die vooral gelooft in de kracht en de noodzaak van goed personeel. Daar moet je tijd en geld in investeren, naar luiste ren. En dat doet hij ook. Lopend door het filiaal in Amsterdam Buitenveldert schudt hij hier en daar een hand, vraagt naar de omzetten en of de veranderin gen in het werk bevallen. 'We hebben heel veel échte winkel mensen', weet hij. De laatste jaren was Jack Vos kamp vooral onderweg om het wereld-wijd denken van Ahold mede gestalte te geven. Hij b. zocht over de hele wereld supa marktketens die als potentie! overnamekandidaat of joii venture partner waren geselt teerd. Als geoefend "kijker' hij vooral z'n ogen de kost baseerde zijn mening over c winkels op wat hij zag en \vi hij niet zag. Hij zat als voorui geschoten pion in Azië, reisc daarna naar Zuid-AmerilJ deed ondertussen nog wi 'scoutwerk' in Europa. Wie hel vraagt of Ahold in z'n wil omr groeien en ifl grootste van H wereld te wo den, niet w| té streberig i[ krijgt te hord 'Ik zou het lievl ambitie willtT noemen. En a je geen gezonó ambitie heli)* word je ingic haald. We zifo nog lang nifj klaar. Ook niij. als we straks de grootste zij1Q We hebben nu zo'n veertig wii kels in Shanghai, maar daar 4 leen al wonen 17 miljoen meL sen. Als we daar marktleidfel willen worden, kunnen we ziel ker groeien naar vijfhonderd.' ife Voskamp stopt in juni. Of, zoa hij zelf zegt, hij begint dan as, z'n zestiende functie, iets waz' hij niet veel over loslaat. 'Late we het erop houden dat het rtt winkels en mensen te make heeft. Ik ga in geen geval sb' zitten', aldus de man die in se| tember ook de Dam tot Dao loop nog even meepakt en hf lange tijd als zijn persoonlijf missie zag z'n hele familie aa de Perla-koffie te krijgen. Jat Voskamp is 64 jaar, maar fflj geen steek minder betrokken^ ambitieus... Jack Voskaffl neemt op 24 juni afscheid.

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 4