Met Gerrit Heijn mee naar de beurs Het gezicht bij de stem in de winkel 72 medewerkers op wig naar andere baan Vijftig jaar aandeelhouder TREIN Bloemencentrale sluit deuren MAL AH introduceert nieuwe instore geluidsreclames STEMMENBUREAU CASSETTES ^.HOLD FLITSEN FEBRUARI 1998 Vijftig jaar geleden, op 1 maart 1948, ging het bedrijf Al- bert Heijn voor het eerst naar de beurs. Een optimisch ge stemde Gerrit Heijn ontmoette op weg naar Amsterdam een Zaanse kennis. "Ga mee naar de beurs', zei Gerrit Heijn te gen mijn man. 'Koop ook Albert Heijn-aandelen. Je zult zien dat het een goede belegging is. En mijn man? Die hoefde er niet lang over na te denken.' Jonkvrouw Agnitia de Beaufort reikt nog eens naar haar kopje thee. 'We woonden destijds door de week in Zaandam', herinnert zij zich. 'Mijn man werkte daar bij Honig; hij is altijd zeer geïn teresseerd geweest in de levensmiddelenbranche. 'Een mens moet altijd eten', was één van zijn vaste uitspraken. Om dat er nog geen tunnels onder het IJ waren, bestond de enige verbinding tussen Amsterdam en Zaandam uit een pont. Daar trof hij op 1 maart Gerrit Heijn, een van de zonen van de oprich ter. Naast de auto's maakten ze een praatje. De jonkvrouw glimlacht: 'Mijn man heeft 's avonds het verhaal in geuren en kleuren verteld. Gerrit Heijn was in een best humeur ge weest. Die dag zou het bedrijf dat zijn vader had opgericht en dat inmiddels flink was uitge breid op de beurs genoteerd staan. De uitgiftekoers was f 148,-, maar de belangstelling was dusdanig dat het aandeel gelijk voor f 185,- genoteerd stond. Ze sloten een wedden schap', weet de oude mevrouw De Beaufort. 'Gerrit Heijn zei dat het aandeel het goed zou doen op de beurs, mijn man zei dat hij het zo zeker nog niet wist. Maar hij reed wel achter Gerrit aan, om zelf een pakket je aandelen te kopen. Gelukkig won Gerrit Heijn', lacht me vrouw de Beaufort. 'En wij wa ren daar natuurlijk blij mee.' De jonkvrouw weet het nog: de invoering van de zelfbediening bij Albert Heijn in 1952. 'Nee, mijn man zat daar helemaal niet over in. Hij was vooruitstrevend en vond het. een goede ontwikke ling. Maar als hij vragen had, dan kwam hij daar ook mee voor de dag.' Ze knikt: 'Inderdaad, op de aandeelhoudersvergadering. Daar gingen we samen heen. M'n man bereidde in de trein zijn vragen voor. Hij had er al tijd veel, plus een speech. 'Een beetje lang', zei hij dan. 'Zodat andere mensen geen vervelende wagen kunnen stellen.' Op 24 januari sloot Albert Heijn, na negen jaar, de deuren van de Bloemencentrale in Woerden. Vorig jaar was de inkoop en het verpakken van de bloemen al overgedragen aan derden. Nu ligt ook de distribu tie bij een ander bedrijf dan Albert Heijn. De 72 werk nemers hebben grotendeels ander werk gevonden. 'We begeleiden iedereen naar een nieuwe plek'. Kees de Jong is drie jaar be drijfsleider geweest bij de Bloe mencentrale. 'Toen ik net 'bin nen' was, hoorden we dat Al- bert Heijn verlies draaide op bloemen en planten. We moes ten vanaf 1996, met de direc tie, gaan nadenken over de toe komst.' Albert Heijn onder zocht de mogelijkheid om in koop en verpakken èn distribu tie uit te besteden aan andere bedrijven. 'Bloemen en plan ten', legt Kees uit, 'is nu een maal niet AH's kernactiviteit. Tegelijkertijd vond de directie wel, dat het behoorde tot het winkelassortiment.' De oplos sing lag in het uitbesteden van de activiteiten aan drie bedrij ven die zich volledig bezighou den met de inkoop en het ver pakken. Dat zijn AF Produc tions, Flowery en Zurel. Eén bedrijf doet voor AH de distri butie naar de dc's. Dat is BOC Distribution. 'Het voordeel', zegt de voormalige bedrijfslei der, 'is dat AH zo over heel ge specialiseerde kennis kan be schikken. Dat maakt het pro ces, van inkoop tot aan de win kel, korter, goedkoper en be ter.' 