1 JAMIN-REORGANISATIE LOOPT VOLGENS PLAN «•Ml nieuws jMoet je echt mij wel hebben voor deze rubriek?' 'Ik ben blij dat ik aan het werk blijf OR houdt vinger aan de pols 11 HET BLIJ LUXE NAZORG ALS IE HET MIJ VRAAGT BROOD STERKTE [OLD FLITSEN MAART 1998 ONDER VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE CENTRALE ONDERNEMINGSRAAD AHOLD Begin januari maakte de directie van iamin bekend dat dit jaar in totaal zestig winkels hun deuren zullen sluiten. De eerste sluitingen hebben inmiddels plaats gevonden; in april volgen de overige winkels op de lijst. Ook op het kantoor van Jamin wordt het aantal mede werkers stevig ingekrompen. Van de 57 mensen blijven er 36 over. I De directie had ervoor gekozen de OR op dezelfde dag als de mede werkers op de hoogte te stellen. Dat betekende dat deze werd ge confronteerd met een uitgebreide adviesaanvraag over een aangele genheid die ruim 200 medewer kers direct betrof. Martha ten Bol- scher van de OR: 'We hebben de aanvraag zeer gestructureerd, en met behulp van een externe des kundige, aangepakt. Er werden drie werkgroepen gevormd: een die zich bezighield met de winkel sluitingen, een voor het kantoor en een voor het sociaal plan.' Martha had zitting in de eerste werkgroep. 'Een belangrijke vraag voor de winkels was: zijn die slui tingen niet te voorkomen? Dat bleek écht niet het geval te zijn op een twijfelgeval na.' Ook de ande re werkgroepen beoordeelden 'hun' onderdeel van de adviesaan vraag in principe positief, maar plaatsten wel kanttekeningen. Zo zal de invulling van de functies op ert Siemerink, Jamin Gouda: jegin januari hoorden we het Jeuws: zestig winkels sluiten in 198. Donderslag bij heldere he- iel? Ja, wel een beetje. We wis- wel dat er wat stond te ge béuren, maar ik zelf had geen Zlee wat, en of mijn eigen winkel "aarbij betrokken zou zijn. 9eze winkel in Gouda bestaat al jaar. De vaste klanten hebben 'wel moeite mee dat hij weg lat, maar anderzijds liep het antal implulsverkopen om ver killende redenen terug. Ja, ik tn daar wel nuchter in. Als je aar de cijfers kijkt: de personeels kasten, de huur, de benodigde in- lasteringen, dan zie je dat deze eslissing juist is.' /loet je echt mij wel hebben voor Jeze rubriek? De domper was wel root, maar ik heb mij er snel j/erheen kunnen zetten. Mis- Shien scheelt het dat ik pas sinds Iptember vorig jaar bij Jamin "erk. Ik hoef niet zo te treuren Ver datgene wat er verandert, sjaar ben eigenlijk erg gericht op toekomst. Jamin experimen- iert met nieuwe formules, en het ^allicht slimmer om daar eerst icces mee te krijgen, dan nu, kos te wat kost, alle winkels te behou den. Natuurlijk: dat was het mooi ste geweest. Sommige collega's zijn namelijk wél erg teleurge steld. In 1997 heeft Jamin veel geïnvesteerd in z'n mensen. Me nig bedrijfsleider is er keihard te genaan gegaan in z'n eigen win kel. De klanten konden merken dat er weer muziek in zat en de omzetten gingen omhoog. Als je dan hoort datje winkel dichtgaat, dan ben je, op z'n zachtst gezegd, niet blij. Maar juist die investering in de mensen ligt echter óók ten grondslag aan de wens om de be drijfsleiders zo veel mogelijk bin nen Jamin te houden. Zo gauw mogelijk krijgen mensen weer hun eigen winkel. In de tussentijd wer ken ze bijvoorbeeld tijdelijk bij een andere Jamin. Deze winkel aan het Gildenburg sluit in mei. Dat betekent dat ik eerst nog het Paasseizoen voor de boeg heb. Daar ligt m'n eerste prioriteit. In de tussentijd kijk ik of er een func tie voor mij vrijkomt.' 