Ahold in het jaar van de tijger 'Onderhandelen? Da's hier heel gewoon' Super' bij de supermarkt NIEUWJAAR, ETEN EN KOFFIE RODE PAKJES EN SINAASAPPELS 'WEEK 52' HAPPY HOUR Thaise collega Boomsuk heeft twee banen KOIVÜSCH ONDERHANDELEN Bij Chinees nieuwjaar horen drakendansen Wie verre reizen doet, kan veel vertellen. Of je doet zoals Ahold en rekent de hele wereld tot je werkterrein. Dan kom je in aanraking met culturen, waarbij sommige dingen net even iets anders zijn dan in ons kikkerlandje. Zo is in veel landen op 28 januari het nieuwe jaar 1998 ingeluid. Natuurlijk in China, maar ook in Singapore. Volgens de Chinese dierenriem staat 1998 in het teken van de Tijger. 'Je kunt de Chinese dierenriem vergelijken met de westerse ho- k roscoop met de Steenbok en de ïl Boogschutter. Het zijn ook ster- r- renbeelden.' Aan het woord is Mark Chong van Ahold's Aziati sche hoofdkwartier in Singapo- re. Natuurlijk, Singapore is geen China, maar er wonen wel J veel mensen zoals Mark die van Chinese afkomst zijn. En ieder een heeft gedurende Chinees Nieuwjaar vrij. 'Chinees Nieuwjaar is een echt gezinsfeest. Een beetje zoals ^Kerstmis in het Westen. En Si Chinees nieuwjaar, dat vier je bij je ouders.' Voor Mark geen probleem, want zijn ouders wo nen ook in Singapore. 'Heel veel Singaporese Chinezen steken wierookstokjes aan in een van de tempels, maar het zijn er me teen zoveel dat je echt in de ver drukking komt. Natuurlijk heb ben we ook de drakendansen.' 'Bij het Chinese Nieuwjaar ho ren sinaasappels en mandarij nen," volgens Mark. En zoals bij ieder familiefeest, ook het geven van presentjes. Ook dat is een beetje anders geregeld dan hier: 'De ouderen geven de jongeren een 'rood pakje'. In het 'rode pakje' zit geld. Daar mee wens je iemand rijkdom en geluk.' In de TOPS-supennarkten is het voor Chinees Nieuwjaar net zoals in Nederland in week 52: druk, druk, druk. Dit jaar viel Chinees Nieuwjaar samen met het eind van de Islamitische vastenmaand Ramadan. 'Veel Singaporesen zijn moslim, dus heel Singapore vierde feest,' vertelt Mark. In de Chinese die renriem is de het jaar van de Tijger een spannend jaar. Mark maakt zich daarover geen zor gen: 'Met de drukte in de win kels is het jaar van de Tijger voor ons goed begonnen.' Het Chinese nieuwe jaar begint elk jaar op een andere datum, afhankelijk van de stand van de maan. Ze noemen het hier dan ook het 'Chinese Nieuwe Maan Jaar'. Dit jaar viel dat op 28 ja nuari. De weken ervoor is het in alle winkels druk, vooral in de supermarkten, want als Chine zen iets te vieren hebben, ge beurt dit voornamelijk door veel en uitgebreid te eten in huiselij ke kring. De meeste mensen in Shanghai komen van het platte land en soms moeten ze dagen reizen om naar hun ouderlijk huis te gaan. Vandaar dat de overheid bedrijven vaak oplegt hun werknemers een week vrij te geven. 'RIJKE'ERVARING Een paar dagen na het inluiden van het nieuwe jaar werden Kees, Skye en ik uitgenodigd om bij een Chinese collega van Kees te eten. De uitnodiging komt vaak een paar uur van te voren, in tegenstelling tot Ne derland waar vaak al weken eer der een afspraak wordt ge maakt. Deze collega woonde ondanks haar goede functie in een vrij klein Chinees huis op de zesde verdieping van een ge bouw zonder lift en zonder licht op de gang. De etage bestond uit twee kleine kamertjes en een piepklein oud keukentje. Eén van de kamers werd gebruikt als ouderslaapkamer en zitkamer en de ander kamer werd ge bruikt als slaapkamer voor hun twee zonen en eetkamer. Met zijn achten zaten we die avond aan tafel. Deels op stoelen, deels op het bed. Speciaal voor ons hadden ze koffie gemaakt als aperitief! Daarna uitgebreid gegeten met allerlei verschillende kleine ge rechten, die in snel tempo el kaar opvolgden. Een regelrecht wonder wat er steeds uit dat piepkeukentje kwam. Om half negen waren we klaar en dan is het gebruikelijk om naar