Thais DC in aanbouw Dii jaar nieuwe Prima-winkels open Amerikaanse Ahold'ers aan de slag voor milieu en goede doelen BERICHTEN UIT SHANGHAI 'egetabl KIP EN GROENE DUMPLINGS BRON Prima Tsjechische formule! middelgrote STEDEN BANKJES l\HOLD FLITSEN APRIL 1998 BUITENLAND Chantal Postma (30) woont sinds augustus 1996 met man Kees en zoon Skeye in Shanghai. Ex Call Call er Kees (34) werkt er als Director Buying Merchandising voor Ahold. Chantal bestiert het huishouden en zoekt haar eigen weg in een totaal andere cultuur. Drie weken geleden kwamen we terug van een vakantie naar Nederland, maar wat heet va kantie! We kwamen vermoeider terug dan we gingen door alle familiebezoekjes. Na ruim an derhalf jaar in Shanghai, merk je dat je heen en weer wordt ge slingerd tussen Nederland en Shanghai, waar we inmiddels gewend zijn geraakt aan de chaos en de drukte. Na een paar weken verlang je ernaar om naar huis te gaan. Voor ons is Nederland in veel opzichten overgeorganiseerd en er is zo'n overdaad aan luxe, dat ik ge woon niet weet wat ik moet kie zen. Helemaal als ik dan een Al- bert Heijn in stap met wel twin tig verschillende soorten yog hurt en kazen. Dan ben ik een half uur bezig om te kijken wat ik het liefst wil. In de TOPS in Shanghai zijn we blij als er yog hurt is. Ondanks het feit dat er steeds meer geïmporteerde pro ducten in de supermarkt liggen, komt het nog wel eens voor dat die producten er een tijdje niet zijn door problemen met de le vering. Het aantal TOPS-supermarkten groeit overigens nog gestaag. TOPS begint al een begrip te worden in Shanghai met 21 winkels. Ook worden er steeds meer services geleverd. Zo wordt er over twee weken een nieuwe winkel geopend waar ter plekke brood gebakken wordt en waar gebraden kippen aan de man worden gebracht. Shanghai'ers zijn gek op kip. VOOROUDERS Vorige week waren het overi gens niet de supermarkten maar de bloemenwinkels die in de belangstelling stonden. Het was het weekend dat de Chinezen hun overleden voorouders eren. Zij bezoeken dan de graven om er bloemen neer te leggen. Voor de Shanghai'ers betekent dit dat ze 1,5 uur in de trein moeten zitten, want door ruim tegebrek liggen de begraaf plaatsen buiten de stad. Ook eten zij die dagen een traditio neel gerecht, de zogenaamde 'groene dumplings'. Het hele ri tueel blijft trouwens voorbehou den aan de meer bemiddelde Shanghainezen, want de armen kiezen voor crematie; da's stuk ken goedkoper. De urn krijgt niet altijd een plekje op een be graafplaats, sommige mensen houden hem thuis. Waar de grootouders ook zijn gebleven, iedereen eet echter groene dumplings. Wij hebben dat weekend vooral de zon geëerd, die zich na een paar weken regen eindelijk weer eens liet zien. De veertig TOPS-wïnkels in Thailand worden vanaf deze zomer bevoorraad vanuit een eigen versdistributiecentrum In de Thaise hoofdstad Bangkok bouwt Ahold/Central Robinson Group een distributiecentrum. Vooral de verscentrale krijgt daarin speciale aandacht, want TOPS, Ahold's supermarktketen in Thailand, maakt werk van het bewaken van de kwaliteit van alle ge koelde producten. Bij Albert Heijn lijkt het zo vanzelfsprekend: een goede kwaliteit van de versproducten, zoals groente, fruit, vlees en vis. De kwaliteit en de houd baarheid van die gekoelde pro ducten worden scherp in de ga ten gehouden. Zo is de tempera tuur in de verscentrale en in de vrachtauto's altijd constant. We noemen het ketenbeheersing en we hebben er bij Albert Heijn heel wat ervaring in. Van die ervaring maken de Thaise Ahold'ers nu dankbaar gebruik. Ook in Thailand wordt de koelketen kritisch bekeken. Want ook daar vragen de klan ten om verse producten. Gewoon kopieëren wat je in Nederland doet? Zo eenvoudig is dat niet. Thailand ligt in de tropen, waar het controleren van de temperatuur nog be langrijker, maar ook lastiger is. Bovendien