9 18 april officieel geopend: VERSCENTRALE EENVOUDIGER 'Onze versdistributie kent z'n weerga niet in de wereld' ELEMENTEN WM SYSTEEM RETOURENCENTRUM ANDERS HOUDBAAR HOLD FLITSEN APRIL 1998 DC Pijnacker sluitstuk WM Op zaterdag 18 april werd Albert Heijn's vierde 'gecombineerde' distributiecentrum officieel in gebruik geno men. Daarmee is de gebouwenstructuur voor het bevoorradingssysteem Vandaag Voor Morgen klaar. Over het VVM-systeem zegt AH-directeur Han Willemse: 'In 1998 maken we het af, we halen er uit wat er in zit en verbeteren het waar we kunnen.' van sommige leveranciers en van DC Geldermalsen direct bij de orders gezet kan worden, die al klaar staan voor de diverse winkels. 'Cross docking1 heet dat. 'Het maakt van het DC meer een echt overslagpunt dan een opslagruimte', aldus Willemse. Een ander voorbeeld is het wer ken met rolcontainers, niet al leen voor versproducten maar ook voor houdbaar. 'Op een rol container', legt Han Willemse uit, 'is iets minder ruimte, waardoor je in het DC een beet je meer handling hebt. Het gro te voordeel is echter dat je ei'- mee de winkel in kunt en het vullen van de schappen daar door makkelijker wordt. Medio 1999 zullen alle DC's over zijn op dit systeem.' In de diverse hallen (AGF, zuivel en vlees) van Verscentrale Pijnac ker werken veel mensen die voorheen de Verscentrale in Nieuwe- gein maar vooral VC Zoetermeer en VC Barendrecht draaiend hiel den. In november 1997 nam DC Pijnacker het stokje over; de VC's Barendrecht en Zoetermeer zijn gesloten, VC Nieuwegein heeft een landelijke functie gekregen in de belevering (via de regionale DC's) van specifieke versproducten. In de Verscentrale (17.800 m2) werken een kleine 300 mensen; de 'koude stroom' verlaat het DC via 59 docks. Vier jaar geleden ging de plan ning van de bevoorading een stuk trager. De winkels reken den op beleveringen die 'in de ochtend', of 'in de middag' plaatsvond. Nu is een beleve ring op een kwartier nauwkeu rig. Vroeger stonden zo'n vijftig vrachtau to's per week aan de achter deur van het fi liaal; dat kwam omdat elke as- sortimentsgroep een eigen afleverritme had. Nu leveren zo'n veertien wagens per week een vrachtje af, voor een veel ruimer assortiment en toegesneden op de verwachtte vraag van die dag. Feitelijk', vindt Han Willemse, 'is het pro ces van bestellen daardoor een voudiger geworden. Als winkel medewerker heb je allerlei mid delen om de goederenstroom te overzien. Aan de andere kant is de bestel snelheid verhoogd en het assortiment verbreed. De directeur geeft het grif toe: 'In een Albert Heijn-winkel met 25.000 producten vraagt dat een grote alertheid.' de wereld. Als we vier jaar gele den niet voor WM hadden ge kozen, hadden we nu nooit zo veel kwetsbare versproducten (vis, salades) in de winkels kun nen brengen met een korte code en zo'n hoge kwaliteit. De ko mende jaren kunnen we pro fiteren van een systeem dat qua DC's, com putersysteem en ervaring 'af is. Wat we doen in 1998? We maken WM af, we halen er uit. wat er in zit en verbeteren het waar we kunnen.' Over de mensen die nu bij DC Pijnacker werken zegt Han Wil lemse: 'Er zijn vier culturen bij elkaar gekomen. Mensen uit Nieuwegein, Barendrecht, Zoe termeer en veel nieuwe men sen. Vooral in het Verscentrum. Gezamenlijk zijn ze een 'Pijnac- kercultuur' aan het bouwen. Dat doen ze ook door bij "hun' winkels op bezoek te gaan en zelf bezoekers te ontvangen. Een goede manier om construc tief met elkaar om te gaan.' 1993 tot 1998 bouw en verbouwing DC's 1994 - '95 100 verkoopregistratie (scanning) 1994 - '95 aanpassing computersysteem bij Buying St Merchandising, DC's en winkels 1994 - '95 assortimentsgroepen verdeeld in houdbare stroom en verse stroom 1994 - '95 - '96 Filiaal Bestel Assistent in de winkel ingevoerd 1994 - '95 - '98 spoorboekje aangepast 1997 - '98 - '99 pallets maken plaats voor rolcontainers Het nieuwe DC beschikt over de laatste snufjes van WM. Uiteraard ge beurt ook hier de orderpicking met scanningsapparatuur, waarbij de medewerker met be hulp van een electrische truck voor vier winkels tegelijk de be stelling verzamelt. Degene die de order verzamelt, weet wan neer hij de bestelling uiterlijk klaar moet zetten en bij welk doek. Nieuw is echter het grote aan tal uitgaande docks (123) dat het mogelijk maakt dat vracht Het reilen en zeilen in het Retourencentrum heeft Albert Heijn uitbesteed aan een extern bedrijf: Hays-Bijsterbosch. Deze spe cialist in retouren verwerkt jaarlijks 35 miljoen colli met kratten die retour komen van de 170 winkels die 'Pijnacker' bedient. De kratten worden er gesorteerd en gewassen. Het retourencentrum meet 14.400 m2, heeft 44 docks en is in gebruik sinds begin november 1997. Of WM brengt wat Albert Heijn ervan had verwacht? 'Ze ker', zegt Han Willemse, 'en meer dan dat. De invoering er van heeft best wat voeten in de aarde gehad. Zo'n fijnmazig sys teem vroeg een andere manier van bestellen en veel discipline. Inmiddels kent onze versdistri butie echter z'n weerga niet in De hal van 'Houdbaar' meet 23.700 m2. Vanaf week 10 werd de hal gevuld door de leveranciers en vanaf week 12 worden 87 win kels, vanaf 64 docks, dagelijks beleverd. DC Tilburg en Zaandam worden in de komende maanden geleidelijk ontlast en begin vol gend jaar belevert DC Pijnacker met de 'warme stroom' (onge- koeld vervoer) 170 winkels. Bij de 'koude stroom' (gekoelde pro ducten) is dat al het geval. In 'Houdbaar' werken nu zo'n 140 mensen. Een aantal van hen werkt eigenlijk in een ander DC, maar komt naar Pijnacker om hun collega's in te werken.

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 13