Sushi, de dagverse vis-hit uit Japan Ketenbeheersing Bonus per gewicht aolieke gewoonte e de ruimere keus - nliiet als op de neer klanten flink elijks schoongemaakt uitgebreide checklist, e met het voorverpak- st>t maakt dat we hier rs viswinkel hebben', flok onze voorverpakte astopkwaliteit. De vis wordt onder ideale omstandigheden en bij lage temperatuur ingepakt. De klanten bewijzen dat het lekker is, want ze kopen vaak en veel. Zo'n bedieningsafdeling weten klanten te waarderen. De mensen weten soms weinig van vis en durven daarom niet een speciaalzaak in te lopen. Hier snuffelen ze tijdens het boodschappen doen vrijblijvend rond, stellen vragen en kopen wat. Of ze lopen door en komen een paar dagen later terug. Onze groep vaste klanten groeit gestaag, ik denk dat het er nu zo'n 2.200 zijn. Sommigen komen speciaal voor de vis naar AH. De omzet? Die is in een jaar gestegen met zo'n zeventig, tachtig procent!' John Valster bevestigt: 'In het ge val van AH-1521 kunnen we na een klein jaar spreken van een ge slaagde proef. Afhankelijk van de bevindingen in de overige acht proef-filialen, de resultaten van een onderzoek naar koopgedrag én lo kaal marktonderzoek bekijken we of we het aantal bedieningsafdelin gen zullen uitbreiden.' In de 8e eeuw ontstaan als een manier om vis te conserveren, tegenwoordig een verfijnde visdelica- tesse: Sushi! Kant-en-klare hapjes uit Japan met rauwe vis, groente en rijst. Een culinair hoogstandje dat 's morgens dagvers aan tot nu toe dertig AH- supermarkten geleverd wordt en nog dezelfde avond gegeten moet worden. Verkrijgbaar in diverse soor ten (tonijn, garnalen, zalm), ook is er een vegetari sche variant. Lekker met gari (gember), wasabi (groene mierikswortel), een scheutje sojasaus en Japanse stokjes als eetgereedschap. In de hapjes zit ten weinig calorieën en de vis bevat voornamelijk onverzadigde vetten. Kortom: sushi is 'in', gezond en bovendien een streling voor de tong én het oog! Zicht op wat er in de keten ge beurt en kwaliteitscontrole van vangst tot verkoop zijn volgens Valster speerpunten in het AH-visbeleid. 'Onze voorverpakte zalmfilet is een goed voorbeeld. Van eitje tot eindproduct is er sprake van ketenbeheersing. Slechts één bedrijf, de firma Peiters - ge kozen na een strenge selectie - met een eigen kwekerij in Schotland levert aan AH. Ger ookte zalm komt van een Noors bedrijf. Vanaf de zomer is ook daar de kwaliteitscon trole 100 geborgd. Of neem de wilde vissoorten, zoals ka beljauw. Een beperkt aantal geselecteerde boten brengt zes dagen per week onze vis aan land in IJsland. Daar wordt de vis ook gesneden en geijsd. Per vliegtuig gaat de partij vervolgens door naar de ver pakker in Brugge. Zo'n twee dagen na de vangst wordt de John Valster bij de Schotse zalmkwekerij vis aan ons geleverd en ik kan voor zich. Temperatuurbe- je verzekeren: daarmee zijn we absoluut verser dan de rest van de aanbieders van voorverpakte vis. Dat we ook gedurende het transport van DC naar supermarkt en in het koelschap zorgen voor optima le omstandigheden spreekt Vp-v De zalmkwekerij ligt pal voor de Schotse kust heersing en hygiëne staan ook dan voorop. Gaat er onver hoopt een verpakking lekken dan moet het schap direct worden schoongemaakt. Ook op de presentatie trouwens. Voorverpakte vis moet plat liggen. Anders kan de vocht- absorberende bodem z'n werk niet doen.' Belangrijke toevoe gingen aan het voorverpakte assortiment zijn volgens Val ster kant-en-klare producten als gevulde scholfilet, gemari neerde vis met room (met Pa sen), én niet te vergeten de vis-gourmetschotels tijdens de feestdagen. 'In week 26 ko men we bovendien met vis- roerbakproducten en klassie ke vissauzen.' Zowel in het zelfbedienings schap als bij de bedieningsaf delingen kunnen klanten met een AH Bonuskaart regelma tig profiteren van fikse kortin gen op visproducten. 'We doen geen boter maar bonus bij de vis', zegt Gitta Embregts, vis verkoopster bij AH 1521 in Tilburg. 'Bij voorverpakte producten staat het voordeel op het schapkaartje. Bij een bestelling verse vis op onze bedieningsafdeling zie je men sen - terwijl wij wegen - druk rekenen, omdat de bonus per gewicht wordt berekend.' "EN KLAAR Een gezond imago, het feit dat mensen op verre vakanties va ker ris voorgeschoteld krijgen en überhaupt gevarieerder gaan eten, het ruimere aanbod in supermarkten en wellicht de publiciteit rondom vlees (BSE, varkenspest): het zijn allemaal redenen voor de stij gende populariteit van ris. 'De kwaliteit van onze vers voor verpakte producten stijgt ver uit boven die van onze concur renten', aldus Valster. 'De pro ducten zijn allemaal lek- en geurvrij en worden kant-en- klaar aangeboden. Dus zonder graat, lellen en vellen. Neem onze scholfilet. Veel van onze concurrenten halen alleen de zwarte huid eraf, wij leveren 'm zonder zwarte én witte huid, dus is -ie veel smakelij ker.'

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 7