'Inderdaad', zegt Kees. 'Het was een hele schok voor de mensen die de Bloemencentra le draaiende hielden. Alhoewel sommigen het wel hadden zien aankomen. Zodra we wisten dat het doek zou vallen, zijn we begonnen met de begeleiding van alle medewerkers richting een andere werkplek. Voor sommige mensen betekende dat een nieuwe baan bij bij voorbeeld AH. Anderen waren het meest gebaat bij een stu dietraject of een mobiliteitstrai ning, of vonden werk in een to taal ander bedrijf. Uiteraard was het Arbeidsbureau hier ook bij betrokken.' Een paar mensen hebben tijd nodig om him zinnen weer op de toe komst te zetten. 'Wanneer ze er aan toe zijn', verzekert Kees de Jong, "helpt AH ze met raad, daad en studie.' Zij en haar man, die inmiddels is overleden, zijn Albert Heijn en Ahold altijd 'trouw' gebleven. 'Ik koop bij mijn kruidenier die hier al jaren aan huis komt', bekent de jonkvrouw. 'Maar de meeste boodschappen haal ik toch wel bij Albert Heijn. Sinds 1992 doen we ook mee met het AH Vaste Klanten Fonds, dus zou ik wel mal zijn om bij de concurrent langs te gaan.' Jonkvrouw Agnitia de Beaufort: 'Sinds 1992 doen we ook mee met het AH VKF Rob Wilson en Natalie de Klijn in de studio tijdens de opnamen van de AH-instore geluidreclames Sinds week 6 klinken de instore geluidsreclames van AH anders dan voorheen. De dialogen zijn verdwenen, klanten worden voortaan via korte en krachtige tek sten gewezen op de producten die tijdelijk in de aan bieding zijn. De stemmen zijn al jaren vertrouwd en zullen ook in de nieuwe versies wekelijks te horen zijn. Maar welke gezichten horen er eigenlijk bij? De voormalige presentator van het AH-videojournaal Rob Wil son neemt al jaren de mannen stem voor zijn rekening, stem- kunstenares Natalie de Klijn spreekt elke twee weken de vrouwenstem in. 'Die dialogen inspreken was altijd lachen, gieren, brullen', zegt Natalie. 'Op zich jammer dat het nu al lemaal wat korter moet, maai" het komt de duidelijkheid van de boodschap ten goede.' Na tuurlijk gaat het er in de opna mestudio in Naarden ook seri eus aan toe, want het inspreken van commercials is een vak apart. Waar men bij Redi-Ad- vertising, het bedrijf dat de pro ducties voor zijn rekening neemt, met name op let zijn de tone-of-voice, het duidelijk uit spreken van productnamen en de klemtonen bij het uitspreken van de prijs. 'Het is van drie vijfennegentig voor vijfen negentig', legt commercieel ma nager Richelle Grol tijdens de opnamen uit. 'Maar het is van tweevijfennegentig voor twee dat het prijsverschil benadrukt wordt.' Natalie kan goed typetjes imite ren en nam van jongs af aan ie dereen in de maling. 'Eigenlijk wilde ik actrice worden, maar een vriendin zei: je moet je in schrijven bij een stemmenbu- reau. Wie op zoek is naai' een bepaalde stem, belt meestal naar zo'n bureau. Daar weten ze dan precies wie je moet heb ben. Ik heb me ingeschreven en werd steeds vaker gebeld. Ove rigens combineer ik dit werk al jaren met een andere baan. Ik ben parttime stewardess bij de KLM!' Ook Rob doet het inspre ken van commercials 'erbij'. Hij is tegenwoordig presentator bij Utrecht's regionale zender Radio M. Een keer in de twee weken duikt het duo de studio in om teksten in te spreken. Pas als de betrokken categorymanagers akkoord zijn met de door Redi- Advertising gemaakte teksten, mogen de opnamen beginnen. 'Inspreken duurt tegenwoordig niet langer dan een uur, we we ten na al die jaren goed hoe een AH-spot moet klinken', Rob. 'De kopiecassettes gaan vijftig. Je moet ervoor zorgen wekelijks naar de AH-filialen.'

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 9