AH leert kleintjes koken AH, koffie en wijn favoriet bij Ahold-beiegger 'Marketing? Daaraan deed ik 60 jaar geleden al' De carrière van mijnheer Masereeuw begon voor W.0.1 CENTENWERK GEZOND TEVREDEN HAND IN HAND AllerHande Kookschool óók feestje voor kinderen KNEDEN Kijk op de wikkel voor een aanbieding voor de kookschool GOUDBRUIN "Mijnheer Masereeuw, oudste ex-Albert Heijn'er (105): Het is tien februari 1998 en Tessa uit Zaandam is vandaag zes jaar geworden. Dat moet gevierd worden! Naar het zwem bad, het pretpark of de bioscoop? Niks daarvan. Samen met acht vriendjes en vriendinnetjes wordt ze door haar moeder naar AH 1516 in Purmerend gebracht. Daar heeft ze laatst tijdens het boodschappen doen de AllerHande Kookschool ge- azien en vandaag gaat ze er koekjes leren bakken. Mijnheer Masereeuw met Annemiek Makel, AH-1504 Uithoorn De heer Masereeuw, de oudste ex-Albert Heijn medewer ker, doet het achterste gedeelte van zijn naam eer aan. Op 21 maart werd hij 105. En hoewel hij dik tevreden is over de verzorging in het verzorgingshuis in Uithoorn, gaat hij nog meermalen per week naar AH om een paar boodschappen te doen. 'Voor de gezelligheid'. Het begin van de carrière van oud-Albert Heijn-mede werker Masereeuw dateert nog van ver vóór de zelfbediening. Hij toont een kreukelige zwart-wit foto van een ouderwetse kruide nierswinkel in het centrum van Amsterdam. 'Oorspronkelijk was ik interieurschilder,' zegt mijnheer Masereeuw, 'Maar in de Eerste Wereldoorlog was daar geen droog brood meer in te verdienen.' Dankzij de juiste connecties kon hij in een van de supermarkten van Van Ame- rongen aan de slag. 'Ik moest wel mijn middenstandsdiploma behalen en mijn warenkennis op peil brengen,' vertelt hij. 'En toen kreeg ik een eigen filiaal, aan de Derde Hugo de Groot straat in Amsterdam.' Hoewel de marketing toen nog in de kinderschoenen stond, wist Masereeuw vele klanten zijn winkel binnen te lokken, door...de kinderen. Vooral moe ders met jonge kinderen waren gemakkelijk te bespelen,' ver- telt hij. 'Als ik die kleintjes tweemaal een snoepje had gege ven, waren ze niet meer over te halen om bij een andere kruide nier boodschappen te doen. En moeder kwam er dan gewoon achteraan.' De omzetten liepen snel op. 'We begonnen met vijfhonderd gul den in de week. Maar al snel werd dit vierduizend. En daar was ik heel trots op,' lacht Ma sereeuw. 'Het lijkt nu weinig, maar toen was alles ook vele malen goedkoper dan nu. Een ons kaas kostte 8 cent, een half pond koffie 14 cent.' Hij herin nert zich de bedragen nog als de dag van gisteren. Nadat Van Amerongen begin jaren '50 als een van de eerste supermarktketens werd overge nomen door Albert Heijn, kwam Masereeuw op het hoofdkantoor in Zaandam terecht. 'De gehele boekhouding moest één systeem worden. Dat was een hele uit- zoekerij. Maar ik vond het wel prettig om een baan van 9 tot 5 te hebben. Want in de super markt was je nooit klaar. En tenslotte was ik toen al 55 en dan begin je toch een beetje af te takelen,' vertelt de man, die op 105-jarige leeftijd nog zonder bril en wandelstok door het le ven stapt. 'Het is prima om een beetje in beweging te blijven. Vaak ga ik bij Albert Heijn aan de over kant een bakje koffie drinken en een paar boodschappen doen. Ze kennen me daar alle maal.' Even later schenkt hij geroutineerd koffie in de koffie hoek van filiaal 1504 in Uit hoorn. 'Is deze mijnheer al 105?' roept een klant verbaasd. 