DE KLANT VAN ALBERT HEIJN GAAT AAN DE BIOLOGISCHE KIP J± 4- <TTe HART 'Als je hart bij het milieu ligt, moet je ervoor zorgen dat 'biologisch' voor een zeergrote klantenkring bereikbaar wordt' UITGEKIEND GEITENWOLLEN SOK éÊÊt 'Het idee dat alleen mensen met geitenwollen sokken biologische producten kopen, is al jaren achterhaald' AHOLD FLITSEN MAART 1 et is revolutionair, maai- ook spannend', vindt- Leontine. We boren met AH Biologisch een relatief nieuwe markt aan. We denken dat er een aanzienlijke vraag naar zal zijn. Maar de ei sen die we stellen aan AH Bio logisch liegen er niet om. Elke product draagt het EKO-keur- merk. Dat betekent dat elke schakel in de productie aan ei sen moet voldoen, die inhoude lijk worden gecontroleerd door de onafhankelijke organisatie Skal (ingesteld door het minis terie van landbouw). De biologi sche groente bijvoorbeeld, groeit op natuurlijk bemeste grond. Dat wordt door Skal ge checkt. Chemische bestrijdings middelen komen er niet aan te pas, en ook dat wordt gecontro leerd. Zo'n veld peen groeit daardoor in z'n eigen tempo en niet groter of kleurrijker dan er van nature inzit. Onkruid wordt door de tuinder met de hand gewied en als de peen op z'n mooist is, wordt-ie met de hand geoogst. Dat hele proces heeft voor- en nadelen. De voor delen zitten 'm in de weten schap van gezond voedsel en - alhoewel er over smaak niet valt te twisten - meer smaak. Die biologische groente heeft niets kunstmatigs - ook niet een beetje - en bevat daardoor bij voorbeeld minder water; na het koken houd je van bladgroente meer over. Het 'nadeel' is dat je leverancier, de boer, minder op brengst haalt uit zijn land, en in verhouding veel werk moet verrichten om elk plantje tot wasdom te krijgen. Je snapt het al: dat maakt het biologische product wat duurder. Voor Al- bert Heijn is het bovendien minder eenvoudig om een net werk van leveranciers op te Vanaf de eerste week van februari ziet de klant van Albert Heijn her en der in de winkel producten in het schap verschijnen met een bijzonder logo: AH Biologisch. Het blauw groene logo prijkt op jam, brood, sinaasappelsap, kip, speculaas, azijn en verschillende soorten groente. 'Samen zo'n twintig producten', zegt Leontine Cast, projectmanager AH Biologisch. 'Eind 1998 zullen dat er al veel meer zijn. Er is een groeiende vraag van de klant naar biologische producten. Albert Heijn is de eerste supermarktketen die straks een breed assortiment onder haar eigen naam brengt.' biologisch geteeld voer. Zij kon nooit in aanraking met prevei tieve diergeneesmiddelen. Va moeder natuur hoeft een ki niet elke dag een ei te leggei De biologische kip doet het da ook rustig aan. Haar eieren zij overigens heel smakelijk. En snijdt het mes aan twee kaï ten.' De Amsterdamse Leontine zelf een milieubewust mens, d behalve professioneel ook a consument jaren ervaring hee met biologische teelt. Haf groente koopt ze gewoont getrouw (nog) op de biologisch boerenmarkt in de Amsterdan se binnenstad. "Net van hi land en hartstikke vers,' zei ze. En over de plannen va Albert Heijn: 'Een grootwinke bedrijf en biologische producte is voor sommige mensen ge« logische combinatie. Voor n wel. Biologische teelt en ve teelt is goed voor het milieu e is diervriendelijk. Als daar hart ligt', vindt Leontine, 'mo' je ervoor zorgen dat 'biologisc voor een zeer grote klantei kring bereikbaar wordt. Albe Heijn geeft daartoe de mogelijk heid. Prachtig toch?' bouwen die met z'n allen kun nen voldoen aan de vraag. Ja, het gaat zeker lukken. Maar op dit moment moeten de leveran ciers zelf ook nog zoeken welk deel van hun productie zij 'bio logisch' zullen maken.' Leontine bevestigt: 'Het wordt zoeken naar evenwicht tussen een groeiende vraag en het aanbod. Overigens zijn we niet gebon den aan landsgrenzen. Ook in de ons omringende landen vind je biologische productie èn con trolerende organisaties als Skal.' 'Nee', zegt Leontine, 'helemaal nieuw is de materie niet voor Albert Heijn. Als je het tenmin ste hebt over uitgekiende pro ductieprocessen. Daar hebben we al jaren ervaring mee. Denk maar aan de AGF-producten van onze gecontroleerde teelt: het Aarde Waarde-verhaal. Tot aan het kweken van de sperzieboontjes in Egypte toe, wordt heel nauwkeurig gekeken naar samenstellingen van kunstmest, de rij pingsmethode en ongediertebestrijding. Als de klant die producten koopt, weet zij dat zij een uitstekende prijs- kwaliteitverhouding in huis haalt. Ook met het rund- en varkensvlees is Albert Heijn volop aan de slag. Wanneer elk onderdeel van de verzorging en de voeding van de dieren, maar ook het traject van de slacht tot de winkel met de betrokkenen volledig verantwoord kan wor den, spreken we van 'keten- beheersing'. Het verschil met AH Biologisch? Bij AGF en de huidige vleesprogramma's wordt een optimaal evenwicht gezocht. Het gebruik van kunst mest en bestrijdingsmiddelen is minimaal, maar niet altijd te vermijden. Dat maakt het pro duct van uitstekende kwaliteit en al een stuk milieuvriendelij ker, maar niet biologisch...' Krijgt Albert Heijn nu binnen kort een 'alternatief publiek in de winkel? 'Welnee', zegt Leon tine. 'We mikken op de vaste klanten die Albert Heijn nu heeft. We merken aan alle kan ten dat zij belangstelling heeft voor biologische teelt. Het idee dat alleen mensen met geiten wollen sokken deze producten kopen, is al jaren achterhaald.' AH zal de komende jaren, on der het merk AH Biologisch, met allerlei producten in de winkel komen. De nadruk zal echter liggen op landbouwpro ducten en eenvoudig bewerkte producten zoals koffie, thee en rijst. We hebben de producten gekozen met de gedachte in ons achterhoofd: wat spreekt de consument het meest aan', zegt Leontine Gast. 'De AH Biolo- gisch-producten komen in het schap naast het A- en het huis merk-product, zodat de klant letterlijk voor ogen heeft wat ze kiest. Klanten hebben trouwens heel verschillende motieven om "biologisch' te kopen. Dat va rieert van bewust gezond willen eten, biologische producten lek kerder vinden, tot betrokken heid bij het milieu en diervrien delijk denken. Voor onze biolo gische kip geldt bijvoorbeeld, dat zij veel leefruimte heeft en

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 4