'Natuurlijk kan niet iedereen bij Jamin blijven. Er hangt hier nu zo'n sfeer van: het is niet anders. Veel medewerkers gaan naar Albert Heijn. Het sociaal plan vind ik heel luxe, óók dankzij de OR. Mensen die tussen de wal en het schip dreigen te vallen, worden uitgebreid begeleid. Een lager loon wordt 26 weken tot 100% aangevuld. Dat soort toezeggin gen, da's wel heel geruststellend.' Bert Siemerink het hoofdkantoor zorgvuldig wor den gevolgd, met het oog op het mogelijk ontstaan van een te gro te werkdruk voor de blijvers. En het sociaal plan heeft diverse be langrijke aanvullingen gekregen. Een Begeleidingscommissie, met daarin leden van de OR, de vak bond en de bestuurder, ziet erop toe dat het sociaal plan naar be horen wordt uitgevoerd. Ook is er een sluitingsteam, met daarin een personeelsfunctionaris. Dit team houdt zich onder meer bezig met een correcte begeleiding van de mensen die de overstap maken naar ander werk; vaak bij Albert Heijn. 'De bestuurder wil absoluut dat voor iedereen het traject goed verloopt, maar natuurlijk kan er altijd iets scheef lopen', zegt Martha. 'Als je ergens niet tevreden over bent, kun je aan kloppen bij de Begeleidingscom missie.' De OR blijft bij de reorga nisatie betrokken, zolang dat nodig is. Het sociaal plan loopt tot eind 1998, maar het is voorstel baar dat voor sommige mensen de nazorg wordt verlengd. Bij toekomstige vacatures, hebben oud-Jamin'ers, die graag terug willen naar de winkel, voorrang. 'We houden de komende maan den onze deur open voor alle Jamin'ers die midden in het tra ject zitten.' Tony de Vries, Jamin Amsterdam: Ze hijgt hoorbaar als ze aan de te lefoon komt. 'Dat komt, we zijn hier de boel aan het schoonma ken' vertelt Tony de Vries, waar nemend manager van Jamin filiaal 2984 in Amsterdam. 'Alle ijs en chocolade hebben we gisteren met 50% korting verkocht en ge loof me, alles vlóóg de winkel uit.' 'Helemaal onverwachts kwam het bericht niet dat Jamin zestig win kels gaat sluiten. Voor ons filiaal lag de zaak nog een beetje anders, want wij wisten al een poosje dat we dicht zouden gaan. Het ging niet best met de omzetten. Als gevolg van de reorganisatie is on ze winkel nu drie maanden eerder dichtgegaan. Weet je wat zo jam mer is? Dat Jamin een paar jaar geleden de beslissing heeft geno men dat we geen brood meer verkopen. Dat liep bij ons juist als een trein, terwijl we nota bene drie bakkers in de buurt hebben. En als de klanten dan toch in de winkel waren voor een half bruin of een broodje gezond namen ze meteen de snoepaanbiedingen van de week mee. Maar toen we geen brood meer hadden, bleef een groot deel van onze klanten weg...' 'De mobiliteitstraining is prima, le dereen wordt goed begeleid. Ik vind het trouwens heel goed dat niemand op straat komt te staan. Een van onze collega's neemt zelf ontslag, maar ik ga samen met een collega werken in een ander Tony de Vries Jamin-filiaal in de Ferdinand Bol straat. Dat is tijdelijk, want per 1 mei moet deze winkel ook ver dwijnen. Maar het afscheidnemen zal vast minder moeilijk zijn, om dat ik daar maar een paar maan den werk. Bij Jamin in de Jan Evertsenstraat heb ik ruim acht jaar gewerkt. Waar ik daarna terecht kom, weet ik ook al. Weer bij Jamin, filiaal 3304, Tussenmeer. Ik word daar verkoopster voor twee dagen in de week. Dat is wel iets verder reizen dan nu, een half uur met de tram. Maar daar zeur ik niet over. Ik ben blij dat ik aan het werk blijf. Verder wens ik alle medewerkers in Jamin-filialen die gaan sluiten, heel veel sterkte.'

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 11