'Ik had hem op 80 geschat! Kan je nagaan wat een gezond bedrijf Albert Heijn is.' 25.000 particuliere beleggers deden mee aan het VU-onder- zoek. Uit de computer rolde het volgende beeld: Ahold-aandeel- houders zijn ietsje ouder en ri sico nemen hoeft van hen niet zo. Verder lijken ze erg op an dere particuliere beleggers: ze hebben een hogere opleiding en zijn tevreden met hun aande len. De meeste Ahold-aandeel- houders peinzen er niet over hun aandelen van de hand te doen. Voor de deelnemers in het AH Vaste Klanten Fonds ligt het iets anders. Opvallend is het grote aantal vrouwen. Ook is de bezitter van units AH VKF een stuk jonger dan de Ahold-aandeelhouder. Ook zij blijken tevreden over hun be legging. De onderzoekers vroegen de be leggers in welke supermarkt zij hun boodschappen doen en wat hun favoriete producten zijn. Het zal niemand verbazen dat Albert Heijn bij de Ahold-aan- deelhouders hoog genoteerd staat. De beleggers houden het meest van koffie, vlees, wijn en brood. "HOLD FLITSEN MAARI 1998 'ie De groep wordt bij de ingang nVan de kookschool ontvangen nsdoor voormalig marktkoop vrouw Anneke den Hartog en assistente Inge Bosveld. Nor maal werken ze in de super markt, maar op woensdag en ïizaterdag geven ze kooklessen inaan kinderen in de keuken pal achter het kassapark. Op ver jaardagspartijtjes, maar ook %an kleine groepjes kinderen gtdie zich individueel hebben op gegeven. Alle ingrediënten en :nkeukenhulpjes uoliggen al klaar iepp tafel, dus het feest kan begin- ei nen. De jassen Ü\aan uit, ieder rorind krijgt een ce.3chort voor en sen koksmuts op. Even later aischalt een keihard 'Lang zal ze 'hieven' door de supermarkt gJwant', heeft Anneke gezegd, 'ie- ^dereen in de winkel moet ons kunnen horen.' Daarna gaan de erdoorzichtige deuren dicht en be- eigint de les in de Kookschool, die doet denken aan het decor van een kookprogramma op TV. 'Vandaag gaan we koekjes bak ken', begint Anneke, terwijl de kinderkoks limonade drinken. Na het verplichte handenwas sen wordt het muisstil. Valerie weegt 250 gram bloem, Sabrina een ons suiker en Anniek snijdt driekwart van een pakje boter af, waarna alles in een grote kom gaat. Daarna mag ie dereen even kneden. Jorn raspt intussen met de tong uit zijn mond een halve citroen en de jarige Jop klopt een ei los. 'Jullie lijken wel echte banket bakkers', roept Inge. Als het deeg goed is uitgerold, steken de kinderen er met vormpjes hartjes uit. De laatste restjes deeg verdwijnen in de monden. Alle koekjes gaan op twee oven schalen die Tessa in de oven AH verzorgt kinderkookles in acht kookscholen. Adressen: kijk op de wikkel stopt. Negen keer klinkt het luidkeels 'ja' op de vraag 'wie wil er ijs' en er volgt nog een liedje. Verrukte gezichten als na een kwartier de oven opengaat. De koekjes zijn goudbruin en rui ken heerlijk. De jarige Tessa krijgt namens AH nog een ver jaardagscadeautje. De koekjes, cadeautjes en koksmutsen mo gen mee naar huis. Op 1 maart stond het aandeel Ahold 50 jaar genoteerd op de .Amsterdamse beurs. Aanleiding voor de Vrije Uni versiteit om onderzoek te verrichten naar de particulie re Ahold-aandeelhouder. Inmiddels zijn de resultaten be kend: de Ahold-belegger is een ouder persoon, die graag een kopje koffie lust, zijn boodschappen doet bij Albert Heijn en zeer tevreden is over zijn Ahold-aandelen. Op 1 maart 1948 ging Albert Heijn naar de beurs. Sinds 1973 staat het bedrijf genoteerd onder de naam Ahold nv. 'Ko ninklijk' werd Ahold in 1987, toen Albert Heijn 100 jaar be stond. En al die tijd zijn de Ahold-aandelen bij beleggers in trek geweest. Vooral bij de Ne derlandse particuliere aandeel houders; de helft van hen bezit aandelen Ahold. Wat voor type mens is 'onze' aandeelhouder? En welk type doet mee in het AH Vaste Klanten Fonds?

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 9