leeft' de werkwijze. waarin onze DC-mensen en chauffeurs zijn opgeleid, nog veel minder in Thailand. Maar dat gaat snel veranderen. De zaken worden in Thailand bij de bron aangepakt. TOPS gaat samenwerken met boeren voor wat betreft een goede aan levering, maar ook voor de pro ductie. Het nieuwe distributie centrum, dat alle veertig TOPS- winkels zal beleveren, is de vol gende, onmisbare schakel in de keten naar de winkel. Deze zomer is het gebouw ge reed. Op 22 april was het Earth Day. De dag waarop in de hele wereld extra aandacht wordt gegeven aan het milieu. In Amerika maken de Ahold-werkmaatschappijen op die dag de balans op van alle 'charities' (de goede doelen) die zij steunen. Anders dan dat wij in Nederland doen, steken zij niet onder stoelen of banken voor welke goede doelen zij zich hebben ingezet. "In Tsjechië worden vanuit het Euronova-hoofd- 'kwartier in Brno verschillende winkelketens aan gestuurd. Sinds 1995 zit daar ook Prima bij. Voor Nederlandse begrippen een onbekende formule: niet helemaal een supermarkt, maar ook geen ech te hypermarkt. Ze slaan wel aan bij het Tsjechische publiek. En dat telt. Als je kijkt naar het assorti- jment, zie je dat meer dan de helft bestaat uit non-food arti kelen. Maar met een grootte Evan 2.000 m2, blijken ze voor .een echte hypermarkt weer te klein zijn. Er zijn nu acht Prima's ver spreid over heel Tsjechië. Maar als het aan de mensen van Eu ronova ligt (Ahold's organisatie in Tsjechië), komt er een aan tal winkels bij. Sommige daar van worden op dit moment ge bouwd. Prima's Alice Frisaufo- va: 'In oktober gaat de eerste grotere Prima open. Maar in mei openen we al de eerste nieuwe 'gewone' Prima.' De Prima-winkels zijn zeven dagen per week van 's ochtends negen tot 's avonds acht uur open en dat is in Tsjechië rede lijk uniek. De klanten weten de weg naar de Prima goed te vin den, omdat je in een keer al je inkopen kunt doen. De winkels zijn gevestigd in kleinere ste den en mikken vooi'al op klan ten die een hoge kwaliteit wen sen, prijs stellen op gemak en niet te veel geld willen uitge ven. Juist de prijzen van voe dingsproducten zijn zeer con currerend. De Prima's worden vooral in het weekend druk bezocht: Het pubhek is dan anders dan je in supermarkten ziet. Het is een beetje een familie-aangelegen heid. De Prima Minihyper in Vyskov, twintig kilometer van Brno. Bij de Ahold- werkmaatschap pijen in de Ver enigde Staten gaan sommige dingen net even anders dan bij ons. Het is in Amerika heel normaal datje je inzet voor de gemeenschap. In Nederland regelt de overheid de zorg voor bijvoorbeeld ouderen en soci aal zwakkeren, maar in de Verenigde Staten is dat vaak niet zo. Inzamelacties van voedsel voor arme mensen zijn dan ook geen uitzondering en juist de supermarkten dragen daaraan een stevig steentje bij. De Amerikaanse klanten vinden dat heel gewoon; ze zijn de activiteiten van de supermarkten al jaren gewend en vertrouwen er ook op. Onze winkels staan immers midden in de samenleving en laten niet verstek gaan. Niet alleen voor sociale doelen, ook voor het milieu zetten de Amerikaan se winkels zich op ver schillende manieren in. Met bouwma terialen, koel installaties en verpakkingen gaan de winkels mee in het grotere Ahold-beleid. Waar het mogelijk is, wordt gelet op het milieu. De winkels kennen ook eigen acties. Bij de Giant- supermarkten worden bijvoor beeld plastic zakken ingeza meld, om bankjes van te maken. Die bankjes vinden vervolgens een bestemming bij bijvoorbeeld schoolpleinen. Giant voelt zich namelijk ook zeer betrokken bij de wijk of het stadsdeel waar de winkel staat. Hetzelfde geldt voor BI-LO. Deze Amerikaanse keten werkt samen met de organisatie 'Keep America Beautiful'. Vrijwilligers uit filialen helpen mee bij het schoonmaken van de buurt.

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 5