6 Vierduizend woon-werk kilo meters per jaar Zomers elke dag van Osdorp naar het centrum van Amsterdam 'Als ik eens een dip heb, rijdt er iemand anders' Vier kilometer heen, vier kilo meter terug momenteel het Bedrijfsfietsplan, wat vooral een initiatief is van de onderne mingsraden Sales Services en Hoofd kantoor. Het wordt een constructie Hoofd Arbeidszaken Jaap Timmerman bij Albert Heijn Support zegt: 'De druk op het individu en het bedrijfsleven om de auto te laten staan neemt toe. We zijn bij Albert Heijn een paar alter natieve woon-werkvormen aan het onderzoeken. Het incest concreet is waarbij je een fiets least, die je afbe taalt via je reiskostenvergoeding. Na drie jaar kun je de fiets voordelig over nemen.' Volgens Timmerman zal er dit jaar meer aandacht komen voor de fiscaal aantrekkelijke kanten van car poolen. 'Voor de hoogte van de reiskos tenvergoeding maakt het niet uit of je fietsend, lopend of met de trein naar je werk komt. En er zijn op dit moment ook geen plannen om dat te verande ren.' Ook zegt hij dat er gesprekken worden gevoerd met de NS over het collectief en dus goedkoper inkopen van jaarkaarten. Bronnen:Adviesdienst Vervoeren Verkeer. Rotterdam I Tripconsult, Breda Elke dag trapt Jan Velt, die zichzelf als sportman betiteld, 12V2 kilometer van Krommenie naar Zaandam bij elkaar. In 35 minuten, zo'n 20 a 22 kilometer per uur. En dat al vanaf 1970. Waarom die gekte? 'Goed voor je lijf, geeft hij als eerste reden. 'Lekker in de buitenlucht. En ik hoef me niet te hinderen aan het verkeer. Als ik langs de Provin cial eweg heenrijd, kom ik langs 21 stoplichten. Vaak staat er nog een file ook. Dan ben ik op m'n fiets toch beter af.' Jan Velt was de eerste Marvelo'er die ge bruik maakte van het Fietsplan, wat het woon-werk verkeer op de fiets moet stimuleren. Hij be stelde een 'fiets van de zaak'. 'Die betaal je terug met het geld van je koffiepauze.' zijn om met de auto te gaan. Wie de stad in wil met de auto staat 80 procent van de tijd stil. In dit filiaal komt iedereen met het openbaar vervoer. Als ik niet skate ga ik met de tram.' Fietser Jan Velt/Marvelo, notenafdeling: autoi Skater Martijn de Boer/ AH Foodplaza Elke dag gaan zo'n vijf miljoen mensen op weg naar hun wert.fi files met een totale lengte van meer dan 60.000 kilometer. Eilj de vijf miljoen woon-werkers bevinden zich ook 65.000 Aholi. ook op andere manieren af<o 'Skaten is een deel van m'n le ven', zegt inline skater Martijn, kaasverkoper bij Albert Heijn's Foodplaza in Amsterdam. 'Be wegen is lekker. Ik skate in 25 minuten naar m'n werk. Moe als ik aankom? No way, ik krijg er juist een adrenalinestoot van. Ik ben hartstikke wakker. En soms bezweet, ja. Maar deodorant doet wonderen.' Skate Martijn ook vanwege het milieu? 'Dat komt erbij. Kijk, ik zou wel gek 'Pooler" Gerard Gerritsen en z'n vier collega's/DC Zaandam Al jaren komen ze elke dag van uit West-Friesland naar het distributiecentrum van Albert Heijn. Vijf man in een Ford Mondeo. Toen twee jaar geleden de busjes die door de werkgever verstrekt werden, hun laatste ritje hadden gedaan, spraken ze gelijk af 'dan maar zelf te gaan carpoolen.' Waarom? Chauffeur Gerard Gerritsen: 'Het is vooral prettig als je eens een dip hebt. Als wij bijvoorbeeld vijf, zes nachten hebben gewerkt, met overwerk erbij en je rijdt dan naar huis, dan begint het zonne tje bij Purmerend soms al te prikken. Dan kan iemand an ders het overnemen.' Carpool end zijn de mannen veel sneller op het werk en weer thuis dan met het openbaar vervoer. 'Hoe wel we qua mentaliteit wel ver schillen, hebben we nooit proble men. Je moet gewoon een beetje flexibel zijn. Dan die weer eens voorin, dan de ander. En afspra ken maken. Zij betalen hun reis kostenvergoeding aan mij. En verder niet roken in de auto, niet eten. Dat kan gewoon niet met vijf man. Maar verder is het heel gezellig hoor. We zingen wat af.' Hardloper Dirk van de Ben/ magazijnmedewerker Vers 1, DC Zaandam: Als het maar even mooi weer is gaat Dirk van den Ben met de benenwagen naar het werk. Dag- of nachtdienst. 'Maar als het regent niet', zegt hij. Waar-

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 6