huis te gaan, want Chinezen gaan vroeg naar bed. Met deze 'rijke' ervaring gingen we voldaan naar huis. We hebben die nacht slecht geslapen, want we had den allemaal last van onze maag. De WC was dan ook de favoriete plek Het heet 'one-stop shopping', zoveel mogelijk service- en dienstverlening op één locatie. Klanten kunnen hun boodschappen doen en ook meteen een aantal andere za ken regelen. Bijvoorbeeld een hypotheek afsluiten of even op doktersrecept medicijnen halen. In Super Stop Shop-winkels kan dat allemaal. Zo heten de Stop Shop-su permarkten, waar je al deze dingen kunt doen. En nu kun je bij drie Super Stop Shop's ook je tank volgooien. Daar voor staat er op het parkeer terrein van die winkels een benzinestation, en niet onder de vlag van een oliemaat schappij. Het zijn echte Stop Shop-benzinestations. Bij de Stop Shop-benzine stations is de benzine scherp geprijsd. Daar bovenop kun je nog extra korting krijgen. Tank je bijvoorbeeld voor 120 dollar, dan krijg je bonnen voor bijvoorbeeld gratis chips of brood. In de supermarkt wordt omgeroepen wanneer het 'happy hour' is op het tankstation. Tijdens 'happy hour' krijgen klanten een ex tra korting op de benzine. Het tankstation is er niet alleen voor klanten van Stop Shop. Ook 'voorbijrijders' kun nen gewoon hun tank bij Stop Shop volgooien. Uiteraard: zeven dagen per week. Een eigen winkeltje in snuisterijen beginnen is de groot ste wens van Boomsuk Hemthong (26). En mocht dat niet lukken, dan wil Thaise Boomsuk graag supermarkt manager bij TOPS worden. Boomsuk is hoofdcaissière in één van Bangkok's TOPS-win- kels. 'Ik ben dagelijks bezig met de klanten', zegt ze. "Veel men sen ken ik al een poosje. Ik wil altijd wel weten hoe het met ze gaat. Verder hoor ik ook van hen welke producten bij ons goedkoper of duurder zijn dan bij de concurrent. Ja hoor, daar zijn onze vaste klanten best eerlijk in. En sinds al onze win kels zijn omgebouwd naar de TOPS-formule, maken ze ook complimenten over de hygiëne.' Tijdens haar werkdag krijgt Boomsuk de meest uiteenlopen de vragen en situaties voor haar kiezen. 'Mensen praten hier best veel in zichzelf. Ik vraag me dan altijd af: zou het over de winkel gaan, of over iets totaal anders? Onlangs hadden we een klant in de win kel die veel te veel had gedron ken. Die liep zo te zwalken dat hij op een gegeven moment een promotiestelling indook. Het leek wel een komische film; eerst was iedereen geschrokken en een beetje boos, maar ach teraf hebben we er verschrikke lijk om gelachen. Het hielp ook dat de klant in kwestie geen schrammetje had opgelopen. En de stelling? Na wat kunst en vliegwerk stond-ie weer over eind.' Boomsuk is in haar vrije tijd vooral te vinden in de 'kraam' van haar familie om him han delswaar aan te prijzen. In Thailand heb je winkels en win kelcentra, maar de meeste han del vindt toch op straat plaats: Daar bepalen diverse kraam pjes, kris kras door elkaar, het straatbeeld. De goederen die Boomsuk in de kraam verkoopt zijn voornamelijk van leer; tas sen, riemen, portemonnees, et cetera. 'Ik geniet ervan om klanten te helpen hun keuze te maken. Onderhandelen over de prijs? Da's hier gewoon hè. Dat doe ik ook.' Boomsuk is nu in opleiding voor haar volgende functie: 'afde lingsmanager'. In de toekomst wil ze het vak van supermarkt manager leren. 'Als ik de kans krijgt om voor TOPS of Ahold in het buitenland te gaan wonen en werken, dan zeg ik geen 'nee'. Maar uiteindelijk zal ik altijd terug gaan naar Thai land. Dat is "home sweet home'.' Boomsuk: weer in opleiding AHOLD FLITSEN FEBRUARI 1998 BUITENLAND Chantal Postma (30) woont sinds augustus 1996 met man Kees en zoon Skye in Shanghai. Ex Gall Sr Gall-er Kees (34) werkt er als Director Buying Sr Merchandising voor Ahold. Chantal bestiert het huishouden en zoekt haar eigen weg in een totaal andere cultuur.

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 5