6 De opmars van vis waait ais een zilte zeebries over ons land en lijkt niet meer te stui ten. Haring met uitjes en zuur blijft een favoriet tussendoor tje, mosselen, garnalen, kabel jauwfilet, gerookte zalm en palingfilet zijn populairder dan ooit. Bovendien kiezen wij Nederlanders steeds vaker voor exclusievere vissoorten. Albert Heijn biedt haar klanten een steeds ruimere keus uit een prima kwaliteitsassorti ment 'voorverpakt'. Maar ook met de bedieningsafde ling wordt proefgedraaid. Tanja Janssens van AH-Tilburg: 'Vis schoonmaken, fileren en verkopen is een ambacht. Je moet er veel vanaf weten wil je het goed doen.' ■P» Albert Heijn biedt klasse-assortiment Vrijdag visdag KENNIS, KWALITEIT IN HYGIËNE J 'De kibbeling knettert, dus is -ie klaar', zegt Mascha Klaassen (AH-1521, Tilburg), terwijl ze de krokante vislekkernijen uit de frituur schept. ✓-v nze aandacht is vooral ge- f I richt op het voorverpakte assortiment vis', zegt AH's categorymanager John Valster. "Daar is veel groei te verwachten. Daarnaast doen we in negen super markten een proef met een bedie ningsafdeling.' Tanja Janssens werkt in AH-1521 in Tilburg op de bedieningsafdeling vis. De afdeling, met direct daar naast het gekoelde schap met voor verpakte producten, is het parade paardje van AH op visgebied. Dage- AH DOET BOEKJE OPEN Wat is dat eigenlijk voor vis? Hoe bereid je 'm? In wat voor gerechten kun je zo'n vissoort gebruiken? Omdat veel klanten een beperkte kennis hebben van de berei dingsmogelijkheden van vis, bracht AH vorig jaar zijn eigen 'AH Visboek' uit. Een handig naslagwerk vol han dige tips en lekkere recep ten. Ook in AllerHande staan regelmatig smaakvolle ideeën. lijks voert leverancier Schmidt Zee vis uit Rotterdam verse vissen aan, die vervolgens vanuit vier vitrines de klanten verleiden. 'Gerookte vis, delicatessen, verse vis en gebakken vis', vertelt Tanja. De 26-jarige Tilburgse kun je echt alles over vis vragen, want ze volgde vorig jaar een intensieve opleiding bij Schmidt. Wis schoonmaken, fileren en verkopen is een ambacht. Je kunt niet zomaar van de kaas- of broodafdeling overstappen naar de verse vis. Met alle respect voor Kerkelijk of niet, vooral op vrijdag koopt de Nederlander vis. Een va& die in het teken van soberheid stond. De soberheid lijkt - gezien de verdwenen, de traditie blijft. Ook AH scoort op vrijdag een aanzien! donderdag en zaterdag. De absolute topdagen liggen rond Kerstmi- uitpakken tijdens de feestdiners. mijn collega's op die afdelingen, maar hier moet je veel vanaf weten wil je het goed doen. Schmidt is een topbedrijf. Ik heb in him fileerderij het fileren geleerd. Niet twee of drie, maar honderden vissen zijn daar door mijn handen gegaan. Ook heb ik als verkoopster meegedraaid in hun eigen winkel in Rotterdam. Bakken en bereiden is een vak apart, tijdens de oplei ding kregen we wekelijks een maaltje vis mee naar huis om te oefenen. En na tuurlijk ben ik op bezoek ge weest bij mosselkwekerijen, de visafslag en de vissersha ven van Scheveningen. Men sen zonder vakopleiding mo gen hier niet werken. Ook mijn collega's Gitta en Ma scha hebben daarom hun cer tificaat gehaald. We voelen ons hier als een vis in het wa ter.' AH hecht veel belang aan uitst kende opleidingen voor het pers; neel van de visafdeling. Ook f kwaliteitscontrole is gebonden ad strenge regels. 'Dat kan niet ai ders, vis is aan bederf onderhevii aldus Tanja. 'We zijn enorm waa zaam. Elke ochtend proeven we c geleverde partijen. We kijken ogen en kieuwen glimmen, dat' een goed teken. We staan er lette lijk en figuurlijk met ons neus b venop, want we ruiken aan el vissoort. Als we maar even tw felen gaat een vis niet de vitrine en verkopen we liever nee. Ove# gens gebeurt dat zelden, de kwaj teitscontrole bij Schmidt is uitst kend.' Daarnaast staat hygiëi centraal. Niet alleen werken de d mes met handschoenen aan en wa sen ze regelmatig de handen, ot

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 6